10 Sarcofaag in de voormalige Sint-Janskerk te Sluis. (Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed.) lengang en de kruising van het schip met de dwarsbeuken werd met een vierpas in baksteen aangeduid. In de koorsluiting werd een aansluitende knekelput gere construeerd alsmede enkele traptreden. De toren werd in deze reconstructie niet opgenomen. Buitenom kwam een bestrating met ijsselsteentjes geflankeerd door een aantal kalkstenen plavuizen. De grafzerken werden teruggeplaatst, zoveel mogelijk op dezelfde plaats waar ze oor spronkelijk hadden gelegen. Rond de kerkplattegrond werd een park met bomen, struikjes, gazon en diverse grindpaden aangelegd. Om de belangrijk ste hoeken te accentueren plantte men bomen aan met daartussen divers struik gewas. Verval en initiatief Werkgroep Sint-Jans kerkhof(c. 1975-2016) In de loop van de volgende decennia geraakte het terrein langzaam maar zeker in verval. De grondkeermuurtjes raak ten beschadigd en vielen om. De zestig grafstenen werden met gras en onkruid overwoekerd en hun bovenoppervlak ero deerde, waardoor teksten en afbeeldingen steeds slechter zichtbaar werden. Daar naast was door diverse oorzaken, onder andere weersinvloeden, vrijwel geen van de grafstenen meer compleet; een aantal is zelfs in een tiental fragmenten uiteen gevallen en van vele ontbreken delen. Eind twintigste eeuw bood de plaats een bepaald ellendige aanblik. De plaatsing van enkele speeltoestellen deed aan het uiterlijk ook geen goed. Zestig jaar na de opgraving bleek een andere invulling van het terrein noodzakelijk. Hiervan overtuigd nam in 2005 een aan tal betrokken Sluizenaars, verenigd in de "Werkgroep Sint-Janskerkhof, het initiatief tot een reddingsplan. Zij verzamelden gegevens omtrent de kerk en het kerkhof en documenteerden en fotografeerden alle nog aanwezige grafstenen. De zerken wer den bovendien ingemeten zodat de exacte ligplaats is vastgesteld. Vervolgens startten zij een bewustwor dingscampagne met betrekking tot de waarde van het terrein en probeerden zo lokaal draagvlak te genereren. Tegelijker tijd werd een aantal opties verkend voor herinrichting van het terrein. De informa tie en de opties werden openbaar gemaakt in een publicatie, die gepresenteerd werd aan de pers en waarmee vervolgens het gesprek aangegaan werd met de gemeente Sluis-Aardenburg. Wegens de hoogte van de kosten en gebrek aan middelen van overheidswege bleef het voorlopig bij ge sprekken en overleg. Herinrichting van het Sint-Janskerkhof (2017-heden) In 2017-2018 maakte de gemeente Sluis gelden vrij om de locatie her in te richten. De leefbaarheid, het omgevingscomfort, de zichtkwaliteit alsmede het besef van de grote historische waarde van het Sint Janskerkhof gaven daarbij de doorslag. Ook hoopte de gemeente met deze 'ver nieuwde oude' bezienswaardigheid bij te dragen aan de uitbouw van de toeristische infrastructuur van Sluis - voor de eigen bewoners en geïnteresseerde bezoekers aan de stad. Op de hoekpunten van de kerk en de toren werden volgens de huidige con tourlijnen blokken beton geplaatst. Deze blokken dienen tevens als zitelementen. De stroken hiertussen worden ingevuld met heggen en struiken. De toren wordt op dezelfde manier aangegeven. In de kerk zijn de pilaren weergegeven door ronde betonelementen. De zes meest complete grafstenen hebben, geconserveerd, geres taureerd en op een drager geplaatst, een nieuwe ligging gekregen op de plaats van het voormalige koor. Het terrein van de kerk zelf is aangevuld met grond. Deze beschermt de restanten van de zerken, waardoor zij meer kans hebben bewaard te blijven dan aan de oppervlakte. Teksten en afbeeldingen lichten de ge schiedenis en het belang van de kerk en de grafstenen toe. Zo is gepoogd iets van het indrukwek kende verleden en de oude luister van de kerk weer zichtbaar te maken en tot leven te brengen. Literatuur Backera, J. A., Ontstaan en ontwikkeling van Sluis Tot aan de komst der Bourgondiërs (niet gepubliceerd), 1959. Dale Van, J. H., Naamlijst van de PoortenTo rens, steegers, Markten, Straten enz. der stad Sluis in het midden der 15' eeuw (Archief Zeeuwsch Genootschap, derde deel), 1878, p. 3-80. Encyclopedie van Zeeland, drie delen (Konink lijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschap pen), Middelburg 1984. Gottschalk, Dr. M. K. E„ Historische Geografie van Westelijk Zeeuws-Vlaanderen, twee delen, Dieren 1983. Hendrikse, H„ Pals, E.-J., Het Sint Janskerkhof in Sluis, verleden heden en toekomst, Werkgroep 'St. Janskerkhof', Sluis 2006. Hendrikse, H., Willeboordse, A., Brand in de kerk. De Sint-Janskerk en het Sint-Janskerkhof in Sluis, Sluis 2018. Janssen, H.Q., Dale, J.H. van, Bijdragen tot de oudheidkunde en geschiedenis, inzonderheid van Zeeuwsch-Vlaanderen, zes delen, Middelburg 1856/1860. Keyser, R. De, Het Sint Janshoofd te Sluis en St Anna ter Muiden, Rondom de poldertorens, jrg. 29/2,1987, p. 89-91. Nederland in vroeger tijd (reprint I. Tirion, Tegenwoordige Staat, 1740/1751), deel XIV, Zaltbommel, z.j. http://www.meertens.knaw.nl.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2019 | | pagina 10