7 Kees van t Zelfde I Foto: Jan Baks ZB I Planbureau en Bibliotheek van Zeeland Ze hadden zo gehoopt op koeten en sneeuwgorzen. Ik vraag waarom zijn vrouw niet mee komt kijken. Hij begint: "Een jaar geleden borstkanker, nu uitzaaiingen overal, in bot, lever, alvleesklier en longen/ We kijken elkaar aan. Pff dat is best heftig, sorry dat ik het vroeg een beetje onwennig. "Geeft niet, ze is nu helaas al terminaal en kan de dijk niet meer opkomen/ De lucht breekt even, een stukje blauw zelfs. We teilen verder, 50 rosse grutto's, 2000 bontbekplevieren, 1500 ztlverplevieren, 1000 smienten, 150 wulpen, 20 middelste zaagbekken enzovoort, en als klap nog 8 mooie pijlstaarten. Achter ons twee knallen en de 3000 ganzen komen in de lucht en zorgen ervoor dat de plevieren sierlijk als wolken in de lucht gaan dansen. "Jammer dat mijn vrouw dit niet kan zien, ze is een echte liefhebber, nog meer dan ik. Voorzitster van het Vogel-Gewest. Drie weken geleden zijn we nog naar de Pyreneeën geweest om de trek te zien. Heel veel roofvogels. Ze heeft ervan genoten. Wilde ze graag nog een keer meemaken. Dit is ook één van haar favoriete rondjes, ze heeft nog een week of misschien minder. We weten het niet. Ik ga weer verder, fijne telling/ We blijven stil achter. "Sterkte", mompelen we en kijken de auto na. We tellen verder, de lucht trekt weer dicht, het zicht wordt minder en minder. Dikke vette mist. Toeval bestaat niet. Zaterdag 19 december, het is negen uur. Samen met Jaap de Bonte maak ik mij op voor alweer de derde wintertelling van dit seizoen. Het weer zit niet mee, mist en weinig wind: dat belooft een mindere telling te worden. Het zicht is inderdaad bar slecht, zeker buiten het dorp en langs de Grevelingen. Koffie op de gebruikelijke plaats Herkingen-haven, de komende twee tellingen en nu, geen (gelukkig) havenactiviteiten voor ons. Om half twaalf parkeren we de auto bij het beijin van de slikken. Op het land kunnen we met de telescoop 2500 brandganzen, 50 kolganzen, 100 grauwe ganzen, 30 koiganzen en 100 rietganzen tellen. Een Belgische auto stopt en vraagt wat we zien. "Dat zijn leuke aantallen, zag net nog twee blauwe kieken", en hij gaat met ons mee om boven op de dijk te kijken, ois vaste telpunt. Wanneer we boven de dijk komen schieten waterpiepers, grote zilverreigers en eenden verder het water op. Het zicht is slecht, schimmen in de verte, de telescopen bieden enige uitkomst. De Belg telt lekker mee. Hij komt uit Gent en is met zijn vrouw een tocht aan het maken langs de kust Grevelingen, Oosterschelde en weer terug. De Brouwersdam viel erg tegen, geen zicht.

Sterna | 2022 | | pagina 19