16 boven de ingangspartij en de ijzeren gehengen aan de deuren. Voorts is enigs zins de invloed van het rationalisme waar neembaar, onder andere in de natuurste nen hoekblokken bij de vensteropeningen. Ook rond 1930 werden in Midden-Zee land enkele forse protestantse kerken gebouwd, veelal in combinatie met een pastorie. Een voorbeeld is de grote, uit gesloten, zware bakstenen bouwmassa's opgebouwde kerk van de Gereformeerde Gemeente in Krabbendijke met losstaan de pastorie. De Westerkerk aan de Westwal in Goes is een ontwerp van de Zeeuwse architect A. Rothuizen, die hiermee aan het begin stond van zijn 'vroegmoderne' werk. Opvallend is de zijdelings van de voorge vel geplaatste vierkante bakstenen toren met slanke spits, een element dat in het latere werk van Rothuizen vaker terug keert. Tot het complex behoren tevens de naast de kerk gelegen pastorie en kos terswoning. Ter vervanging van de door oorlogsge weld verwoeste voorganger werd in 1942 de Nederlandse hervormde kerk in Scho- re gebouwd naar een ontwerp van de architect J. Roodenburgh. De kerk heeft een vierkante fronttoren en aangebouwde consistorie en kwam tot stand onder invloed van de architectuur van de Delft- se School. Kenmerkend voor deze tradi tionalistische bouwstijl is een sobere vor mentaal die vooral ontleend is aan de vaderlandse (baksteen-)bouwtraditie. Bij bestudering van het overzicht van vooral de wat grotere protestantse kerk gebouwen uit de periode 1850-1945 blijkt dat in Midden-Zeeland over het algemeen de landelijke stijlontwikkelingen werden gevolgd, zij het dat deze hier meestal iets later aan bod kwamen. Katholieke kerkgebouwen In Zuid-Beveland ontwikkelden zich in de periode 1850-1945 enkele rooms-katho- lieke enclaves. Sommige werden nieuw gesticht, maar een aantal bouwde voort op na de Reformatie niet geheel verdwe nen bases van katholieke gemeenschap pen. Hier verrezen enkele beeldbepalen de complexen met kerk, pastorie, school (soms jongens en meisjes gescheiden), meesterswoning, klooster, verenigingsge bouw, kerkhof of begraafplaats ('s-Hee- renhoek, Kwadendamme). De kerken werden vooral in neo-gotische stijl gebouwd en meestal ontworpen door architecten van het bisdom Breda, zoals P. Soffers. In Kwadendamme, dat na de stichting van een parochie in 1801 het katholieke centrum van de streek was geworden, werd in 1902 het oude kerkgebouw ver vangen door een neo-gotische eenbeu- kige kruiskerk met fronttoren, ontworpen door de architect P.J. van Genk, die onder andere ook in Zeeuwsch-Vlaande- ren zijn sporen heeft nagelaten. De slan ke, vierkante toren met naaldspits wordt aan de zuidzijde geflankeerd door een Ontwerp van de architect K. Stoffels voor de kerk van de Doopsgezinde Gemeente aan de Lange Noordstraat in Middelburg

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1997 | | pagina 20