1 duif Holen ÉfS Een koninklijke onderscheiding voor Gert-Jan Buth IW, K ikB holenduif geheimzinnig zag doen bij de oude twee prachtige vrijwel vliegvlugge jonge vogels, klaar om het donkere nest in de boom te verlaten. Zoals u lezer wel zult begrijpen, mag de knotboom nog een jaartje blijven staan! ondertussen was het vooijaar geworden toen ik een op-sterven-na dood - weggezaagd en in het houthok laten verdwijnen. Het kwam er niet van en knotboom. Toch maar eens een kijkje genomen na een tijdje. Dat leverde een verrassing op: Veel had het niet gescheeld of ik had de oude knotpopulier in het laantje - helemaal hol en •frJohn Beijersbergen Tekst: John Beijersbergen I Foto's: Camiel Beijersbergen 4 22 Op 26 april 2022 kreeg Gert-Jan Buth, voorzitter van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland, tijdens een feestelijke bijeenkomst in het Dorpshuis van Serooskerke een koninklijke onderscheiding opgespeld door burgemeester Jack van der Hoek. Als bestuurslid van de Vereniging Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland (NVSD) heeft dr. G.J.C. (Gert-Jan) Buth zich vanaf de jaren 80 ingezet op planologisch gebied door het kritisch volgen van gemeentelijke en provinciale overheden. Na het terugtreden van voorzitter F. Jansen in 1994 heeft hij die taak op zich genomen en tot nu toe, vrijwillig, uitgevoerd. In al die jaren zijn tal van hoorzittingen gehouden, zienswijzen ingediend en beroepsprocedures gevoerd. Onderwerp is telkens weer de aantasting van natuur en milieu bij de planvorming door de lagere overheden als gevolg van kustbebouwing, verdere verstening van de kust en aantasting van de Voordelta, de deltawateren en het Natuurmonument Kop van Schouwen. Inmiddels heeft de Raad van State negatief beschikt op het beroep dat door Brouwerseiland BV is ingesteld tegen het niet-vaststellen van het nieuwe conceptbestemmingsplan en daarmee de gemeente Schouwen- Duiveland in het gelijk gesteld. In 2016 werd door hem een landelijke inventarisatie uitgevoerd van alle plannen die er spelen bij gemeenten met betrekking tot kustbebouwing. Die landelijke hausse aan recreatieve kustbebouwing heeft vele alarmbellen doen rinkelen. Zo is in 2016 het landelijk platform 'Bescherm de Kust' ontstaan en onder leiding van de minister van Infrastructuur en Milieu is het Nationaal Kustpact opgesteld en ondertekend door alle betrokken overheden en belangenorganisaties. Mede als gevolg van het Kustpact en de uitwerking daarvan in de Zeeuwse Kustvisie (2017) heeft de afgelopen jaren een sterke toename aan plannen voor recreatieve bebouwing langs het delta water Grevelingen plaatsgevonden. In dat kader kan ook het megaproject 'Brouwerseiland' op de Brouwersdam, dat aanleg van een park met 325 huizen en een jachthaven beoogde met verdere dichtslibbing van de kust tot gevolg, worden genoemd. Uitvoering ervan zou tevens een enorme impact op het westelijk deel van de Greve lingen hebben. Het was voor de NVSD en andere natuur- en milieu- organisaties de 'trigger' voor het opstellen van het Kustpact. Brouwerseiland BV werd gevormd door een organisatie met een ogenschijnlijk eindeloze financiële slagkracht. Een leger aan adviesbureaus en juristen werd en wordt ingehuurd dat jarenlang, tot twee dagen voor de raadsvergadering van Schouwen-Duiveland op 5 novem ber 2020, tientallen kilo's aan rapporten produceerde. Vanaf 2015 toen de MER-procedure begon tot aan die raadsvergadering heeft Gert-Jan Buth, namens de NVSD en alle natuurorganisaties tezamen alsmede de actiegroep Save Our Surfspot en Zeil- en Surfcentrum Brouwersdam, een boekwerk van ruim 150 pagina's aan zienswijzen en beroepschriften geschreven. Op 30 april 2019 heeft de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State de door Gedeputeerde Staten van Zeeland in december 2016 verleende vergunning in het kader van de Natuurbeschermingswet 1998 (NBW) en het door de gemeenteraad in 2017 vastgestelde bestemmingsplan voor Brouwerseiland vernietigd: een resultaat dat met name door het vele werk en de vasthoudendheid van Gert-Jan is bereikt. Vervolgens keerde de tijdgeest en was de gemeenteraad op 5 november 2020 in meerderheid niet langer bereid om een nieuw conceptbestemmingsplan voor de realisatie van Brouwerseiland vast te stellen. Een gedurfde koerswijziging, met onzekere uitslag wat betreft het beroep hiertegen van Brouwerseiland BV bij de Raad van State en de mogelijk aanzienlijke schadeclaim die dat voor de gemeente zou kunnen opleveren. 23

Sterna | 2022 | | pagina 12