Broedvogels en strandwachters Kustvogels Het brede strand met laagten die bij vloed vol lopen en het visrijke geulenpatroon voor het strand vormen een gevarieerd en uitgestrekt kusthabitat waarin vaak grote aantallen, soms vele honderden, kustvogels rusten en/of foerageren. Het betreft vooral meeuwen, sterns, plevieren en steltlopers. De samenstelling van deze vogelgemeenschap verandert het gehele jaar door. Zo vormt het Verklikkerstrand in de nazomer een belangrijk rustgebied voor grote sterns, soms ongeveer 1000, en visdieven, soms ruim 700. Dwergsterns, die veel zeldzamer zijn, kunnen hier dan met vele tientallen aanwezig zijn. Bijzonder is ook het groeiend aantal strandplevieren dat in deze periode de rui op het Verklikkerstrand doormaakt. Afgelopen nazomer werden hier gelijktijdig ruim 100 ruiende strandplevieren geteld. Door de hiervoor genoemde ontwikkeling van een slikrijke bodem in de lagune op het Verklikkerstrand, met de ontwikkeling van een bodemfauna als gevolg, is dit gebied de laatste jaren ook belangrijk geworden voor bodemdier etende steltlopers. Vooral het aantal foeragerende scholeksters en drieteenstrandlopers is hier de laatste jaren sterk toegenomen. Veel informatie over de aantallen kustvogels in de Voordelta, inclusief het Verklikkerstrand, is te vinden in de jaarlijks beschikbaar komende rapporten van het onderzoeksbureau Deltamilieu Projecten (DMP), dat onderzoek uitvoert in opdracht van Rijkswaterstaat. Door DMP wordt, in opdracht van Vogelbescherming, jaarlijks ookjeen rapport uitgebracht over de broedvogels op de stranden in de Voordelta. Omstreeks 2008 kwamen de eerste berichten over een enkel broedpaarvan bontbekplevier en strandplevier op het Verklikkerstrand naar buiten. In 2014 broedden er 2 paar strandplevieren, 1 paar bontbekplevieren, 1 paar dwergsterns en 1 paar stormmeeuwen. De aanwezigheid en het succes van deze broedsels wisselde per jaar. Alhoewel het Verklikkerstrand door de enigszins geïsoleerde ligging wat betreft strandrecreatie relatief rustig is, los van een aantal jaren met intensieve Vanaf 2015 werd bij regulier overleg tussen bestuursleden van de Natuur- en Vogelwacht en medewerkers van de provincie regelmatig gewezen op de bijzondere natuurpotenties van dit strand en op het feit dat er hier hoog nodig in het kader van de toenmalige Natuurbeschermingswet beschermende maatregelen nodig waren voor strandbroeders. Uiteindelijk is hier in 2018 voor het eerst daadwerkelijk invulling aan gegeven door Staatsbosbeheer. Staatsbosbeheer, beheerder van het aangrenzende duingebied, heeft toen voorafgaande aan het broedseizoen middels een afrasteringsdraad en informatieborden enkele gedeelten van dit strand, waar strandbroeders zich vestigden, afgezet. Eerder had de gemeente hiermee ingestemd. Een aantal leden van de Natuur- en Vogelwacht begon op vrijwillige basis in 2018 met de nagenoeg dagelijkse bewaking van recreatieve verstoring in het recente verleden (zie hierna), vormt hier de recreatieve druk,.zoals wandelen en honden uitlaten, toch al een dominante negatieve factor voor het broedsucces van plevieren en andere strandbroeders. Vanaf 2019 heeft deze strandbewaking door vrijwilligers een meer professionele aanpak gekregen doordat ook andere, grote natuurorganisaties deze activiteit begonnen te ondersteunen. Vogelbescherming Nederland startte in 2019 met een beschermingsprogramma voor plevieren op stranden in Zuid-Holland en Zeeland, werkend met lokale vrijwilligersgroepen. Zo zijn er onder andere voorlichtingsfolders aangeleverd om uit te delen en is er een breed communicatieplan uitgewerkt. Ook worden er coördinerende vergaderingen georganiseerd en worden in hun opdracht de broedvogelontwikkelingen op het Verklikkerstrand en andere natuurstranden door het hiervoor genoemde rust binnen de afgezette gebieden. Strandbezoekers die binnen de afgezette gebieden wilden komen of op een andere wijze broedvogels verstoorden, meestal door hun loslopende hond, werden en worden vriendelijk aangesproken en voorgelicht over de zeldzame strandbroeders. In de meeste gevallen blijken strandbezoekers waardering voor deze vorm van natuurbescherming te hebben. Strandplevier met jong en een geplaatste nestbeschermer V V Strandplevier bij een nestkuiItje met eieren

Sterna | 2022 | | pagina 4