lx' 3 v Van kitebuggies naar strandplevieren AT De huidige natuurlijke situatie op het Verklikkerstrand zou niet zo bijzonder zijn als de Natuur- en Vogelwacht niet jarenlang, tussen 2005 en 2010, bezwaarprocedures tegen de gemeente en de provincie over het gebruik ervan gevoerd had. In september 2004 had het toenmalige college van burgemeester en wethouders besloten om het Verklikkerstrand aan te wijzen als gebied voor extreme strandsporten. In het bijzonder liefhebbers van strandbuggy’s, snelle karretjes voortgetrokken door een grote vlieger, moesten zich hier kunnen uitleven. Net als gemeente Goeree-Overflakkee, die het sportstrand bij de Brouwersdam heeft, moest ook onze gemeente zo’n strand hebben, was de gedachte op het gemeentehuis. Sommige geringde vogels kunnen jaarlijks terug komen op hun strandlocatie. Eind 2004 was het hier nog tamelijk rustig met kitebuggy’s, maar liefhebbers van heinde en ver hadden middels internet deze ‘mooiste kitebuggy-stek van Nederland’ snel ontdekt. Na enkele maanden was (Nbw) voor een kitebuggy-gebied op dit strand. De provincie begon eindeloos te treuzelen over ons verzoek en durfde de gemeente niet voor de voeten te lopen. Wat natuurwetgeving betreft is op 10 oktober jl., voortkomend uit de strandbewaking op het Verklikkerstrand, door Stichting Duinbehoud, ondersteund door Vogelbescherming en de Natuur- en Vogelwacht, een verzoek bij de Minister van Natuur en Stikstof ingediend vooreen aanpassing van het Aanwijzingsbesluit voor het Natura 2000-gebied Voordelta. Het verzoek houdt in, onderbouwd met veel inventarisatie-data voor de Voordelta, de strandplevier als broedvogel en niet-broedvogel in dit Aanwijzingsbesluit op te nemen. De strandplevier zou dan een N 2ooo-instandhoudingsdoelsoort worden, waardoor een extra juridisch ‘anker’ voor de natuurstranden in de Voordelta zou ontstaan. situatie op het Verklikkerstrand hersteld moest worden, duurde het nog tot ver in 2010 voor de gemeente en de provincie een daadwerkelijke streep onder deze historie zetten. TEKST GERT-JAN BUTH MARGO VAN DER MEULEN FOTO’S CHARLES DANIËIS GERT-JAN BUTH ES" •X het hier nagenoeg dagelijks ‘feest’, met veel kitebuggy’s en race-routes vanaf de waterlijn tot in de hoge strandzone met embryonale duintjes, welke allemaal als springschans gebruikt werden. Grote wedstrijden werden georganiseerd, waarbij de gemeente tevens toestemming gaf om met zijn allen met auto’s door de duinen en over het strand te rijden en hier kampementen op te zetten. Van de grote aantallen kustvogels bp het strand was toen niets meer te bekennen. Eveneens waren de prille begroeiing van de duintjes en de rustende zeehonden op de voor het strand liggende Verklikkerplaat verdwenen. (Zeehonden gebruiken vanaf ongeveer 2010, toen de Verklikkerplaat aan het strand aanhaakte, de iets noordelijker gelegen zandplaten, vooral de Middelplaat, als rustgebieden.) Nadat de gemeente onze smeekbeden om het Verklikkerstrand weer, zoals voorheen, als natuurstrand te bestempelen in de wind sloeg, wendden we ons in het najaar van 2005, met uitgebreide natuurargumenten onderbouwd, tot de Gedeputeerde Staten van Zeeland. Wij wezen op het Natura 2000-beleid en het ontbreken van een vergunning in het kader van de toenmalige Natuurbeschermingswet Uiteindelijk, na veel aandringen van onze kant, kwam de provincie in juli 2007 met een ‘foute’ Nbw- vergunning, waarmee ze 'de kool en de geit’ wilde sparen. De kitebuggy’s moesten zich in het vervolg tot een kleiner deel van dit strand beperken en de situatie zou telkens door toezichthouders van de gemeente en provincie gecontroleerd gaan worden. Van dat laatste bleek natuurlijk niets terecht te komen. Onze vereniging tekende in augustus 2007 beroep aan tegen deze Nbw-vergunning bij de Raad van State. In mei 2008 deed deze uitspraak en onderschreef volledig onze bezwaren tegen een kitebuggy-gebied op het Verklikkerstrand. (Juridisch in breder verband gezien werd deze uitspraak als bijzonder beschouwd. Voor het eerst stelde de Raad vast dat natuurwaarden van een strand belangrijker kunnen zijn dan een recreatiefunctie.) Ondanks dat door de Raad van State gesteld was dat de oorspronkelijke natuurlijke - V Nest verscholen tussen schelpen Bontbekplevier bij kuikendakje V

Sterna | 2022 | | pagina 6