F gi ijpt wereldwijd zich heen om r i r ci Bastaardarend Kroeskoppelikanen F wat slachtoffers betreft beperkt zou blijven tot hoofdzakelijk ganzen, waren te optimistisch." noordelijke Delta als gevolg van vogelgriep omkwamen. Degenen die de ganzenaanwezigheid in de Hoeksche Waard en op Goeree-Overflakkee min of meer plegen te volgen zijn het erover eens dat het er vele, vele honderden waren, in de eerste plaats brandganzen, maar ook andere. Gerard Ouweneei Twijfels of we ooit zullen weten hoeveel ganzen de afgelopen winter alleen al in de "Degenen die erop vlasten dat het na de winter met de vogelgriep zou zijn gedaan en dat het f f f Illustratie: Vos Broekema. Hierin verwerkt een ingekleurde microscopische (elektronen) foto van influenzavirus A subtype H5N1 virus cellen 29 28 In het kielzog van de pandemie vielen ook slachtoffers onder andere vogelsoorten. Zo kreeg de Rotterdamse Vogelklas Karei Schot nogal wat slechtvalken die kennelijk ook niet afkerig waren van een vogelgriepgans. Op 9 februari 2022 zag schrijver langs de Molenweg in het Oude Land van Strijen een knaap van een wijfje slechtvalk zich tegoed doen aan een brandgans. Op enkele meters afstand troonde een man slechtvalk op een eigen prooi, ook een brandgans. Slechtvalken zijn luchtjagers dus de vraag dringt zich op of deze ertoe waren overgegaan creperende ganzen als buit te kiezen. Minder valide vogels zijn voor hen nu eenmaal gemakkelijk te grijpen prooien. Hoe dan ook, in tegenstelling tot vorige jaren had de Hoeksche Waard in 2022 waarschijnlijk geen broedende slechtvalken. Is er een verband? Onder de een of meer zeearenden die winter 2022 welhaast dagelijks in het Oude Land van Strijen hun tafeltje-dek-je vonden vielen geen slachtoffers, althans, ze werden niet gevonden c.q. gemeld. De zeearend-pul van het nest op de Slikken van Flal&ee redde het niet, waarbij het heel wel mo gelijk is dat deze omkwam als gevolg van vogelgriep, opgelopen door overdosissen van het virus dat zich bevond in door oude vogels aangevoerde voedselprooien. Zeearenden zijn niet afkerig van aas. Degenen die erop vlasten dat het na de winter met de vogel griep zou zijn gedaan en dat het wat slachtoffers betreft beperkt zou blijven tot hoofdzakelijk ganzen, waren te optimistisch. Al in januari kwamen er van elders in Europa en daarbuiten berichten over grote aantallen slachtoffers onder andere vogelsoorten. Van de 40.000 in de HuIa-Vallei in Israël overwinterende kraanvogels kwamen er 8000 om. Google eens naar 'Bird-mortality in the Hula-Valley' en huiver bij het bekijken van de foto's. Daarbij is veelzeggend dat de mens niet alleen door zijn industrieel opgezette pluimvee houderijen betrokken is bij deze kraanvogelcatastrofe, maar ook op andere wijze. Ten gerieve van het toerisme wordt, om doortrekkende kraanvogels te bewegen in de Hula te blijven pleisteren, hun voedsel gedoneerd, een handelwijze die leidt tot een enorme en daardoor kwetsbare concentratie. Het bleef niet bij kraanvogels. Half februari kwam uit Grieken land het bericht over massale sterfte onder de kroeskop pelikanen van het Prespa-meer, dat ligt op de grens met Albanië. Eind maart was het aantal kadavers opgelopen tot 1860 stuks, ongeveer 50% van het Prespa-bestand dat een belangrijk aandeel inneemt van de wereldpopulatie van deze op de Bird Life staande mondiale rode lijst. De wereldpopulatie omvat circa 12.000 individuen. Andere slachtoffers in het Prespa-gebied, maar in veel geringer aantal, waren knobbel zwanen, roze pelikanen, bergeenden, meeuwen en grote zilverreigers. In Schotland was het ook raak met sterfte onder brandganzen. Van de déér overwinterende exemplaren van de Spitsbergen-populatie kwam ruwweg een derde deel om, circa 16.000 stuks. Ook daar bleef het niet bij. In de loop van juni kwamen er van de Britse eilanden berichten los over grote sterfte in zeevogelkolonies, waarbij met name onder jan-van-genten en grote jagers veel slachtoffers vielen. Droef makende beelden van de Bass Rock, de grootste jan-van-gentenkolonie van de Atlantische Oceaan, brachten de zich daar voltrekkende catastrofe indringend in beeld. Vanaf juli spoelden er op de Nederlandse stranden dode jan-van-genten aan. Nadat er honderden zeevogelslachtoffers vielen op Coquet Island, waar óók de zeldzame Dougalls sterns broeden, ging dat eiland begin juli op slot. Het virus ging de oceaan over zodat ook de gentenkolonies langs de Noord-Amerikaanse kust getroffen raakten. Een veelzeggende foto was er eentje van een reuzensternkolonie op een eiland in Lake Michigan in de VS. VOGÈLGRIEP

Sterna | 2022 | | pagina 15