Zaten kerk en toren in Zierikzee aan elkaar vast? Hmbun Maria, het Christuskind en Sint Jacobus 20 21 Een graf in Aardenburg en een bezoek aan Spanje Arcownieboordse kerk zouden veroorzaken. Met de bouw vanaf de grond is begonnen omstreeks 1480 en ongeveer dertig jaar later, rond 1510, werd de huidige hoogte van de toren bereikt, zo wees onderzoek door bouwhistoricus dr. ing. H. Janse uit. Het is de bedoeling geweest de toren en de kerk met elkaar te verbinden. Aan de oostzijde van de toren zijn de beoogde aansluitingen te zien voor de overwelving van de tussenliggende ruimte. Daarvan is het niet gekomen. De noodzaak was er niet en vermoedelijk heeft men ook het geld er niet voor over gehad. In plaats daarvan werden twee muren tussen toren en kerk opgetrokken, zonder overdekking. Aan de westzijde van het kerkgebouw be vond zich een deur waardoor het mogelijk was om door de toren via de open ruimte de kerk binnen te lopen. De kerk had ook portalen aan de zuid- en aan de noord zijde die als regel gebruikt werden. Sint Lievensmonsterkerk en de bouw van de toren In de twaalfde eeuw werd een tufstenen kerk gebouwd als opvolger van een ouder bedehuis. In 1378 werd aan de kerk een kapittel met kanunniken verbonden waar mee de luister kracht werd bijgezet. In de veertiende eeuw kreeg de kerk een nieuw en groter koor. Ook daarna werd nog aan de kerk gebouwd en verbouwd. Het laat ste bericht daarvan dateert uit 1458. In 1466 werd de kerk door brand getroffen. Het jaar daarop werd de herbouw gestart. In 1479 werd begonnen met de herbouw van het koor. In 1454 was het fundament gelegd voor een toren die de welvaart en het belang van Zierikzee als stad moest onderstrepen. Op 4 of 6 mei werd daarmee begonnen. Onder meer werden balken in deze funde ring verwerkt. In totaal vier geledingen en een hoogte van omstreeks 130 meter zou de toren krijgen. Maar het kwam slechts Detail van een gravure van kerk en toren uit 1657 (Collectie Gemeentearchief Schouwen-Duiveland). Er zijn van die vragen die steeds weer opnieuw worden gesteld. Daarvan is deze er een; stonden de toren en de kerk in Zierikzee tegen elkaar? Het antwoord is: nee. Maar hoe zat het dan precies? De voormalige Sint Lievensmonsterkerk in Zierikzee was de grootste kerk die Zeeland telde en behoorde tot de grote stadskerken in ons land. In het rijtje van de Sintjan in Den Bosch, de Bavokerk in Haarlem en de Janskerk in Gouda paste ook die van Zierikzee. Dit pronkjuweel en het absolute toppunt van de Zierikzeese monumenten werd als gevolg van brand in 1832 zwaar beschadigd. Daarna werd tot afbraak besloten. Op de plaats ervan staat sinds 1848 de Nieuwe Kerk, in opper vlakte slechts ongeveer een derde van zijn voorganger. Wie een indruk wil krijgen van de voormalige kerk kan zijn ogen de kost geven op het kerkplein, want in het straatoppervlak zijn de contouren van de Grote kerk, zoals die later werd genoemd, verwerkt. Bij de brand in 1832 bleef de toren gespaard en dit is nu de trots van Zierikzee. tot de helft. De bouw werd gestaakt bij gebrek aan middelen. Een houten klok- kenhuis sierde tot 1836 de toren. Bij de restauratie in de periode 1957-1972 is het huidige dak aangebracht. Het werk aan de fundering van de toren is traag verlopen. Dat had verschillende oorzaken. Allereerst was het zaak het fundament zo stevig mogelijk te maken. De bouwput was wellicht zo'n acht meter diep. Mogelijk was het ook nodig de grond te laten inklinken. Maar belangrijker was dat de herbouw van de kerk na de brand van 1466 prioriteit kreeg. Het fundament van de toren werd ongeveer acht meter van de kerk gelegd. Dat gebeurde bewust zodat de graafwerkzaamheden geen schade aan de Symbolische afbeeldingen Niet alleen de ligging van de grafkelder, maar ook de schildering zelf zit vol sym boliek. Centraal staan Maria met het kind en Jacobus de Meerdere. De open ruimte tussen hen is opgevuld met drie rode her- kruiste kruisen. Een herkruist kruis is een kruis, waarvan op de kruisbalken opnieuw een kruis is aangebracht. Zo'n kruis krijgt daardoor als het ware een verdubbelde symbolische waarde. Het zou kunnen dat dit kruistype verband houdt met de orde of de religieuze broe derschap (gilde) waartoe de overledene behoorde. Of dat ook bij deze grafkelder het geval was, weten we niet. De kelderrandversiering bestaat uit een band waaraan halve bolletjes hangen. De herkomst is van respectabele ouderdom en gaat terug op Syrisch-Griekse decoraties uit de eerste eeuwen van onze jaartelling. De kleur van de randversiering is rood. Rood is, evenals zwart, een veel voorko mende kleur in grafschilderingen; het zijn zelfs de overwegende kleuren van kruisen en randversieringen. De oorsprong van dit kleurgebruik gaat nog verder terug, tot voorchristelijke tijden. Hun christelijke gebruik staat in verband met de dodenli- turgie. Maria in blauw en rood De indrukwekkendste figuur op de graf schildering is de Madonna met het kind op haar linkerarm. Maria draagt een sluier, een kroon en een nimbus met een dubbele rand. De kroon is een teken van haar hoge Zoals bekend is de Sint-Baafskerk de oudste, nog bestaande kerk van Zeeland. Wie door zijn hoofdingang direct naar rechts loopt, ziet aan de achterwand een aantal fragmenten van beschilderde grafkelders. Een ervan is beschilderd met een aantrekkelijke voorstelling, namelijk het Christuskind die zijn moeder een kroon op haar hoofd drukt. Naast hen staat Sint Jacobus de Meerdere. Waarom is deze voorstelling zo aantrekkelijk en wat is het verhaal achter het graf? Sint Baafskerk te Aardenburg. (Alle afbeeldingen; gemeentearchief Sluis.) Symbolische ligging Het fragment komt van een grafkelder die werd opgegraven tussen 1948 en 1950. Van het graf, dat bekend staat als nr. VII, werd alleen de korte oostkant bewaard. Het graf bevond zich oorspronkelijk in het midden van het hoofdschip van de kerk, bij de doorgang door het hek naar de preekkerk. Net als de overige keldertjes lag het georiënteerd, met het iets bredere hoofdeinde in de richting van westen. Op deze wijze keek de dode in de richting van het oosten (Latijn: oriens). Dat was op een ingewikkelde en tegelijkertijd elkaar mooi aanvullende manier een combinatie van: aardrijkskunde en theologie, omdat in het oosten (ver weg) Jeruzalem, de Heilige Stad ligt en omdat daar de we derkomst van Christus plaatsvindt architectuur en liturgie, omdat de gehele Sint-Baafskerk georiënteerd gebouwd is en de overledene in de rich ting van het altaar kijkt (vlakbij), waar de belangrijkste handelingen van de mis worden uitgevoerd grafkunst en verlossing, omdat de overledene aan zijn voeteneinde (nog dichterbij) altijd Madonna en het Christuskind zag - Verplichte gezellen' op de oostwand van een graf - die hem hielpen bij zijn redding uit het vagevuur en bij de wederopstanding. De ligging van de grafkelder zit dus vol symbolen die de dode helpen in of bij zijn overtocht naar het hiernamaals. Interieur van de Sint Baafskerk te Aardenburg.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2019 | | pagina 11