Ik broed hier 9BSSMMB exs Resultaten Bontbekplevier 3 Strandplevier 4 5 7 Kleine plevier Dwergstern o o Scholekster 8 STERNA DECEMBER 2022 DECEMBER 2022 STERNA 9 E -■ Watergat te plaatsen. De strandwerkgroep van het Verklikkerstrand (Tussen de Maasvlakte en Walcheren bestaan nu 4 lokale strandwerkgroepen) wordt nu gevormd door ongeveer 18 vrijwilligers. Meestal bewaken zij het strand met 2 personen. In de onderstaande tabel wordt het aantal gevonden nesten op het Verklikkerstrand gedurende de afgelopen drie jaar weergegeven. Door de strandwachters worden ook broedvogels op het strand van Westenschouwen tot Nieuw-Haamstede gevolgd. Daar werden in de afgelopen drie jaren nesten van bontbekplevieren vastgesteld, met vanaf 2020 de volgende aantallen: 4, 7 en 8. De hiervoor vermelde getallen betreffen waargenomen broedsels. Echter, het broedsucces, het aantal uitgekomen nesten met uitgevlogen jongen, was vaak aanzienlijk lager dan de hiervoor genoemde getallen. Bijvoorbeeld van de 5 gevonden nesten van strandplevieren in 2021 mislukten er 3 al in de eifase. Uit de 2 overige nesten kwamen in totaal 5 jongen die zijn uitgevlogen. Het broedsucces was dan 1 jong per paar. In 2022 was het broedsucces voor de strandplevier 1,5 jong per paar. Waarom nesten mislukken is vaak niet geheel duidelijk. Soms laat een verlaten nest sporen van predatie zien, meestal betreft het dan een kraai. Soms gaan nesten verloren door een zware storm, al of niet in combinatie met springtij, of door een jagende hond. Naast het afzetten van broedgebiedjes met palen en touw worden de laatste jaren, na het vaststellen van een nest, ronde nestbeschermers van grof In 2020 kreeg een vergelijkbaar landelijk project getiteld ‘Groene Stranden, natuurbescherming door strandcommunities’ een aanzienlijk subsidie van de Nationale Postcodeloterij. Initiatiefnemers voor dit project zijn vooral de LandschappenNL, waartoe Het Zeeuwse Landschap behoort, en Stichting Duinbehoud. Het Groene Strand ondersteunt ook de strandbewaking op het Verklikkerstrand en heeft er onder andere voor gezorgd dat de Natuur- en Vogelwacht een mobiele bouwkeet heeft kunnen aanschaffen. Hierin kunnen de strandbewakers schuilen bij slecht weer en de inmiddels flinke set materialen, zoals palen, bebording, lijnen en nestbeschermingskooien, opslaan. Het waterschap heeft toestemming verleend om de bouwkeet tijdens het broedseizoen op hun werkterreintje bij het Tenslotte moet bij deze opsomming over organisatorische zaken de gemeente genoemd worden. Vanaf 2018 werkt de gemeente positief en constructief mee aan de natuurmaatregelen op het Verklikkerstrand en organiseert zij regelmatig een ambtelijk afstemmingsoverleg met alle betrokken partijen, waartoe ook de vereniging van strandpaviljoenhouders behoort. Inmiddels is er door de gemeente, door aanpassing van de APV en bebording, een aanlijngebod voor honden gedurende de broedtijd ingevoerd. Bovendien zijn er afspraken gemaakt over een vaste rijroute voor terreinauto’s die over het Verklikkerstrand mogen rijden. gaas geplaatst. Dit blijkt de kans op predatie of hondenverstoring te verkleinen en verhoogt de kans op broedsucces. Daarnaast is gebleken dat het plaatsen van kleine afdakjes, waar lopende jonge vogels naartoe kunnen vluchten bij kans op predatie, het succes van uitvliegen vergroot. Door ervaringen wordt de nestbewaking door de strandwachten jaarlijks geoptimaliseerd. Zo is afgelopen jaar geëxperimenteerd met enkele schuin geplaatste houten pallets op het strand als extra vluchtlocaties voor jonge vogels. Voor het onderzoek dat DMP uitvoert wordt ook elk jaar een aantal jonge en volwassen vogels gevangen en van een genummerde pootring voorzien. Dit om de trek en het gedrag van ‘onze’ strandvogels te kunnen analyseren. De eerste terugmeldingen zijn inmiddels ontvangen. Zo werd hier een volwassen bontbekplevier op 18 mei 2022 geringd. Deze vogel werd op 15 juli 2022 al ruiend in Bretagne aangetroffen. Bontbekplevieren blijken plaatstrouw te kunnen zijn. onderzoeksbureau jaarlijks gevolgd en gerapporteerd. De onderzoekers daarvan werken nauw samen met de strandwerkgroepen. Hun waarnemingen en tellingen worden telkens genoteerd. ’S Bontbekplevier met pootring A 2020 2021 2022 2 2 i 2 O i 2 O O STRANDPLEVIER (1S-17 CM) t£CRCGtW>f£in» Bedankt voor uw medewerking! Weten Dank.' DWERGSTERN (22-2B CM) ZWEWSEC5CHWALBE Achter dit touw broeden zeldzame en kwetsbare vogels. Deel het strand, en help mee ze voor onze kust te behouden! In diesem debiet brüten seltene und sensible Vögef. Helfen Sie mit um sie zu beschützen und teilen den Strand mit ihnen? Zorg dat uw hond niet ft A. onder het touw door loopt, houd hem aan de lijn in de buurt van afzettingen. Sorgen Sie immer dafür dass tbr Hund nicht wter dem Tau durchtëutt. halten sie Ihn angeleint in der ftëhe van Absperrungen. BONTBEKPLEVIER (18-20 CM) Blijf buiten de j afzetting. Hier broeden vogels, meesterlijk gecamoufleerd zodat ze niet opvallen. Betreten Sie das debiet nicht, beachten Sie die Absperrunqen. Hier brüten Vögei, meister lich camwfiiert, sie fallen nicht aul Het voorlichtingsbord dat bij de afgezette broedgebieden staat A

Sterna | 2022 | | pagina 5