Al zou je anders wensen aan alles komt een eind vertrouwen in de toekomst de natuur is altijd verrassend Vlucht sterns boven Markenje. Foto: Kees de Kraker 19 18 Tijdens de door Camiel Beijersbergen verzorgde afvaart vanuit Bommenede richting Hompelvoet ging het gesprek uitsluitend over grote sterns, het leed als gevolg van de in de kolonies en daarbuiten toeslaande vogelgriep, de kansen op immuniteit, de consequenties van een verdere verspreiding van het virus door uitzwervende al besmette vogels en de gevolgen voor de zo belangrijke Nederlandse broedpopulatie. Daarbij werd natuurlijk gerefereerd aan de gebeurtenissen van circa zestig jaar geleden toen als gevolg van de produc tie en lozingen in het Botlekgebied binnen enkele jaren de Nederlandse populatie in elkaar klapte van circa 40.000 tot rond de 1000 paren. Enkele Heerenleed-leden herinnerden zich die verbijsterende populatiecrash goed en stelden vast dat in de gepasseerde zestig jaar de Nederlandse grote sternbevolking er niet in slaagde het pre 1960-niveau te bereiken. Dat er tijdens die vaartocht veel onvriendelijks werd gezegd over de pluimvee-industrie moge duidelijk zijn. De rondgang over de Hompelvoet en het bijeenzijn in en rond het 'Vogelwacht Hompelvoet'- onderkomen deden de grote sternmuizenissen wat naar de achtergrond schuiven. En dan de herinneringen over rattenbestrijdingsacties en over het overvloedig optreden van zeegras tijdens de eerste jaren na de Grevelingensluiting. In het welslagen van een al jarenlang lopend project om in de Grevelingen tot een duurzaam zeegrasbestand te komen toonde onze vriend zich pessimistisch. Wanneer wij even van de Hompelvoet-planten- pracht opkeken zagen we reeën en, afstand houdend, de fors geschapen Hereford-runderen. De excursies werden opgeluisterd door leeuwerikzang en een overkomende onvolwassen slechtvalk met prooi, maar de blikken waren hoofdzakelijk naar de grond gericht, naar groenknolorchissen, harlekijnen, maanvarens en een enkele addertong. Kees vertelde honderduit over herfstschroeforchissen, slanke gentianen, over het zich steeds uitbreidende rond wintergroen en over de enkele bosorchissen en hondskruiden die jaarlijks opduiken. Zelfs het woord gevlekt zonneroosje viel, een plantennaam waaraan ik een licht jeugdtrauma overhield. Maar dat is een ander verhaal. De horizons werden gemarkeerd door de torens van Goedereede, de kerk van Brouwershaven en 'het meditatiecentrum' op de Brouwersdam. Over de architectonische en financiële miskleun van dit bouwsel plaatsten de Heerenleedleden geestige terzijdes. Veel te snel was de dag voorbij en kwam Camiel richting Hompelvoet navigeren om het Genootschap op te halen. Bij het inpakken liet Kees het niet genuttigde deel van de door hemzelf gemaakte en opgetuigde Burghse appeltaart vallen. De volgende dag, Petra's verjaardag, mailde hij rond dat de vloer van de Vogelwacht Hompelvoet geen afbreuk had gedaan aan de smaak. Aan een periode is een einde gekomen. Op de 2022-wenskaart van Petra en Kees stond dat treffend weerge geven met de woorden: Literatuur: Ecologisch adviesbureau Sandvicensis. 2022. Grevelingenverslag. Onderzoek aan flora en fauna van de Hompelvoet en andere gebieden in de Grevelingen in 2021. Burgh-Haamstede. Dit rapport is te vinden op de site van Rolf Roos duinenenmensen. Tik de beide zoektermen; 'duinenenmensen’ ’Kees de Kraker’ in en er verschijnt een serie rapporten en filmpjes over de Grevelingen. De vegetatie op de Hompelvoet is heel bijzonder. Hier een combinatie van parnassia, herfstschroeforchis en rode ogentroost. Foto: Kees de Kraker.

Sterna | 2022 | | pagina 10