VOGELEILAND HOMPELVOET 333- •■vv y s t 11e ijl «■H 2 o .J2 ’s 0) S w- V - 1 De vroegere schelpenbank is nu bedekt met een zee van madeliefjes. Foto: Kees de Kraker De Hompelvoet wordt jaarrond begraasd met fjordenpaarden. Foto: Jan Baks 12 13 In welke mate de grote sterns van de Hompelvoet een dimensie gaven aan het bestaan van Petra en Kees moge blijken uit het tekeningetje van een stern op het geboorte kaartje van hun eerste kleinkind. En ook uit de keuze van hun huwelijksdatum. Die was op 17 augustus 1984, twee dagen na afloop van de toezichtperióde. Het feestelijk deel van hun trouwgebeuren vond plaats op de Hompelvoet. Petra's moeder had, buiten het echtpaar in spe om, gear rangeerd dat de Fanfare Luctor et Emergo van Renesse een orkestrale aubade ten gehore zou brengen, live op de Hompelvoet. Petra haalde het trouwalbum voor de dag. Bij het bekijken van foto's van het evenement moest ik den ken aan platen van Napoleons 'Grande Armée' in Rusland in 1812, taferelen van in kleurrijke uniformen gestoken militairen marcherend over wijde steppen. Dat deden de Renesser muzikanten al toeterend en onder tromgeroffel over de wijde Hompelvoet. Napoleons escapade in Rus land werd een echec. Het Hompelvoetoptreden van de Schouwse muzikanten niet, zij het met één kanttekening: ze bleven te lang hangen. In het donker kon de schipper van de OD14, een vissersboot zonder verlichting, hen niet meer ophalen. Zodat de harmonieleden in het pikkedonker met inderhaast gecharterde vaartuigjes veel later dan voorzien naar de vaste wal genavigeerd werden, een improvisatie die deed denken aan die van het in het nauw gedreven Engelse leger in Duinkerken in 1940. Het is een van de vele Hompel- voet-anekdotes. Hier een tweede, eentje die ook te relateren was aan winterse Russische steppen. Op 1 februari 2003, vijftig jaar na de watersnoodramp die zoveel leed in de Delta veroorzaakte. De toenmalige majesteit was naar Oude-Tonge gekomen om aanwezig te zijn bij een herdenking. Het Genootschap Heerenleed had die dag gekozen voor een samenzijn op de Hompelvoet. Tijdens die bijeenkomst voor spelde Kees dat het met de grote sterns op de Hompelvoet ging aflopen. Waarin hij spoedig gelijk kreeg. Op die eerste februari ging het weer over in heftige winterse neerslag, met alle daaraan verbonden narigheden op de weg. Toen wij vanuit het bewakersonderkomen terugliepen naar het vaartuig voerde onze wandeling door een kleine wereld van dichte sneeuw- en ijzelneerslag. Uit deze winterse wereld kwam plotsklaps een kudde fjordenpaarden op ons af gegaloppeerd. De dieren verdwenen ook weer in de wittigheid. Temeer omdat ook dat Hompelvoet-bijeenzijn niet vrij bleef van enig distillaatgebruik, was het een kunststukje heelhuids thuis te komen. Gelet op de grillige vaak wisselende keuze van broedplekken, waarbij recent gecreëerde locaties als het Haringvliet-eiland Bliek en Waterdunen bij Breskens broedende grote sterns trokken, moet het mogelijk zijn ze ook in de Grevelingen terug te krijgen door er eilanden aan te leggen. Kees deelde die mening, zij het onder enig voorbehoud. Eilandaanleg is een van de opties die onlangs over tafel ging bij een op 11 mei jl. plaatsgevonden overleg bij Rijkswaterstaat aan de Boompjes in Rotterdam. Die bijeenkomst had als doel om kansrijke en effectieve compensatiemaatregelen voor het verlies of aantasting van Natura 2000-doelen in kaart te brengen wanneer getij wordt geherintroduceerd in de Grevelingen, een initiatief dat vroeg of laat staat te gebeuren en waarvoor thans verschillende varianten de ronde doen. kees maakte deel uit van de deputatie Grevelingennatuurkenners die in Rotterdam mee debatteerde. "Grote sterns verschijnen, blinken en verzinken" verzuchtte Kees. Conform eerdere ervaringen toonde hij zich ervan overtuigd dat ze ook Waterdunen en Bliek de rug zullen toekeren. Willen wij ze als broedvogel in dit land behouden dan dient er permanent een keten van potentieel geschikte broedlocaties beschikbaar te zijn, terreinen die ook geschikt gehouden worden. Dat kost inzicht, visie, inspanning en geld. Mocht er in de Grevelingen eilandenaanleg gaan plaatsvinden, dan hebben kleine oppervlakten de voorkeur. Uitgebreidere worden gemakkelijk in bezit genomen door grote meeuwensoorten, die alsdan een sternvestiging kunnen oprollen. co Spatwerk: Kees de Kraker ij is een 'selfmade man', zij het dat men bij lezing van zijn I I jaarverslagen de indruk krijgt dat een professionele bioloog aan het woord is. Zelf is Kees daar bescheiden over: "Ja", stelt hij, "de ontwikkelingen in dat unieke Grevelingenmilieu gingen zo snel dat ze mijn nieuwsgierigheid prikkelden. Ik heb bergen literatuur verslonden, specialisten geraadpleegd en vooral nagedacht...!" Hoe snel de ontwik kelingen konden gaan moge blijken uit de gang van zaken bij die iconische herfstschroeforchis. Tijdens een in augustus 2004 gehouden excursie werd het eerste exemplaar ontdekt. Het was een vondst die Kees tot uitbundig vreugdebetoon bracht. Nu, nog geen twintig jaar later, inventariseerden Kees en zijn helpers er circa 150.000 op de plaat. -

Sterna | 2022 | | pagina 7