ZEEUWS MEISJE’ VAN DE ONDERWATERWERELD DE ZEEKAT, i De onderwaternatuur is lang voor de mens verborgen gebleven. Een onbekende waterwereld vol mysteriën, was nauwelijks sprake. De mens bleef een landrot. Je ziet dit terug in de naamgeving voor zeedieren: zeehond, zeeleeuw, zee-egel of zeekat, alles dat nat is minnen. Zeelui en vissers waren eeuwenlang op zee, maar van enig wetenschappelijk inzicht in het zeeleven een blauwe bron van krijgt een droge naam. fabeldieren, monsters en meer- 9 Op vrouwtje jagende sepia’s (vrouwtje tweede van links). Tekst: Freek Titselaar I Foto's: Peter Verhoog Ij 25 Pas in de achttiende eeuw komt er een voorzichtige kentering. In onze contreien onderzocht Job Baster, een geneesheer uit Zierikzee, de mariene organismen langs de Oosterschelde en de Noordzee. In 1759 begon hij met de publicatie van Natuurkundige Uitspanningen behelzende eenige waarnemingen over sommige zee-planten en zee-insecten. Een prachtig geïllustreerd boekwerk, gewijd aan vele mariene soorten. De verwijzing naar planten en insecten zij hem vergeven. Het werd al natter. In het werk van Baster staan veel weekdieren, waaronder schelpen en slakken. Weekdieren, ze zijn er ook in het weekend, hebben een week lichaam zonder skelet. Ze vormen een stam van ongewervelde dieren: de mollusken. Er is veel bewijs dat deze dieren gedurende het Cambrium zijn ontstaan. Een lange, natte geschiedenis vanaf méér dan 500 miljoen jaar geleden! Ook de inktvissen, waaronder de zeekat (Sepia officinalis), behoren tot deze stam. En dat zwemt dan gewoon onder de Zeelandbrug. Zeekatten veroorzaken vanaf het voorjaar tot in de zomer files bij de Zeelandbrug, niet erop, maar eronder. Dat komt doordat sportduikers ongevraagd aanschuiven tijdens het paren van deze prachtige dieren. Dat gebeurt overigens op meerdere duiklocaties in onze provincie. Een gezellige drukte met een en al aandacht voor deze tienarmige inktvis. Dientengevolge mag mevrouw Zeekat het Zeeuws Meisje van de onderwaterwereld worden genoemd. Dat is toch weer een verwijzing naar de droge wereld! Deze inktvis geniet enige bekendheid omdat het witte, ovale rugschild langs onze stranden aanspoelt. Dit schild bevat veel kalk en bestaat uit vele kleine kamertjes die gevuld zijn met een gasmengsel. De zeekat regelt daarmee zijn drijfvermogen; een dikke knipoog naar de duikers die daarvoor een trimvest dragen. l 24

Sterna | 2022 | | pagina 13