De grafmonumenten van Jan en Cornelis Ockersse en van Pieter Mogge in Dreischor Huibun 12 zijn trots niet onder de kerkbanken en roemde de goede samenwerking waar door dit alles tot stand was gekomen. Het Schouws Kamerkoor en een blaas- ensemble zetten deze hoogtijdag luister bij. Hierna volgt de inleiding die tijdens de bijeenkomst werd gehouden en waar in werd ingegaan op de geschiedenis en de achtergrond van de beide graf monumenten. de Gemeente Schouwen-Duiveland. Mogge liet een legaat na aan Dreischor van 6.500 gulden met de plicht voor de burgerlijke gemeente om voor het onderhoud zorg te dragen. Via de gemeentelijke herindelingen kwam deze plicht te rusten op de huidige gemeente. Tijdens de drukbezochte bijeenkomst stelde burgemeester G.C.G.M. Rabelink, samen met Carlijn van den Hoek, de kleindochter van de voorzitter van de kerkenraad, Henk van den Hoek, de grafkapel weer open. De laatste stak De grafkapel. (Deze en andere foto's: Marianne van den Hoek-Huybregts) Introductie Op vrijdag 21 januari 2011 werd de restauratie van de grafmonumenten in de Adriaanskerk van Dreischor afgesloten. De kerkrentmeesters hebben met steun van diverse instanties deze restauratie kunnen verwezenlijken. Het was een bijzonder karwei. De rijkelijk versierde achttiende-eeuwse praalgraven werden volledig gedemonteerd en in de werk plaats van steenhouwerij Zederik, een dochteronderneming van Koninklijke Woudenberg, in Tienhoven hersteld en opgeknapt. Daarna werden ze weer opgesteld in de grafkapel. Scheuren werden hersteld en ontbrekende onder delen bijgemaakt. Bij dat laatste gaat het om het zwaard en de weegschaal van Vrouwe Justitia, een van de beelden op het grafmonument van de gebroeders Ockersse. Op dit en het andere monu ment van mr. Pieter Mogge werden de inscripties in goud bijgewerkt. Ook de kapel zelf, feitelijk een deel van de zijbeuk, werd geheel gerestaureerd waardoor de fraai beschilderde hemel en ornamenten weer in volle glorie te zien zijn. Het resultaat van dat alles zijn twee voortreffelijk gerestaureerde graf monumenten die een bijzonder sieraad vormen voor deze kerk. De werkzaam heden namen ongeveer een jaar in beslag. Nauw werd samengewerkt met Het testament van mr. Pieter Mogge In 1907 verscheen van de schrijfster Lite Engelberts de bundel 'Onder de Republiek'. Het boek beleefde twee herdrukken. Een van de daarin opge nomen verhalen, had als titel 'Een een zame' en ging over de man die van middag een van de hoofdpersonen is: Pieter Mogge. Lite Engelberts verhaal eindigt somber: "Hij (Pieter Mogge) is vergeten, in Zierikzee wordt door niets aan hem herinnerd. Daar is geen huis, dat dien naam draagt, geen straat die er naar heet. Alleen 111 Dreischor, het dorp op Schouwen's noordkust aan de Grevelingen, ligt Pieter Mogge begraven, onder het kostbaar monument van 2.000 ponden Vlaamsch, voorstellend zijn beel tenis, en 16 kwartieren, 'het marmer gedenkteeken off Tombe, ter gedachte nis van my'." Opening van het hek van de grafkapel door burgemeester Rabelink en Carlijn van den Hoek. Links G. Versnel, scriba van de kerkenraad.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2011 | | pagina 12