HET VERKLIKKERSTRAND EEN SPECTACULAIR NATUURSTRAND I ISO a? STERNA DECEMBER 2022 DECEMBER 2022 STERNA 4 Afdalend over het Duinhoevepad vanaf de hoge zeereepduinen vormt het uitzicht op het brede en dynamische Verklikkerstrand, met aansluitend meerder brandingszones en een eindeloos weids en ongestoord vergezicht op de Noordzee, één van de meest spectaculaire belevingspunten in Zeeland. Dit puur natuurlijke stukje Nederland vormt het leefgebied van grote aantallen kustvogels, waaronder enkele zeldzame broedvogelsoorten. Sinds een aantal jaren zet een groep vrijwilligers zich in om deze vogels tijdens de broedtijd te beschermen. De strandbewaking en ontwikkelingen tijdens de broedtijd op het Verklikkerstrand worden hierna samengevat. Hieraan voorafgaande worden een aantal andere kenmerken van dit strand beschreven. Tenslotte wordt teruggekeken op een bijzondere periode van planologie- historie van de Natuur- en Vogelwacht over dit strand. Enkele kleine kustvakken, zoals op Schouwen het 1,5 km lange Verklikkerstrand, worden gevormd dooreen aangroeistrand. Hier verbreedt het strand zich van nature. Die aangroei bij het Verklikkerstrand komt door de aanwezigheid vóór het strand van een complex van stroomgeulen, ondiepten, zandplaten en strandhaken. Volgens oude zeekaarten begon het stromingspatroon ter hoogte van het huidige Verklikkerstrand zich eind 16e eeuw merkbaar te wijzigen. Het toenmalige afslagstrand ter plaatse begon een aangroeistrand te worden. Vanaf 1848 werd de scheepvaart langs de kust, gaande en komende naar de Grevelingen, gewaarschuwd voor De voor het strand gelegen Verklikkerplaat is omstreeks 2010 met laag water verbonden geraakt met het strand. In de luwte van deze strandhaak heeft zich een grote, vaak rustige lagune gevormd. Hier bezinken de kleine, in het zeewater zwevende slibdeeltjes en ontstaat ter plaatse een slibrijke bodem. Op het hoogste strandgedeelte vindt op omvangrijke schaal primaire duinvorming plaats. Dit vormingsproces is een samenspel van stuivend zand en zich vestigende en naderhand uitgroeiende pionierplanten als zeeraket en biestarwegras. Deze planten vangen stuivend zand op en blijven daarna doorgroeien, waardoor de duintjes breder en hoger kunnen worden. Aardkundige ontwikkelingen voor en op het strand Het Schouwse strand heeft een totale lengte van ongeveer 22 km. Grotendeels betreft het een relatief smal strand. Hiervoor geldt, zoals voor het meeste strand langs de Nederlandse kust, dat er jaarlijks sprake is van een netto erosie: de afslag van het strand is groter dan de hoeveelheid zand die op het strand wordt afgezet. Vandaar dat Rijkswaterstaat jaarlijks grote delen van de Nederlandse strandkust met zand vanuit zee suppleert. de ondiepten en zandbanken voor dit strand door de plaatsing van een hoge mast met een verklikkerlicht op het duin. (Vandaar de naam van dit strand.) Ook nu is het complex van platen en ondiepten voor het Verklikkerstrand nog steeds in beweging, mogelijk gestimuleerd door de naweeën van de (gedeeltelijke) afsluiting van de Grevelingen en Oosterschelde. Het strand wordt hier nog steeds breder, op het breedste punt nu ruim 600 m. Ï,A t'i 'iw ,'f d? 1 Een overzicht van het Verklikkerstrand met embryonale duintjes en rustende meeuwen A V Bloeiende zeeraket, een pioniersoort die een rol kan spelen bij duinvorming .T!' '7 -WW

Sterna | 2022 | | pagina 3