N EST K AST ENBEWONING ALGEMENE MEDEDELINGEN L.P, v. Santen Kolff, Zierikzee, Touwbaan 13- Tel. 01110-2236.Voorz. Mw* Timmerman-Minkema, Zierikzee, Blokweg. Lid. -6- Dat er veel nestkasten in de dennebossen te Westenschouwen hangen is wel bekend, doch omdat het slechts ingewijden zijn die iets meer van de bewoning af weten, volgen hier enkele broedgegevens Reeds voor de oorlog werden de eerste kastjes opgehangen. Thans hanga er ongeveer 140 stuks, verdeeld over even zovele hectaren. Het is een onjuiste gedachte, dat men na het ophangen niet meer naar. de kasten behoeft om te zien. Zoals alles, eist ook dit de nodige aan-; dacht en een geregeld onderhoud. Voor de broedtijd worden de resten van de wintergasten verwijderd en zonodig hier en daar iets vertimmerd* Tijdens de Broedperiode wordt min-] stens 2 maal contröle gehouden. Een soort volkstelling dus. In 1951, toen er 124 kast ophingen, werden er 39 van bewoond. In 1954 was er een bewoning van 61 kasten. Afgelopen jaar was er een bewoning van meer dan 50$. Van de 140 nest kasten waren er 81 broedgevallen, t.w. Koolmezen 78, Pimpelmees 1 en Roodstaartjes 2. Het is steeds weer een aparte belevenis om het drukke geluid van de vele jonge mezen uit de verte te horen. Meermalen kan het gebeuren, dat men onder het lopen een dergelijk geluid hoort. Men kan dan gemak kelijk het nestkastje opzoeken. Even zal dan het ouderpaar met voederen, wachten, doch lang zullen zij dit toch niet kunnen laten. Er zijn kasten bij, die altijd bewoond worden. Vooral aan de randen van het bos, dus waar ook ander voedsel is, vinden de kastjes een goe de aftrek. Zo waren de laatste keer in de buurt van West ensc houwen van: 38 kastjes er 28 bewoond. Na overleg is het wellicht mogelijk, dat bijeen contröle van de kastjes een niet te grote groep in schoolverband mee het bos in trekt. Het bestuur is samengesteld als volgt: N.H.Lysen, Burgh, Lageweg A 9- Tel. 01115-414* Secretaris. P.M. den Haan, Burgh, Weeldeweg. Penningmeester. 1.Kouwen, Renesse, Capelweg 16, Tel. 01116-375» K.H.Zevering, Noordwelle, A $5 J.Viergever, Serooskerloe(SNoordstraat 6. J.Vijverberg, Noordgouwe, Prov.weg B 65.Tel.01110-2689 p.L.Vis, Haamstede, Meeldijk 5. Tel. 01115-306 Nieuwe leden kunnen zich aanmelden bij een der bestuursleden. De minimum contributie bedraagt f. 2,per jaar. Alle leden ontvangen 4 x per jaar het verenigingsblad van de Vogel wacht "Sc hou wen-Duivel and Redacteur van het verenigingsblad "Sterna" is de heer L.Kouwen te Renesse, Capelweg 16. Tel. 01116-375 Jeugdleden 9(tot 16 jaar) kunnen zich aanmelden bij de heer K.H.Ze vering, A 35 te Noordwelle. Minumum contributie f. 0,5 0 per jaar. Ook zij ontvangen 4 x per jaar een contactblad, genaamd "De Dwerg stern". Redacteur is de heer Zevering. (vervoig van: De Merel) In Duitsland heeft men daar wat op gevonden. Tegen een boomstam bind! men een bos dennetakken, die onder en boven met een stuk touw of ijzer- jjj draad worden vastgemaakt. In het midden wordt deze "nestbuidel" dan wat uitgetrokken, zo, dat een vuist-grote holte ontstaat. En daar komen al-| lerlei vogels graag in broeden. Men vond er nesten van: Winterkoning, Roodborst, Mer.el, Vink, Groenling, Zanglijster, Europese kanarie, Heg- gemus, Boomkruiper, Zwartkopje, Pitis en Witte Kwikstaart in.

Sterna | 1958 | | pagina 6