tel ui eL .ofners rond te B KJ Mo AvatGf, WO I ■■ml '1 Kees de Kraker met een zojuist gevangen noordse woelmuis. Foto; Jan Baks Onderzoek aan visdiefkuikens. Foto; Kees de Kraker. 9 Ik behoor tot de categorie lieden die, turend vanaf het uitkijkpunt bij de Markenje over de Grevelingen naar de Hompelvoet, overmeesterd wordt door romantische sentimenten. Is het geen droombestaan om 's zomers rond te dwalen in gindse wijdheid, te verblijven in die hut en te werken in die ruimtelijke wereld van licht, water, wolken en wind? En dat nog eens te midden van een rijkdom aan vogels en een flora die zijn weerga niet kent! Voor een natuurmens is het de meest begerens- waardige entourage die te bedenken valt, een decor waarin men tot poëmen kan komen. Mijmerend op het Markenje-uitkijkpunt is mijn conclusie steevast dat Kees bijzonder gebenedijd was op die Grevelingen- platen te werken en, toen er nog grote sterns waren, vier maanden per jaar op de Hompelvoet te kunnen wonen. Kees zelf vindt dat trouwens ook want hij noemt zichzelf in zijn laatste Grevelingenverslag een geluksvogel. Wie de Grevelingenverslagen op inhoud gaat doorne men beseft echter ook dat er hard aangepakt moet worden. Want men komt waarlijk niet alleen door te filosoferen tot een resultaat dat er, bijvoorbeeld, in 2021 op de Hompelvoet ruwweg 150.000 herfst- schroeforchissen stonden, dat er 101 paren veldleeuweriken en 13 paren braamsluipers broedden. Degenen die op de Hompelvoet toeven en andere platen in de Grevelingen monitoren op alle aspecten die te maken hebben met de natuur moeten maanden lang tellen met daarnaast resultaten registreren en administreren. En ook nadenken over achtergronden van gesignaleerde ontwikkelingen. Kees de Kraker werd op 11 april jl. 71 jaar: lezers die gevoelig zijn voor astrologie zullen signaleren dat hij een Ram is. Maar dit terzijde. Kees gaat stoppen met zijn Grevelingenwerk en dat betekent een einde aan een periode, zowel voor de Grevelingen als voor hemzelf. Gekscherend, zij het niet geheel ten onrechte, is hij wel de president van de Republiek de Hompelvoet genoemd. Op 7 juni 2022 sprak ik met hem en echtgenote Petra in hun woning aan de Burghse Ring in Burgh-Haamstede over verleden, heden en toekomst van de Grevelingen. En vooral over henzelf. Hoe Kees zelf terugkijkt op zijn 43 Grevelingenjaren vat hij samen op de achteromslag van het 2021-verslag. Die overpeinzing maakt deel uit van dit gespreksverslag. "Bijgaand de jaarlijkse rapportage van mijn onderzoek in de Grevelingen dat in opdracht van Staatsbosbeheer wordt verricht. Middels jaarlijkse rapportage waarbij de voorgeschiedenis wordt meegenomen, krijgt men een beeld welke kont het uitgaat met de natuur in de Grevelingen. Op basis van verricht onderzoek worden aanbevelingen gedaan voor het beheer. Het Grevelingenverslag 2021 is mijn 45e en laatste rapport in deze serie waarin de Hompelvoet een centrale rol speelt. In 1979 begon ik hier mijn eerste seizoen als vogelwachter om de aanwezige kolonie Grote Sterns tegen verstoring te beschermen. Dot eerste jaar samen met John Beijers- bergen die hier al sinds de afsluiting van de Grevelingen in 1971 als vogelwachter pionierde. John vertrok naar een baan als bioloog bij de provincie en in volgende jaren werkte ik samen met Peter Maas, Fred Schenk, Karel Leeftink, Arie Baas, Fred Prak, Petra Brons en Philipp Derks. De sterns verlieten toen de Grevelingen en toezicht houden kwam op een laag pitje, zodat ik de andere werkzaamheden als inventarisatie en onderzoek daarna alleen voortzette. Het werk in de natuur en het verblijf op het eiland heeft mij veel gebracht. Wat dot betreft voelde ik mij wel een geluksvogel met een vrij leven. 1 1 et ruim 100 pagina's is het 2021- verslag van het I I 'Ecologisch adviesbureau Sandvicensis' dik ker dan ooit. Kees is de oprichter en eigenaar van 'Sandvicensis'. Zijn brede en diepgravende kennis van de Grevelingen-ecologie staat garant voor een waardevolle nota over de gang van zaken in een uniek natuurgebied in Nederland en ver daarbuiten. De Sandvicensis-jaarverslagen werden dan ook collectorsitems. Kees laat het ook deze maal niet bij een verslaggeving sec maar geeft zijn mening over het beheer en de toekomst van de Grevelingen in relatie tot de bestaande natuurwaarden. Dat gaf en geeft de verslagen altijd een extra dimensie.

Sterna | 2022 | | pagina 5