TEKST EN FOTO RU DY PRAGER STERNA DECEMBER 2022 DECEMBER 2022 STERNA Toen ik met mijn (v)echtgenote Jessica onlangs het Kerktuinfeest in Noordgouwe bezocht, stond daar een kraam van de NVSD en zijn we hernieuwd lid geworden. Jaren geleden waren we ook al eens lid en snoeiden vrijwilligers deskundig onze wilgenboompjes. We kwamen onze namen nog tegen in de vele boekjes die we die middag meekregen. Intussen zijn we gepensioneerd en hebben wij de natuur en vogels herontdekt. Niet dat wij van die echte vogelaars zijn. Wij zijn al blij als wij weer wat soorten kunnen onthouden. Maar toch, met verrekijker, camera’s en diverse apps is er heel wat moois op ons prachtige ‘eiland’ te herontdekken. Nu we weer lid zijn geworden gelijk maar eens een stukje geschreven over ons recente uilenavontuur. Het was een mooie avond in mei, en al donker, toen er een vreemde ‘piep’ uit de kersenboom leek te komen. Of kwam het van verder weg, daar waar wat appelbomen stonden? Die avond besteedden wij er niet veel aandacht aan. Het klonk niet als de roep van een kerkuil, dat geluid kenden wij wel omdat er jaren geleden een nest kerkuilen in onze boerenschuur had gezeten in een uilenkast, indertijd nog geplaatst door een aantal enthousiaste leden van de kerkuilenwerkgroep Omdat ‘buren’ van ons al een tijdje hun Kune-Kune varkentjes in een weitje op ons erf lieten logeren, was het niet vreemd dat buurvrouw Winny daar was om hen wat extra te verwennen. Opeens kwam ze naar ons toe en riep: “Er zitten uilen in de appelboom”. Wij gingen natuurlijk direct kijken en ja hoor, boven in de boom zagen we een rommelig nest. Over de rand van het nest keken twee verbaasde uilskuikenogen enigszins verschrikt naar beneden. In de loop van de tijd lieten ze zich vaak fotograferen. Ze waren niet schuw, maar wij zorgden natuurlijk voor zo min mogelijke verstoring van de jongen. We zagen toen al snel dat het hier om ransuilen ging. Als oud-fotograaf was er voor mij aanleiding genoeg om hiervan wat mooie foto’s te maken. Zo hebben wij weken de kans gehad om deze uiltjes te volgen en steeds groter te zien groeien. De ouders hadden het er erg druk mee. De jongen werden steeds actiever en vlogen al roepend van boom tot boom. Dan riepen zij om het hardst om eten, waarna de ouders ze weer voorzagen van muisjes en dergelijke die zij vaak bij de Weel gingen vangen. Op een dag waren alle uilen gevlogen En nu maar hopen dat ze volgend jaar weer terug komen! Ransuil in appelboom A 12

Sterna | 2022 | | pagina 7