Goed voorbeeld doet goed volgen Toekomst Gelukkig zijn er altijd goede voorbeelden. Zo was Windpark Krammer het allereerste windpark in Nederland dat gebruik ging maken van een detectiesysteem om zeearenden in het Krammer-Voikerak te beschermen. Recent volgde het Windpark Oost-Flakkee aan de rand van de Krammersche Slikken. Ook Windpark Kroningswind in de Kroningspolder, nabij Stellendam, heeft aangegeven een vogeldetectiestysteem te gaan installeren. Dit windpark van 19 molens is nu in aanbouw en zou eind dit jaar operationeel moeten zijn. Het windpark waar lokale beschermers zich ernstig zorgen over maakten door de lichtzinnige effectbeoor deling op vleermuizen en vogels, mede omdat hier de wieken tot op 20m boven het maaiveld scheren. Dit is ook het geval in het naburige windpark Suyderlandt. Deze rotordiameter zo laag boven de grond is alleen op Goeree-Overflakkee toegestaan en vormt hierdoor een verhoogd risico voor vogels (en vleermuizen). In dergelijke windparken is het nemen van maatregelen noodzakelijk slachtoffers te voorkomen en daarbij overtreding van verbodsbepalingen. Elders in Nederland worden dergelijke detectiesystemen en dus maatwerk om slachtoffers onder zeearenden te voorkomen nog niet toegepast. Maar goed voorbeeld doet goed volgen... Zenderen van zeearend. Hellegatsplaten 2019 met Peter de Boer (WZN) en Ronald in 't Veld (SBB). Foto: Dirk van Straalen Met een groeiende populatie zeearenden en een groeiend aantal windturbines zal de kans op slachtoffers in de toekomst alleen maar toenemen. De Werkgroep Zeearend Nederland maar ook diverse ecologen, pleiten al jaren voor een landelijk beleid om slachtoffers door windturbines te minimaliseren. Dit kan door landelijk beleid uit te rollen om maatregelen standaard toe te passen in risicovolle gebieden. We zien gelukkig dat hier steeds meer aandacht voor is. Diverse initiatiefnemers van windparken zien ook in dat hier kansen liggen en in de provincie Noord-Brabant is men bezig om windparken standaard uit te 14 Windturbineslachtoffer in Flevoland, februari 2022. Foto: Mennobart van Eerden rusten met de benodigde maatregelen om slachtoffers te voorkomen. In diverse natuurgebieden, zoals langs het Zuiderdiep en in het Zuiderlandse Bos bij Oude-Tonge, zijn windturbines gebouwd. Hierbij zijn tot dusver door de natuurbeherende organisaties geen randvoorwaarden geëist bij de bouw van het windpark, maar gelukkig is Staatsbosbeheer op landelijk niveau bezig met beleid rondom slachtoffers. Het is zaak dat men op beleidsniveau gaat inzien dat de energietransitie alleen groen en duurzaam is wanneer we er alles aan doen om risico's voor de ecologie te minimaliseren. Klimaat en ecosystemen zijn namelijk onlosmakelijk aan elkaar verbonden. Gezonde ecosystemen vormen een cruciale sleutel in de strijd tegen klimaatverandering. 1 item EenVandaag over zeearenden in Krammer-Volkerak 2 item bij Rijnmond over detectiesystemen in onze regio 3 item dode zeearend door windturbine (februari 2022) Bronnen: 1 https://www.werkgroepzeearend.nl/category/zendervogels/ 2 https://www.werkgroepzeearend.nl/2020/01/29/zeearend-hellegatsplaten-regelmatig-waargenomen/ 3 https://www.werkgroepzeearend.nl/2022/02/04/opnieuw-in-nederland-gezenderde-zeearend-omgekomen-door-wind- turbine/ Rijn, Stef van. Peter de Boer, Ralph Buij, Jasja Dekker, Symen Deuzeman Dirk van Straalen, 2020. Eerste stappen van jonge Nederlandse Zeearenden Haliaeetus albicilla met GPS-GSM zenders. De Takkeling 28(1): 55-61. 15

Sterna | 2022 | | pagina 8