SHIPS THAT PASS IN THE NIGHT Op stap met Gerard Ouweneel FOTO’S WIM MULLIIÉ&JAN BAKS Mentaal nog nakauwend over die afscheidszin reed DECEMBER 2022 STERNA 19 18 STERNA DECEMBER 2022 Op 30 augustus jongstleden kwam het ervan en reed ik naar ‘Bij Hetty’, althans naar onze afspreekplek, de parkeerplaats bij dat snackparadijs naast de eerste afslag op Overflakkee. In mijn achterhoofd echoden de woorden van echtgenote Els na. Deze weet dat ik voor een excursie met een speciaal doel het liefst alleen ben. Zij had mij toegevoegd: ‘Had je ook aangeboden te gidsen indien het niet zo’n leuke vrouw zou zijn geweest?’ Vóór Melissant kwam er hoog richting zuidwest een man bruine kiek door. Bij die plaats besloot ik het aanvankelijke voornemen om eerst de Scheelhoek te bezoeken te laten varen en af te slaan naar de Slikken. Want bij de aanblik van de Scheelhoek zoals deze er anno 2022 bijligt, zou voor Mariska het rondje G-0 mogelijk verworden tot een deceptie-uitstapje. Naar de Slikken dus. Deze maakten een overwel digende indruk. De nadagen van augustus zijn mijn favoriete tijdvak, een voorkeur die de Slikken van Flakkee met zijn bijna onbegrensde gezichtseinders en vogels extra onderstrepen. Staatsbosbeheer had het toegangshek nog niet gesloten zodat we konden doorgaan tot de Grevelingen. Daar gaven uitgebloeide orchideeën, bitterling en parnassia de glorie van de Slikken een extra dimensie. Metgezellin Mariska stond paf en ik, opnieuw, evenzeer. Helaas ontbrak de tijd voor de wandeling naar het kijkscherm. Natuurlijk had ik bij de entree van de Slikken het verhaal en de droeve afloop van de zeearendenbroedpoging verteld. Het nest oogde enigszins verfomfaaid maar er zat Terwijl ik alle landschappelijke en ornithologische heerlijkheden van Goeree-Overflakkee in het zonnetje zette reden wij de provinciale weg africhting Oude Tonge. ‘Kijk, daar wonen we’, verklaarde Mariska, naar links wijzend, richting het traject Blokse Dijk - Herendijk. Ooit huisde Johan Everaers daar en nam deze mij mee naar de ruimte van de Galathee, naar mijn smaak een van de fijnere plekken van het eiland. De Galathee-glorie kreeg overigens een geduchte knauw door de komst van de rij windturbines langs de buitendijk van de Lodewijkpolder en de Anna- Wilhelminapolder. Wat zou je te doen staan indien een char mant lid van onze streekvogelwerkgroep verhuisde naar Goeree-Overflakkee, en wel van Strijensas naar Achthuizen? Als de betreffende dame daarbij tevens verklaarde haar nieuwe woonstreek niet zo goed te kennen, laat staan de plekken waar het fijn toeven is voor vogels, terwijl ik daar tenminste eens in de veertien dagen en vaak meer naar vogels speurDan is het aanbod toch begrijpelijk haar een keer te gidsen? Zeker als het gaat om een innemend iemand die enthousiast meedeed aan een bruine kiekenonderzoek in de Hoeksche Waard en bovendien de hoofdrol vervulde in een verhaal in de bundel Thuisvogels. ik naar ‘Bij Hetty’. Het ging zeker om een speciale excursie. Want de hele zomer al keek ik in eigen streek en op Goeree-Overflakkee nadrukkelijk naar het doen en laten van bruine kiekendieven. Dirk van Straalen had met de vondst van een creperende man kiek in de buurt van Ooltgensplaat een alarmbel doen afgaan. Ging het als gevolg van die vermaledijde vogelgriep met bruine kieken ook al mis? Voor die soort is augustus in Nederland de beste presentiemaand. Maar ik zag ze in de Hoeksche Waard de gepasseerde weken verrekte weinig, een constatering die bevestiging kreeg door een mail van de gebroeders Van der Linden die luidde: 'Is er wat met de bruine kieken aan de hand? We zien ze nauwelijks.’ En dan die foto en het interview van Dirk! A Bruine kiekendief Slikken van Flakkee

Sterna | 2022 | | pagina 10