w w AKI TEKSTEN FOTO’S JAN BAKS Havik Buizerd Torenvalk Smelleken Slechtvalk Zeearend DECEMBER 2022 STERNA 25 STERNA DECEMBER 2022 24 6 Enige jaren geleden heb ik een torenvalkkast opgehangen in een populier achter in de tuin. De kast hangt op het noorden en kijkt uit over de duinen. Er werden wat takjes ingelegd en de bomen werden wat gesnoeid, zodat er een vrij uitzicht was. Helaas gebeurde er niet veel. Er vloog wel eens een torenvalk in de buurt, maar geen belangstelling voor de mooie groene kast tot in 2021. Toen, begin mei, hoorde ik ineens baltsgeluiden passend bij de torenvalk. Hoog in de lucht zag ik twee torenvalken met elkaar in de weer. Steeds goed gekeken met de verrekijker en half mei was er een torenvalk te zien in de kast. Als je op afstand langs liep vloog hij gelijk weg, maar rond 22 mei zat hij/zij vast op het nest. Uit voorzorg daarna niet meer achter in de tuin geweest, geen gras gemaaid en het verder aan niemand verteld, maar wel heel blij met dit gebeuren. De eieren komen na 28 tot 31 dagen uit, de vogels complete rust beloofd. Wel zag ik zo af en toe vanuit mijn huis een torenvalk vliegen bij de kast. Muizen werden door de jongen in zijn geheel doorgeslikt en zo af en toe was er ruzie op de kast. Ook werden de vleugels geoefend en werden er korte vliegbewegingen ondernomen. Soms zat er een op de boomstam onder de kast en wist die niet meer hoe terug te komen: dat was een leuk gezicht. Op 20 juli zag ik vijfgrote jongen en 23 juli waren ze ineens uitgevlogen. In de duinen zag ik er een aantal terug de volgende dag, daarna werd het rustig. Helaas vertelde een van de buren, dat er veren waren gevonden van een torenvalk. Die zal waarschijnlijk zijn gepakt door een van de sperwers die altijd als een bliksemschicht door de tuin vliegen. Dit jaar keek ik met spanning uit of er weer gebroed zou worden. Wat verse takjes in de kast gelegd, de kast van een nieuw dak voorzien en opnieuw geverfd. De torenvalken wel gezien, zelfs met een muis in de kast zittend, maar helaas werd het daarna weer rustig. Blauwe kiekendief 3 4 4 3 5 4 8 28 65 56 Onderstaande tabel komt uit het verslag van de wintertellingen van de vogelwerkgroep van NLGO 2021-2022 (samensteller Bob Rodenbrug). 3 6 8 4 3 3 I Sep Okt No Dec Jan Feb Mrt 7 9 8 7 4 3 45 42 37 47 30 Het gaat niet goed met de torenvalk in Nederland, daarom is de soort in 2017 op de Rode Lijst van de Nederlandse Broedvogels geplaatst. Lange tijd was de torenvalk de meest voorkomende roofvogel, maar dat is nu de buizerd. Zoals blijkt uit onderstaande tabel geldt dit ook voor Goeree-Overflakkee. Onze torenvalk is een standvogel, maar in de winter krijgen we vaak bezoek van vogels uit noordelijke landen. De broedpopulatie is volgens Sovon tussen 3800-7700. Als je de Vogelatlas van Nederland bekijkt schat ik dat er ongeveer 20 tot 30 broedparen moeten voorkomen op ons eiland. Nu maar hopen dat de torenvalk in 2023 weer het riante onderkomen van mijn tuin kiest, met uitzicht over de Oostduinen. Bruine kiekendief 6 4 4 7 8 13 Op 25 juni zag ik twee kleine witte kopjes boven de rand van de kast uitsteken en kon ik vastleggen dat er een sprinkhaan werd gevoerd. Er waren dus in ieder geval twee jonge torenvalken geboren en een dag later kon ik zelfs vijf pluizige kopjes fotograferen. De weken hierna vanuit een schuiltentje in eigen tuin de vogels geobserveerd en veel gefotografeerd. Er werden muizen en grote groene sprinkhanen aangevoerd. In het begin ging de oudervogel in de kast, scheurde de prooi in stukken en gaf het aan de kleintjes, maar later werd de prooi gewoon in het hok gedumpt en vochten de jongen om een stukje. Je zag de vogels opgroeien en de donsveren vlogen in het rond en werden vervangen door bruine veren. Op een gegeven moment denk je dat je alles wel gezien heb, maar toen was er ineens een atalanta die op de kast ging zitten. De vogels keken hun ogen uit en begrepen niet wat ze zagen. Na drie weken ging er ineens een jong op de kast zitten, tot verbazing van zijn broertjes en zusjes. Dit voorbeeld werd al gauw gevolgd en het was dringen op de kast. Toen werd er zowel in als op de kast gevoerd. JE' v A Bezoek van een atalanta A Muis op het menu A Torenvalken met sprinkhaan i 1 1 9i 102 106 115 1 1 1 2 2 11 22 10 BW w

Sterna | 2022 | | pagina 13