De Oostkerk. (Foto Yorg.) vieren. Er zijn regelmatig huwelijksinze geningen en herdenkingsdiensten. Ook wordt de kerk verhuurd voor bijzondere presentaties. Tentoonstellingen Een authentiek gebouw vraagt om een originele invulling. De openstelling in de zomermaanden met bezichtigingen en rondleidingen kan goed gecombineerd worden met bijzondere tentoonstellin gen. Vooral wanneer deze in thematiek en vormgeving onderscheidend zijn. De unieke achtkantige vorm van de Oostkerk biedt kansen om tentoonstellingen op een bijzondere manier vorm te geven. In deze tentoonstellingen gaan we aspecten uit het rijke verleden van de Oostkerk en Middelburg belichten en deze vervolgens in een actuele context plaatsen. Daarbij zoeken we aansluiting bij thema's die ac tueel zijn. Momenteel werken we aan een tentoonstelling over het slavernijverleden van Middelburg. De welvaart die Mid delburg in de zeventiende eeuw kende, had ook een duistere keerzijde: de West- Indische Compagnie en vooral later de Middelburgsche Commercie Compagnie vervoerden niet alleen goederen, maar ook slaven. De economie in Middelburg was in de tweede helft van de achttiende eeuw verknoopt met de slavenhandel: Detail van de versiering van het orgel. (Foto Stichting De Oostkerk.) timmerlui die schepen klaarmaakten, zeilmakers en touwslagers die ze op tuigden, boekhouders die de financiën bijhielden, smeden die boeien voor slaven maakten, enzovoorts. Toch was er ook een aantal mensen die zich in die tijd tegen de stroom in hebben verzet tegen de sla venhandel, zoals dominee Smytegelt die rond 1700 in de Oostkerk preekte en een fel tegenstander was van de slavenhandel. In de tentoonstelling besteden we hier uitgebreid aandacht aan en uiteindelijk leggen we een relatie met de Four Freedom Awards die om de twee jaar in Middelburg worden uitgereikt aan personen die zich op een bijzondere wijze hebben ingezet voor het waarborgen van de vrijheid van meningsuiting, vrijheid van godsdienst, vrijwaring van gebrek en vrijwaring van vrees. Een nieuw baken Met concerten, bijzondere presentaties en tentoonstellingen willen we de Oostkerk weer als baken inzetten met een publieks functie. Een baken dat niet alleen lokaal maar juist ook nationaal gezien wordt. Als een echt baken en niet als de zoveelste omgebouwde kerk, maar gebruik makend van een uniek monument dat op een ei gentijdse wijze wordt ingevuld. i. tXL Binnen-aanzicht van de koepel van de Oostkerk. (Foto Stichting De Oostkerk.)

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2019 | | pagina 12