Een stukje Stoofweg in Nieuwerkerk '{/anafr de> gelden van de, pa&te/Ue, ken jt, middag de, men&en beven ep, de, huub^en in de, Steebjvea, ^ien. Z& flumaiden met witte, I'aken& Kees Stoutjesdijk Over De Ramp werd eigenlijk nooit gesproken. Maar er blijven momenten dat je het persoonlijke verhaal wilt reconstrueren. Wanneer je een maquette van een woonhuis krijgt - na het overlijden van de maker ervan - is zo'n moment. Een huis met schuur, waarvan je weet dat het tot de Ramp aan de Stoofweg in Nieuwerkerk heeft gestaan. En dat het gemaakt is door Lauw (Laurens) Stoutjesdijk in de jaren tachtig van de vorige eeuw. Dat dit de woning was waar hij opgroeide. Maar ook is aan de achterkant ervan te zien dat in een gedeelte van de schuur een woongedeelte is gemaakt, waar hij, zijn vrouw en twee kinderen hebben gewoond. Het is het begin van een zoektocht. ADVERTENTIES 1 februari Tot slot 'In de legger van voetpaden en wegen in 1926 wordt de Stoofweg beschreven als een steenslagweg, lang 1540 meter, die liep van de Capelledijk noordwaarts tot aan de Lijkeweg. Aan de kant van de Capelleweg lag een brug. De Lijkeweg, lang 1220 meter, liep tot aan de Noorddijk, op een kaartje van 1874 heet hij St. Pietersweg, op een kaartje van 1880 is het de Rase Keureweg. De huidige Stoofweg is na de ramp enigszins rechtgetrokken en loopt nu van de Capelleweg tot aan de Noorddijk.' Zo staat het op internet. In hetzelfde artikel lezen we dat aan de Stoofweg de meestoof 'De Hoop' heeft gestaan, waarvan een eerste aantekening uit 1603 is gevonden, maar die heel waarschijnlijk daarvoor al bestond. De naamgeving 'Stoofweg' is daarmee verklaard. Op een kaart is te zien dat de locatie van de meestoof aan het begin van de weg was, net buiten de kern van het dorp. Na 1868 loopt de productie van 'De Hoop' - op dat moment de vierde in grootte van de 32 stoven op Schouwen-Duiveland - hard achteruit. De oude rechten van Zierikzee uit 1531 waren rond 1800 al vervallen. Tot die tijd moest alle meekrap van Schouwen-Duiveland daar gekeurd en verhandeld worden. Er kwamen nieuwe voorschriften en de concurrentie van buiten het eiland werd steeds groter. Bovendien was in 1868 een vervangende en veel goedkopere kleurstof, bereid uit koolteer, Maquette van de oude woning aan de Stoofweg, gemaakt door Lauw Stoutjesdijk, omstreeks 1983 (foto's collectie auteur) 16 Haden wordtn wfj vtrblUd ■net d* geboorte van ona caontjo en broertje HENRI (Harry) L. STOUTJESDIJK H. J. S. STOUTJESDIJK- V. d BERG CXESJX Nieuwerkerk, Stoofweg A lWa 14 Februari 1M2 Geboorte advertentie van Harry Stoutjensdijk uit de Zierikzeesche Nieuwsbode. op de markt gekomen. In 1903 wordt besloten om over te gaan tot verkoop en afbraak van 'De Hoop'. De koper is Willem Brouwer, die na de sloop van 'De Hoop' het stuk grond in diverse kavels verdeelt, daarop huizen bouwt en verkoopt. Tot 1953 zullen hier twaalf woningen worden neergezet. Een van de secties, die Brouwer vastlegt, is G-238, groot 565 m2, waarop in 1905 voor Willem Stoutjesdijk een huis met schuur wordt gebouwd. In 1929 verkoopt Willem zijn huis met schuur en erf aan zijn zoon Cornelis, die gehuwd is met Jobina Kloote. Zij gaan nu hier, aan de Stoofweg 157 wonen. In 1942 wordt er 'iets' bijgebouwd. Maar wat? Op een foto is de schuur met het aangebouwde woonhuis als tweede van rechts zichtbaar. Wanneer deze foto vergeleken wordt met de maquette is het denkbaar dat de schuur werd verlengd; immers, de schuur op de foto lijkt duidelijk korter dan die van de maquette. Het een en ander wordt wellicht ondersteund door een rigoureuze verbouwing in 1950 en vooral door de tekeningen daarvan. In dat jaar laat Cornelis een gedeelte van de schuur verbouwen tot woonhuis. Wanneer nogmaals de foto vergeleken wordt, maar nu met de bouwtekening, wordt het waarschijnlijker dat indertijd de schuur was vergroot. En dat met name dit deel vervolgens in 1950 tot een woonhuis werd verbouwd. Zeker is dat het de woning wordt voor zijn inwonende zoon (Laurens) Lauw, die in datzelfde jaar zal trouwen met (H.J.E.) Hetty van den Berg. Op dit nieuwe adres Stoofweg 156a worden twee kinderen geboren. Een kleine dertig jaar later maakt Lauw uit zijn herinnering de maquette van het woonhuis met schuur en woning zoals die tot 1 februari 1953 aan de Stoofweg hebben gestaan. In de rampnacht van 1953 gaan het woonhuis en de schuur met woning verloren; ook de andere, elf reeds gebouwde woningen op dit stuk grond aan de Stoofweg. Het kadaster geeft aan dat voor de twee woningen Stoofweg 157 en 156a rampengeld werd ontvangen. De gebeurtenissen op 1 februari en dan specifiek hier aan de Stoofweg zijn globaal te reconstrueren uit twee geschreven bronnen. Zo legt Kees Slager in De Ramp, een reconstructie het volgende ooggetuigenverslag vast: 'Vanaf de zolder van de pastorie kon je 's middags de mensen boven op de huizen in de Stoofweg zien. Ze zwaaiden met witte lakens. Maar niemand kon erbij komen.' De huizen aan de Stoofweg stortten in. Cornelis en Jobina Stoutjesdijk verdrinken. Lauw, Hetty en hun twee kinderen worden op een stuk dak in de richting van Oosterland gestuwd. De schrijvers van Gekwelde grond, Schouwen-Duiveland in ramp en herstel noteren: 'Die van (de boerderij) 'Dijkzicht' slaagden er 's nachts in de gezinnen Eerland en Stoutjesdijk, Kees Bouwman en Leen Flikweert - samen zes volwassenen en twee kinderen - te redden. Ook zij waren op vlotten (stukken van daken) uit Nieuwerkerk naar de Rampaartsedijk gedreven. Eén van de kinderen Stoutjesdijk, die op het vlot van kou was omgekomen, moesten ze achterlaten.' De familie Stoutjesdijk keert na de evacuatie terug naar Nieuwerkerk. In de Stekelstraat is inmiddels een woon-winkelpand gekocht en ingericht voor tabaks- en papierwaren, enkele jaren later aangevuld met een foto- 17

Stad en lande | 2019 | | pagina 9