INHOUD ilOwF’ Voorwoord m Mijn Torenvalk Voorwoord °3 24 04 Behoud ons strand! 30 Kenniscentrum Zandwalien 32 34 Lepelaar Wout 17 36 18 Bestuursmededelingen van NLGO 38 Gedichten 19 FOTO’S VOOR ACHTERZIJDE JAN BAKS Ships that pass in the night Op stap met Gerard Ouweneel Het Verklikkerstrand Een spectaculair natuurstrand Kerktuinfeest in Noordgouwe Uilen in de appelboom Nieuwkomers De havik Waarnemingen Schouwen-Duiveland Waarnemingen Goeree-Overflakkee Boekrecensie Een voorrecht om in te leven “Ik ben Jordan-lee Hoeneveld, geboren in Australië en opgegroeid in het mooie Dreischor. Ik werk als projectleider bij het Zeeuwse Landschap, waar ik mij bezig houd met projecten gericht op natuur en landbouw. In mijn vrije tijd hobbel ik te paard door de polder of wandel ik er met de hond, al of niet met verrekijker. Twee jaar geleden ben ik in contact gekomen met de NVSD omdat ik meer ervaring wilde opdoen met vogelmonitoring. Toen ik afgelopen oktober een belletje kreeg met de vraag of ik deze editie van de Sterna wilde vormgeven, wilde ik hieraan graag meewerken. Ik hoop van harte dat jullie deze editie net zo mooi vinden als eerdere edities!" Zeeuwe boekenprijs 2022 Avifauna Zeelandica Ook Dirk van Straalen heeft zich, na rijp beraad, teruggetrokken uit de redactie. Drukke werkzaamheden en een jong gezin lagen daaraan ten grondslag. Zijn spontane en bevlogen inbreng heeft u, letterlijk, kunnen aflezen uit zijn vele bijdragen. In dit kerstnummer veel vogelverhalen en aandacht voor het verschijnen van een belangwekkend boek van Ed Buijsman over de plaatsen waar de afbeeldingen in de Verkadealbums ’Waar wij wonen’ en ‘Onze groote rivieren’ zijn gemaakt. Het toont aan hoe het mooie Nederland van toen soms onherkenbaar is veranderd. De zorg van onze verenigingen voor het behoud van het Groene Strand komt onder meer aan de orde in het artikel van Jacqueline Ketel. Dat ook onze strijd voor het behoud van het Verklikkerstrand, eerder door de gemeente aangewezen voor het beoefenen van extreme sporten, niet tevergeefs is blijkt uit het feit dat er thans weer strandplevieren broeden! De status van dit strand is nog lang niet veilig, maar met het verkrijgen dit jaar van de Groene Wimpel is wel een mijlpaal bereikt die door onze vrijwilligers met gepaste trots mag worden gevierd. Beste lezer, Misschien is het u wel direct opgevallen: het uiterlijk van deze Sterna is anders dan u de laatste tijd gewend was. De oorzaak daarvan is het onverwachte besluit van Vos Broekema om zijn werkzaamheden als vormgever en redactielid van het blad te beëindigen. Gelukkig hebben wij Jordan-lee Hoeneveld bereid gevonden om de opmaak van dit kerstnummer te verzorgen. Zij stelt zich hierbij voor: Namens de redactie wens ik alle lezers fijne feestdagen en een Voorspoedig Nieuwjaar, John Beijersbergen ff ijk; v >22 STERNA ra 21 12 ■•4 20 V Heckrunderen oc de Slikken van Flakkee ■f* r

Sterna | 2022 | | pagina 2