1 Het Heerenleed Genootschap en verzinken” “Grote sterns verschijnen, blinken O 1 I Overigens applaudisseert Kees niet bij alle kunststukjes om vogels te handhaven dan wel terug te brengen. Meesmuilend haalde hij recente suggesties aan om kroeskoppelikanen in Nederland te (herintroduceren omdat van deze soort, die hier en daar broedt op de Balkan, botten zijn gevonden. Nu op de Balkan tot eind maart al een kleine 2000 exemplaren kroeskoppen als gevolg van de vogelgriep crepeerden zullen die onzalige plannen hopelijk van tafel gaan. Wij waren het geheel met elkaar eens. In het Grevelingenverslag 2021 staat een door Kees in september 2021 gemaakte foto van echtgenote Petra die de gedachtenmolens doet draaien. Enigszins van achteren ge nomen kijkt Petra uit over de ruimte van de Hompelvoet en de Grevelingen.... een dame in een oneindigheid. De kleuren, compositie van de foto en Petra's gestalte vormen een dus danige harmonie dat ik ernaar uitzag met haar te praten over de professie van Kees en héér Hompelvoet ervaringen, zulks des te meer omdat Kees de foto als onderschrift meegaf dat Petra een graag geziene gast was op de Hompelvoet. Wie was de vrouw die het vanaf 1980 tot het einde van de grote sternperiode op de Hompelvoet iedere zomer vier maanden zonder man moest stellen? En Kees zonder Petra! In die jaren waren er vier kinderen op te voeden waarbij een tweeling. De komst van dat duo bracht Peter Meininger ertoe een Meinlngeriaanse link te suggereren met de productiviteit van een van de kustbroedvogelsoorten die Kees op de Hompelvoet bewaakte. Petra verklaarde en straalde uit dat ze de grote sternjaren prima was doorgekomen. Kees voegde eraan toe dat er altijd zoveel was te doen dat de tijd ontbrak voor een sentiment van eenzaamheid, waarbij kwam dat er regelmatig lieden een poos meehielpen met bewaken, monitoren, ringen, administreren en nadenken. Net als de Grevelingenverslagen zijn, om reden van de schit terende foto's en wijze overpeinzingen, ook de wenskaarten van Kees en Petra voor het nieuwe jaar collectors-items, zeker die voor 2022. In zijn karakteristieke handschrift voegde Kees op deze toe: 'Een beetje droevig die Hompelvoet, maar ja het leven is afscheid nemen'. Voorts stelde hij in het voor uitzicht van plan te zijn in het voorjaar op de Hompelvoet een Heerenleed-bijeenkomst te organiseren. Het Heerenleed Genootschap bestaat uit Delta-veteranen die één- of tweemaal per jaar op excursie gaan en, los van de vreugde met elkaar in het veld te zijn, alsdan onder het genot van drank en spijs, in de Delta actuele natuurkwesties doornemen en van commentaar voorzien. De inmiddels door toedoen van Kees tot over de landsgrenzen uitgegroeide Contactgroep Grote Sterns vindt zijn oorsprong in het Heerenleed Genootschap. Om voor de hand liggende redenen is de Hompelvoet altijd een gewild decor voor zowel Heeren- leed-excursies als overleglocatie. Het bijeenzijn in 2022 vond plaats enkele dagen na het gesprek van de 7e juni in Burgh, op zaterdag de 11e. In die paar tussenliggende dagen was de stroom aan alarmerende berichten over hetgeen er misging in de grote sternkolonies in West-Europa hevig toegenomen, waarbij Kees wederom fungeerde als centraal aan spreekpunt van de sternmails. Hij zond deze dan rond, voorzien van deskundige commentaren en blijken van empathie. Begrijpelijkerwijs kreeg de naam Heerenleed op het uitstapje van die 11e juni als gevolg van de grote sternmisère een lugubere nevenbetekenis, eentje met een hoog werkelijkheidsgehalte. Het zilte puntje aan de noordkant van de Hompelvoet. In de verte de toren van Goedereede. Foto: Kees de Kraker. Het Heerenleed Genootschap. Van links naar rechts: Marinus van Dijke, John Beijersbergen, Gert-Jan Buth, Krijn Tanis, Kees de Kraker en Gerard Ouweneel. Foto: Camiel Beijersbergen.

Sterna | 2022 | | pagina 9