30 Met vuilniszak, werkhandschoenen en eventueel een grijper het strand afstruinen om de strijd tegen het afval aan te gaan. Dat is wat de vrijwilligers van de werkgroep Strand en Zee van NLGO nu al twee jaar dag in dag uit doen op het strand van de Kwade Hoek en het stuk strand tussen de vuurtoren en camping De Vrijheid. A STERNA DECEMBER 2022 I De Kwade Hoek met zijn verraderlijke stromingen en prachtige, dynamische natuur. Veel mensen en organisaties maken er zich sterk voor deze natuur te behouden. Hoe? Door de handen uit de mouwen te steken en door middel van educatie. Vrijwilligers maken handmatig de stranden schoon waardoor de natuur weer teruggegeven wordt aan de stranden. Jutten Jutten betekent van oudsher het zich toe-eigenen van op het strand aangespoeld materiaal. Het moderne jutten houdt in dat er naast onder andere hout, schelpen en andere mooie vondsten hoofzakelijk afval van het strand wordt geraapt. De Kwade Hoek is al sinds jaar en dag onderhevig aan sterke stromingen waar het zijn naam aan te danken heeft. Menig schip is, na een gevecht hiermee, gezonken op deze hoek. Het is een Strand opruimen En ja, het rapen van afval gebeurt allemaal met de hand. Het moet zelfs met de hand! Door mechanisch rapen wordt niet alleen het afval meegenomen, maar ook het voedsel voor het strandleven waardoor de natuur zich niet verder kan ontwikkelen. Het gevolg is een ecologische woestijn waar door intensief mechanisch en menselijk gebruik geen plek meer is voor natuur. Dat heeft nu lang genoeg geduurd! Niet alleen de strandcommunities groeien, gelukkig ook het bewustzijn van het strand publiek. Vaak worden bezoekers van De Kwade Hoek gezien met plastic zakken gevuld met afval die zij bij vertrek in de daarvoor bestemde jutbak weggooien. Dit was de eerst geplaatste jutbak, terwijl er intussen exemplaren staan langs de gehele Nederlandse kust. Op de Kwade Hoek staan er drie. Zij worden geleegd door Natuurmonumenten, gemonitord en onderzocht. In 2021 werd een totaal van 5500 kilo afval geraapt van het strand van De Kwade Hoek! Door het onderzoek en de monitoring in samenwerking met Dit door het huidige strandbeheer te veranderen en ‘strandcommunities’ van vrijwilligersnetwerken op te richten en rustplekken in te stellen voor vogels. Een prachtig initiatief dat financieel gesteund is door de Postcode Loterij. Door aan in totaal tien criteria te voldoen krijgt de gemeente Goeree-Overflakkee voor het tweede jaar op rij de Groene Wimpel, een vlag met wimpel die op het strand wordt geplaatst. Een zichtbaar keurmerk van het programma Het Groene Strand dat aantoont dat de natuurwaarden erkend worden, beheer en gebruik gerespecteerd worden en dat een community (vrijwilligers) zich structureel hiervoor inzet. TEKST JACQULINE VAN KETEL FOTO’S JAN BAKS Gidsen Afgelopen zomer hebben 14 deelnemers een gidsencursus gevolgd, opgezet door de overkoepelende organisatie Het Groene Strand. Tijdens drie bijeenkomsten en twee excursies werden de deelnemers opgeleid om op onze stranden informatie te geven over natuur en natuurbehoud, met als ondersteuning een educatiekar met onder andere informatiefolders in het Nederlands en Duits, skeletten en botten van verschillende vissen en zeehonden, vergrootglas en microscoop. Ook zullen er excursies worden gegeven met de naam ‘Jutten op het Groene Strand’ (zie Mededelingen bestuur). Op deze manier krijgt het strand met al zijn prachtige en diverse natuur de aandacht die het nodig heeft en verdient. Keurmerk NLGO werkt samen met Het Groene Strand, een landelijke organisatie die is opgezet om de natuur en natuurbeleving terug te geven aan het strand. buitendijks prachtig natuurgebied dat behouden moet worden. Sinds de bouw van de Tweede Maasvlakte zijn de stromingen zodanig veranderd dat het helaas heeft gezorgd voor meer afval op onze mooie stranden. Om dit probleem aan te pakken heeft NLGO twee jaar geleden de werkgroep Strand en Zee opgericht. Een enthousiaste en gedreven groep vrijwilligers, bestaande uit NLGO- leden en belangstellenden, die tot doel heeft een bijdrage te leveren aan het oplossen van het afvalprobleem. In samenwerking met onder andere Natuurmonumenten en Schoon Goeree-Overflakkee worden op vooraf vastgestelde dagen raapochtenden georganiseerd. Iedereen mag komen. Verschillend afval is er te vinden dat hoofdzakelijk afkomstig is van scheepvaart en visserij, en in mindere mate van bezoekers en rivieren. Vispluis, draden van visnetten, ligt in kleine en grote kluwens op het strand en in onze duinen. Door het rapen leer je anders kijken. Overal ligt afval, plastic bekertjes, touw, stukjes plastic enzovoorts dat het kritische oog steeds meer activeert en daardoor beter signaleert. Universiteit Wageningen, is er meer bekend geworden over de herkomst van het afval. Opvallend is bijvoorbeeld afval uit de jaren 70, zoals boterkuipjes, drinkpakjes en yoghurtbakjes, dat al heel lang in de bodem vastligt. Het komt vrij als baggeraars de vaargeul dieper uitgraven. Een ander deel komt van schepen die, soms maanden, onder de kust liggen te wachten en hun afval overboord gooien. Afgelopen winter werden uitzonderlijk veel keukenafval en honderden plastic koffiebekertjes gevonden in de vloedlijn! Zeer verdrietig, maar de vrijwilligers zijn niet voor een gat te vangen en gaan er iedere dag met goede moed tegenaan. De data voor voorjaar 2023 staan onder de Mededelingen van het bestuur: we gaan drie zaterdagochtenden samen met Natuurmonumenten het strand opruimen. DECEMBER 2022 STERNA 31

Sterna | 2022 | | pagina 16