Kenniscentrum Zandwallen i 32 Meer weten? Een jaar geleden schreven we in het decembernummer van de Sterna over de oprichting van het Kenniscentrum Zandwallen van NLGO. We hadden in maart 2022 een vliegende start met een drukbezochte bijeenkomst in de Dorpstienden, waar voorzitter Jan Baks het eerste exemplaar van de brochure 'Zandwallen: daar zijn we zuinig op!’ overhandigde aan wethouder Daan Markwat. Daarna zijn we als kenniscentrum hard aan de slag gegaan. Tijd voor een tussenstand. ■""if ?3. I DECEMBER 2022 STERNA 33 STERNA DECEMBER 2022 TEKST SERVAAS VAN DER HORST FOTO JAN BAKS Nog meer goed nieuws: het zandwallengebied van Ouddorp is een van de dertien ‘kroonjuwelen’ van de provincie Zuid-Holland. De status van kroonjuweel leek voor ons geen inhoud te hebben: het leidt niet tot meer bescherming, er komt geen extra geld vrij voor bijvoorbeeld onderhoud. Klinkt goed, kroonjuweel, maar het is een woord zonder inhoud. Intensief overleg met de provincie lijkt er nu voor te gaan zorgen dat het niveau van bescherming wel degelijk wordt opgeschroefd. Ook wordt er nagedacht over subsidiëring van het onderhoud, want dat is wel een (pijn)punt. Ten tweede willen we het archief van Hans Klepper ontsloten hebben. Voor zover ons bekend komt alle kennis over de Ouddorpse zandwallen voort uit onderzoek van voormalig wethouder en dorpsgenoot Hans Klepper. Zijn archief is door ons veiliggesteld. Ten derde achten we het goed mogelijk dat uit het internationale onderzoek en uit het archief van Klepper blijkt dat de meest bijzondere zandwallen inderdaad hier op Goeree liggen en dan...zou plaatsing op de werelderfgoedlijst van Unesco een prachtig doel kunnen zijn. We houden u op de haogte! Als we een beetje uitzomen van de dagelijkse pijntjes en overwinninkjes in het zandwallengebied, zien we als Kenniscentrum een Groter Plan verschijnen. Ten eerste willen we heel graag een internationaal vergelijkend onderzoek naar de zandwallen laten uitvoeren. We schreven het al in de inleiding, er zijn nog op drie andere plaatsen in Europa vergelijkbare zandwallen. Erg interessant om de gebieden met elkaar te vergelijken. ZANDWALLEN DAAR ZIJN WE ZUINIG OP! met de gemeente steeds beter loopt. Tot ergernis van het Kenniscentrum was bij de gemeente de praktijk ontstaan dat overtredingen van het bestemmingsplan op het gebied van zandwallen (afgraven, damwanden erin slaan, rijke grond over de zandwal storten en dan vol zetten met gebiedsvreemde beplanting) achteraf gelegaliseerd werden. Grondeigenaar graaft een eeuwenoude zandwal af, krijgt de gemeente langs, dient een vergunningsaanvraag in, krijgt op onnavolgbare wijze alsnog die vergunning en wordt al doende beloond voor zijn brutaliteit. Maak het kapot, houd je van de domme, de gemeente gaat toch wel door de knieën. Om een landschap te kunnen beschermen moet het er nog wel zijn. We zagen iedere maand weer een stuk zandwal verdwijnen, maar dat lijkt nu over. We hebben een regelmatig en constructief overleg met de beleids- en handhavingsambtenaren van de gemeente en er worden nu vergunningen geweigerd als dat volgens de regels ook geboden is. Dat ervaren we als een grote winst. Zandwallen hebben de natuurlijke neiging, zeker in deze stikstofrijke tijden, om te verdwijnen ond’er brandnetels en bramen. En in de bestemmingsplannen die nu van toepassing zijn op het zandwallengebied staat een lange lijst verboden, “je mag niet dit en je mag niet dat”, maar er staan helemaal geen geboden, je moet dit en dat”, zoals onderhoud plegen bijvoorbeeld. Toen er nog een provinciale subsidieregeling was kon je als grondeigenaar een bedrag ontvangen om de wallen te laten maaien/klepelen, maar die regeling is er niet meer. Nog twee keer heeft de gemeente de regeling verlengd, ook dat is nu voorbij. Als je dan een paar honderd meter zandwal in en rond je tuin hebt liggen wordt het wel heel veel werk om dat met bosmaaier en hark een beetje in orde te houden (wij spreken uit ervaring). Samengevat: onderhoud is geen verplichting en het kost geld. Dan ligt verloedering op de loer, en dat is precies wat we zien gebeuren. Tweede pijnpunt. Volgens een schatting van Marcel Schildwacht is ongeveer 40 procent van de zandwallen niet beschermd in een bestemmingsplan. Die zandwallen liggen vooral op een paar grote recreatieparken. Ironisch is natuurlijk wel dat die parken juist op die plekken ontstaan zijn omdat die zandwallen daar lagen: het is prima bivakkeren in de luwte van wallen. Hoewel onze contacten met de parkeigenaren over het algemeen goed zijn, willen we heel graag naar de situatie dat de bescherming van de wallen juridisch wordt vastgelegd, dan is het maar duidelijk. ■■i 1 Het goede nieuws eerst. De zandwallen liggen er nog, bijna allemaal. In totaal zijn er op de kop van Goeree 88 kilometer schurvelingen en zandwallen. Andere gebieden met een vergelijkbaar zandwallenlandschap liggen in Portugal, Frankrijk en Noord-Duitsland. Nergens zijn die landschappen zo mooi en uitgebreid als in Ouddorp. Onder leiding van deskundige Marcel Schildwacht heeft in 2018 een groep vrijwilligers alle zandwallen in kaart gebracht. De gemeente heeft er een ‘intelligente’ kaart van gemaakt, te vinden onder geo.ggo.nl. Van elke meter zandwal op de kop is bepaald of het een schurveling of een zandwal betreft, wat het begroeiingstype is en hoe de wal onderhouden moet worden. Met een blik op de kaart is bijvoorbeeld te zien dat de meest westelijke zandwal in Ouddorp ligt, parallel aan de Westduinweg/hoek Boutweg, en de meest oostelijke in Havenhoofd. Samengevat: de zandwallen liggen er nog en ze zijn precies in kaart gebracht. Het volgende goede nieuws is dat de samenwerking Het Kenniscentrum Zandwallen heeft veel informatie verzameld op de site van NLGO, onder www.nlgo.nl/zandwallen. Van historie tot ecologische waarde tot onderhoudsadviezen, alles is daar terug te vinden. Er draait ook een prachtige dronevideo waardoor in een oogopslag de schoonheid van het gebied tot u komt. Een deel van de informatie is ook terug te vinden in de folder ‘Zandwallen: daar zijn we zuinig op!’. De folder is tot stand gekomen door een samenwerking van de gemeente Goeree- Overflakkee en het Kenniscentrum Zandwallen. De folder is huis-aan-huis verspreid in Ouddorp, Goedereede en Havenhoofd en door ons langsgebracht bij onder andere makelaars, hoveniers en recreatieparken. Wilt u alsnog een exemplaar ontvangen, graag een bericht naar kenniscentrumzandwallen@nlgo.nl. c

Sterna | 2022 | | pagina 17