Bestuurszaken Inhoud Tekstborden in de oude Zeeuwse kerken1) Stichting Oude Zeeuwse Kerken Stichting Oude Zeeuwse Kerken Sprekende getuigen van de kernwaarden van de Reformatie www.zeeuwsekerken.nl Secretariaat: G.L.F. Sarneel, Herenstraat 22, 4331 JT Middelburg, tel. 06-51744318, email: glfsarneel@gmail.com Donateursadministratie (nieuwe donateurs, opzeggingen, adreswijzigingen) Erfgoed Zeeland, Postbus 49,4330 AA Middelburg, tel. 0118-670870, rekeningnummer (IBAN) NL24 INGB 0000 0996 92 t.n.v. Stichting Oude Zeeuwse Kerken, Middelburg, e-mail: sozk@erfgoedzeeland.nl Dagelijks bestuur Mr. K.P.T.G. Flos, Graauw, voorzitter G.L.F. Sarneel, Middelburg, secretaris Drs. S. Jongepier, Middelburg, penningmeester Algemeen bestuur Leden dagelijks bestuur (zie boven), L.M. van der Gouwe, Kloosterzande H. Klein Hesseling, Waterlandkerkje Dr. H. Uil, Zierikzee J.H.A. Vermin, Baarland G. van der Wal, Kats Redactiecommissie L.M. van der Gouwe, Kloosterzande Ing. C.M.J. de Jonge, Goes Drs. J.P. de Jonge, 's-Gravenpolder G.J. Lepoeter, Kapelle Dr. H. Uil, Zierikzee Mevr. drs. I.H. Vogel-Wessels Boer, Middelburg Redactieadres Drs. J.P. de Jonge, Schoorkenszandweg 29, 4431 PH 's-Gravenpolder, tel. 0113-649296 e-mail: j.p.dejonge@kpnplanet.nl Bestellen bulletins Van de meeste bulletins is nog een beperkt aantal exemplaren verkrijgbaar bij L.M. van der Gouwe, Hulsterweg 10,4587 EC Kloosterzande, tel. 0114-681909. De prijs is 2,00 per stuk exclusief verzendkosten. Met het indienen van artikelen voor het Bulletin van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken geven auteurs tevens toestemming voor opname van hun artikel in Tijdschriftenbank Zeeland. Frontpagina: Nisse, de voorzijde van het tiengebodenbord. (Foto: L.M. van der Gouwe.) Op 12 maart 2019 is in Goes onze voormalige penningmeester Adriaan L. van Noord overleden. Adriaan trad in 2004 aan als opvolger van Ad Raaymakers, als penningmeester belast met de donateursadministratie. In de loop van 2005 heeft hij de 'overige' werkzaamheden van zijn collega penningmeester M. Kievit overgenomen. Met grote accuratesse en vakbekwaamheid heeft hij zijn functie vervuld. Hij heeft veelvuldig overleg gevoerd met partijen betrokken bij onderhoudswerkzaamheden aan bezittingen van de Stichting. Hij was meer dan enkel penningmeester. In 2016 heeft hij zijn werkzaamheden overgedragen. De personele bezetting van het Algemeen Bestuur heeft een wijziging ondergaan. Joris Molenaar heeft per 1 januari 2019 zijn lidmaatschap van het bestuur van SOZK beëindigd. In de eerstvolgende bijeenkomst van het Algemeen Bestuur (AB) zal de benoeming van een opvolger op de agenda staan. Het AB heeft de functie om het beleid en de uitvoering van beleid door het Dagelijks Bestuur (DB) te controleren. Het werk van het AB wordt bemoeilijkt door vele vragen over details op het niveau van de plaatselijke stichtingen. Daarom heeft het DB besloten om een buitenstaander te belasten met het adviseren en aansturen inzake het (meer-jaren)onderhoud van de kerken in eigendom. Aanspreekpunt voor de plaatselijke stichtingen blijft het bestuurslid dat binnen het DB belast is met onderhoud. Naar buiten kunnen de contacten van 'de begeleider' velerlei zijn, contacten met architect, aannemers, installatiebedrijven, Erfgoed Zeeland etc. De gesprekken met het kerkbestuur van de parochie Hulst, waaronder de kerk op Graauw valt, hebben er in geresulteerd dat het kerkbestuur, na kennisname van de herbestemmingsstudie van de kerk van Graauw opgesteld door architectenbureau Rothuizen, desgewenst bereid was de kerk voor 1,00 in eigendom aan SOZK over te dragen. Het bisdom Breda heeft evenwel gebruik gemaakt van zijn recht om een veto uit te spreken over het voornemen van de parochie. De gesprekken over de Oostkerk in Middelburg zijn gestaakt; PKN Middelburg heeft gekozen om met stichting NMO in zee te gaan. Met het voornemen van SOZK om een POM-status na te streven, POM staat voor Professioneel Onderhoud Monumenten, is een bescheiden begin gemaakt. Vrijwel alle eigenaren van monumentale kerken met de status van rijksmonument zijn aangeschreven. Hen zijn de voordelen van een POM status voor de kerkeigenaren uiteengezet. Wij hebben aangeboden om een gesprek aan te gaan. Met vriendelijke groet, Het bestuur Pag. 3 G.J. Lepoeter Tekstborden in de oude Zeeuwse kerken Pag. 16 Huib Uil Frangois en Pieter Hemony. Stadsklokken- en geschutgieters in de Gouden Eeuw Pag. 17 I.H. Vogel-Wessels Boer De noodkerk van Westkapelle Pag. 20 Huib Uil Zaten kerk en toren in Zierikzee aan elkaar vast? Pag. 21 Arco Willeboordse Maria, het Christuskind en Sint Jacobus G.J. Lepoeter Vanaf de Reformatie werden in het merendeel van de gereformeerde kerken borden met teksten aangebracht. Veel zijn er verdwenen maar in sommige kerken zijn ze tegen de tand des tijds en de moderniseringsdrift van de kerkbestuurders bestand gebleken. In dit artikel geven we - zonder de zekerheid te hebben volledig te zijn - een overzicht van wat in onze Zeeuwse kerken nog aanwezig is. Sommige borden dateren uit de begintijd van de Reformatie, maar het grootste deel dateert uit latere perioden. Die borden zijn overgeschilderd en voorzien van een meer eigentijdse tekstversie of het zijn borden die nieuw zijn aangebracht ter vervanging van de oor spronkelijke exemplaren. Behalve de borden met teksten uit de Bijbel kennen we de in de kerken voorkomende rouwborden, wapenborden, predikantenborden, aankon digingsborden en soortgelijke borden. Die borden blijven hier buiten beschouwing. In de literatuur over het protestantse kerkinterieur wordt ook wel de term 'kerkbord' gebruikt.21 In dit artikel kiezen we voor de benaming 'tekstbord', een term die in het Geïllustreerd lexicon Religieus erfgoed wordt gehanteerd. Hieruit de vol gende definitie: Algemene benaming voor een paneel met een gecalligrafeerde tekst, in de kerk opgehangen aan de muur, ofwel opgenomen in de betimmering, of, wan neer aan voor- en achterzijde teksten zijn aangebracht, vrij opgesteld in de ruimte. De inhoud van de tekst en de plaats in de kerk,hangen veelal samen? In Steensma's recente overzichtswerk van het protes tantse kerkinterieur in Nederland vinden we een aantal fraaie voorbeelden van in ons land bewaard gebleven tekstborden.4. De overgang naar de Nieuwe Leer Kijken we om te beginnen in gedach ten even in een willekeurige kerk in de periode vóór de Reformatie. Beelden, heel veel beelden en een overvloed aan kleuren alom, daar was de middeleeuwer mee opgevoed en daar leefde hij mee. Een citaat: Schamper beschreef Bernard van Clairvaux in zijn Apologia het volk, dat een heilige voor heiliger hield naarmate zijn beeltenisfeller gekleurd was; het mooie, meer dan het sacrale, zou bewondering oogsten. Kleur leidde af van de essentie. Dergelijke bezwaren ten spijt waren gepo lychromeerde beelden in de Middeleeuwen eerder regel dan uitzondering. Ook portalen waren eens fel beschilderd? De Reformatie veranderde veel. Niet alleen de leerstellingen en de liturgie, maar ook al het zichtbare. Altaren, beelden en alle andere voorwerpen die herinnerden aan de leer van de Kerk van Rome werden zoveel mogelijk uit de kerk verwijderd. Voor zover dat niet mogelijk was verdween alles onder een laag witkalk. Want, zoals we zien in het bovenstaande citaat: kleur leidde af van de essentie. En de essentie van het christelijk geloof was in de ogen van de reformatoren het Woord. Daar kwam bij dat de protestanten op grond van het tweede van de Tien Geboden {Gij zult u geen gesneden beeld makenvolledig afwijzend stonden tegenover de aanwezigheid van religieuze voorstellingen in hun kerken. De alles overheersende kleur in de kerken van de gereformeerden was dan ook het neutrale wit, maar toch stelde men zich niet tevre den met geheel kale kerkruimten. 'Iets' moest er toch wel in de plaats komen van de voormalige overvloed aan beelden en voorstellingen. Het waren de tekstbor den die een oplossing boden en die al snel hun intrede deden. Enerzijds - al was het op een ingetogen manier - dienden ze als versiering, maar in hoofdzaak ging het er om de kerkgangers in te prenten waar het, zoals hiervoor gezegd, in de Nieuwe Leer uitsluitend om ging: de verkondiging van het Woord. In directe relatie hiermee dienen we te bedenken dat het kort na de Reformatie weliswaar nog geen groot deel van de kerkgangers geweest is, dat in staat was om de teksten te lezen en te begrijpen. Vaak ook stonden de borden op het koorhek of hingen ze hoog tegen de muur, waardoor de leesbaarheid te wensen overliet.61 Toch zal daar gaandeweg verandering in gekomen zijn, want de gereformeerden zagen al snel het grote belang in van onderwijs aan de jeugd. En dit onderwijs stond gedurende de eerste twee eeuwen vanaf de Reformatie volledig ten dienste van de opvoeding in de leer van de Gere formeerde kerk. De selectie van de onderwijzers, die een belangrijke bijdrage leverden aan het vormen van de jeugd tot aanstaande leden van de kerk, was aan strenge regels gebonden. Vanuit kerkelijke optiek was het zelf kunnen lezen van de Bijbel, die in vrijwel geen enkel gereformeerd huisgezin ontbrak, belangrijk. Bijbellezen stond hoe dan ook centraal bij de verwerving van het leesvermogen, of dit nu plaats vond in het gezin, in school of in de kerk. De schoolmeester, vaak tevens voorlezer èn voorzanger in de kerk, fungeerde voor de jeugd als centrale figuur in opleiding en opvoeding.8 De aanwezigheid van tekstborden in de kerk, met daarop de kernwaarden van het Geloof, sloot daarbij aan en zal zijn uit werking niet gemist hebben. Voorschriften voor plaatsing van tekst borden? Het zou niet verwonderlijk - eigenlijk zelfs voor de hand liggend - zijn als er in de beginperiode van de Reformatie sprake geweest zou zijn van synodale regelgeving voor het aanbrengen van tekstborden in de kerkgebouwen. Ondanks een zoek tocht vinden we hiervoor echter slechts één enkele tamelijk summiere aanwijzing. In de in 1900 door de gemeentearchivaris van Nijmegen H.D.J. van Schevichaven gepubliceerde geschiedenis van de St. Stevenskerk in die stad lezen we: In plaats van schilderijen bedacht men toen [na het schoonmaken van de kerken ten tijde van de overgang naar het protestantisme] langs de wanden en aan de pijlers, hier en daarpaneelen in lijsten te hangen, waarop op zwarten grond in sierlijke vergulde let ters, (calligraphic was toen een der schoone kunstende Tien Geboden, het apostolische geloofsformulier, het gebed des Heeren of wel bijbelspreuken te lezen waren. Dit geschiedde in Zuid-Holland volgens besluit der synode, te Rotterdam gehouden in 1581?' De betreffende synode te Rotterdam, die gehouden werd op 25 april 1581 en de daarop volgende dagen, was een provin ciale synode. Het was een voorbereiding op de tweede nationale synode van de Gereformeerde Kerk in Nederland (na Dordrecht 1578), gehouden te Mid delburg gedurende de periode 30 mei-21 juni 1581. In de van deze synode gepubli-

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2019 | | pagina 2