13 mee eindigt de band Van den Brande- Kleverskerke. De wapensteen in Kleverskerke In 1733 laat Johan Pieter Van den Brande (1707-1758) aan zijn dubbel woonhuis aan de Lange Delft een monumentale voorgevel plaatsen door de Antwerpse architect Jan Peter van Baurscheit (1699- 1768). Deze is geen onbekende op Wal cheren. Hij bouwt onder andere het Van Dishoeckhuis en het Beeldenhuis in Vlis- singen en in Middelburg de Koepoort en Le Baron Chassé. Voor Van den Brande bouwt hij eveneens de buitenplaats St. Jan ten Heere te Aagtekerke en voor schoonzoon Joh. Adr. van de Perre diens beroemde stadspaleis aan het Hofplein in Middelburg. De gevel aan de Lange Delft krijgt een rijk versierde kroonlijst getooid met het wapen van Johan Pieter (nog zonder het bijschildje; hij wordt pas in 1753 baronet). Het wapen wordt gesteund door een leeuw en een griffioen als wapendragers. (Johan Pieter was een jaar eerder gehuwd met Maria van Reijgersberg, eigenares van De Griffioen in Middel burg.) De laatste bewoner is een achter kleinzoon, jonkheer Willem Versluys. Deze laat het gebouw inrichten tot kerk voor de Afgescheidenen (later de Gere formeerde Gemeente); in 1898 wordt de Provinciale Bibliotheek er in gehuisvest. Tijdens de grote brand van Middelburg, op 17 mei 1940, vergaat ook dit pand in de vlammen. De gevel blijft echter over eind en deze wordt later steen voor steen afgebroken, genummerd en in de kelder ruimte van Dam 6 (het voormalig Duitse hoofdkwartier) opgeslagen door de Aan nemers- en Patroonsbond in afwachting van herplaatsing ergens in Middelburg. Dat is er niet meer van gekomen. Bij opnieuw uitleggen van de gevel blijkt hoe slecht die er aan toe is. Mettertijd verdwij nen er stukken. In de jaren '80 verspreidt men de hardstenen onderdelen door de stad ter markering van de verwoesting van 1940. Het wapen, uit zachter zand steen gekapt, is daar niet geschikt voor. Het wapenschild van de familie Van den Brande (foto Ruben Oreel) Uiteindelijk komt de steen zonder wapen dragers in Arnemuiden, met het verzoek aan de Werkgroep Historisch Onderzoek Arnemuiden hier 'iets mee te doen' in Kle verskerke. (Kleverskerke vormde van 1857 tot eind 1996 met Arnemuiden de gemeente Arnemuiden; sinds 1997 met Arnemuiden, Nieuw- en St. Joosland, Middelburg en St. Laurens de gemeente Middelburg.) Besloten wordt de steen te plaatsen op de rand van het kerkhof, op de splitsing van de beide straten, komend vanaf het Kanaal door Walcheren. Dank zij de inzet van vooral het dagelijks bestuur van de inmiddels tot Historische Vereniging Arne muiden omgevormde Werkgroep en de kerkvoogdij van de Hervormde Gemeente Kleverskerke staat de steen daar nu als herinnering aan een stuk geschiedenis. Dit artikel verscheen in verkorte vorm in het bulletin van de Historische Vereniging Arnemuiden: Arneklanken. jrg. 1nr. 3.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1997 | | pagina 17