I i .’I STERNA DECEMBER 2022 Mariska en de op trainingswandeling zijnde dame hadden heel wat uit te wisselen zodat ik even later enigszins inhoudsloos terzijde zat. Dat gaf me wél gelegenheid om met de Kowa-telescoop de Slikken te scannen. Het bleef bij een rustende juveniele bruine kiek. Geen smelleken, waarop ik een beetje had Toen wij wegreden maakte de dame nog geen aanstalten óók te vertrekken. ‘Hadden wij geen lift moeten aanbieden?’ vroeg ik Mariska. ‘Stellendam is nog wel een stief kwartiertje wandelen’. Mariska bleek tijdens haar gesprek met de Brabantse zich een dusdanig goed beeld van haar persoonlijkheid te hebben gevormd dat ze antwoordde ‘Dat had ze zeker geweigerd!’. Ik moest de ontmoeting even laten indalen. Weer een ‘ships that pass in the night’ bepeinsde ik, de aardige uitdrukking die de Amerikaanse dichter en pedagoog Henry Wadsworth Longfellow bedacht voor korte eenmalige ontmoetingen die, om wat voor reden dan ook, toch zullen blijven hangen. Iedere keer dat ik weer de Oud Herkingse Zeedijk zou opklauteren om de Slikken op mij te laten inwerken zou ik even aan deze ontmoeting denken. Mede door het decor van die schitterende Slikken. gevlast. Enkele trektelposten hadden al doorkomende smellekens gemeld. zetten. Wel tien grote zilverreigers en een boven het Zuiderdiep jagende reuzenstern maakten wat goed, de laatste zelfs heel veel. Die negentien windturbines staan er en drukken zowel visueel als auditief een stempel op de Scheelhoek en het Blok de Wit waaraan niet valt te ontsnappen. Desondanks blijft de hoop dat het in de steigers staande nieuwe beheerplan Natura 2000 voor o.a. het Haringvliet het verpieterende Blok de Wit iets gaat brengen van de beloftevolle fanfares waarmee het als nieuw natuurgebied werd gelanceerd. Om de Kwade Hoek-Oost te overzien gingen wij door naar de pier van Stellendam Haven Buiten, ook een van de favoriete Goeree-vogellocaties. Daarvoor kon Mariska ten volle begrip opbrengen. Het opkomende tij zorgde voor een weergaloos vogelspektakel. Op de terugweg naar ‘Bij Hetty’ nam ik een omwegje langs de Oud Herkingse Zeedijk om vandaar Mariska en mijzelf te onthalen op een ruime uitkijk over de Slikken van Flakkee, het zicht gemarkeerd door de verre toren van Goedereede. Tot voor kort stond er een Muraltmuurtje op de dijkkruin waar vanaf het over de Slikken goed uitkijken was. Jammer dat deze vinding Tien minuten later keken wij vanaf het kijkpunt aan de Zuiderdiepweg uit over de Scheelhoek. Met aan de noorder horizon de industriecontouren van Rozenburg, schuin boven ons het ononderbroken gezoefvan een zeer zijn best doende windturbine en wat verderop de 76 hectare van het Blok de Wit die liggen te verpieteren. Daardoor was na de Slikken de Scheelhoek enigszins een anticlimax. Na drie kwartier posten kwam ik uit op drie, misschien vier boven de Scheelhoek heen en weer vliegende bruine kieken. Ik besloot Jan de Roon van Natuurmonumenten te polsen over zijn ervaringen en mening over de resultaten tijdens het gepasseerde broedseizoen. Jan had toegezegd ook voor de bruine kieken in de Scheelhoek een speciale antenne op te een zeearend bij. Op het parkeerplaatsje postte een vogelfotograaf die er kennelijk vanuit was gegaan dat het afsluitlint er niet voor hem hing. Bij onze terugkeer stond hij er nog, gelijk een wachtsman bij Buckingham Palace, nu echter geflankeerd door een aan het werk zijnd, gerucht veroorzakend bedrijfsvoertuig. De zeearend rustte nog op dezelfde plek, schuin boven het nest. van de heer Muralt werd gesloopt. Later kwam op de uitzichthoek een bankje te staan. Bij o,nze aankomst bleek dat bezet, hetgeen even slikken was. De rustende persoon pakte echter uit als een alleraardigste dame die, om ook ons plaats te verschaffen, direct al haar over de bank verspreid liggende accessoires bijeen pakte en vertelde hoe ze op die dijk terechtgekomen was. Wonend in Brabant had ze als training voor een aanstaande wandeling naar Santiago de Compostela een traject over Goeree-Overflakkee verkozen. De bestemming was Stellendam om daar de bus te nemen. In Spanje zou ze niet de route nemen die iedereen loopt. Haar wandeling om het wandelaarsbedevaartsoord Camino de Santiago zou in Portugal aanvangen. W4 'U DECEMBER 2022 STERNA 21 - T /F LjÏ a If V A Zeearend met nestmateriaal op de Slikken van Flakkee V Schotse hooglanders op de Slikken van Flakkee 20 BBJ w. W JBM

Sterna | 2022 | | pagina 11