De Mauritskerk te IJzendijke Een opmerkelijk voorbeeld van het gezamenlijk gebruik van een kerkgebouw G.J. Lepoeter 14 De tijdens het Twaalfjarig Bestand op initiatief van Prins Maurits ten behoeve van de protestantse eredienst gebouwde kerk is een belangrijk monument en neemt in de geschiedenis een bijzondere plaats in. Een in 2014 - vier eeuwen na de inge bruikname - verschenen gedenkboek geeft een gedegen en kleurrijk overzicht.11 Zoals in zoveel andere plaatsen zijn ook hier gedurende de periode na de Tweede Wereldoorlog de zorgen om het voortbestaan en het op langere termijn in een goede staat houden van de kerk steeds verder toegenomen. Stijgende kosten van onderhoud in relatie tot vermindering van betrokkenheid en teruglopend kerk bezoek noopten uiteindelijk tot ingrijpende maatregelen. Dit leidde er toe dat in 1994 eigendom en beheer van de kerk door de Hervormde Gemeente werden on dergebracht in een onafhankelijke stichting, de Stichting Hervormd Kerkgebouw IJzendijke. Een nieuwe naam De Hervormde Gemeente werd vanaf de overdracht van het kerkgebouw aan de stichting huurder voor het gebruik tijdens de zondagse erediensten, trouw- en rouwdiensten en eventuele andere bijeen komsten. Voor de kerkelijke gemeente een grote zorg minder. Aan de stichting de taak om verder invulling te geven aan een aanvullende en kostendekkende exploita tie. Het heeft een lange aanloopperiode nodig gehad om daarmee op het juiste spoor te komen. We citeren Gerard van Noort, de voorzitter van de stichting: In 1994 is het beheer van de kerk neergelegd bij de Stichting Hervormd Kerkgebouw IJzendijke. Dit bleek niet zaligmakend. Het 'hervormde' drukte zwaar op het geheel. Niet iedereen wenste activiteiten te beleggen in een specifiek aan een met een bepaalde geloofsrichting verbonden kerkgebouw. Daarom is in 2015 de naam van de stich ting gewijzigd in 'Stichting Mauritskerk IJzendijke'.1] 'Mauritskerk', een gouden greep om het kerkgebouw als blijvende herinnering aan prins Maurits voortaan onder deze naam door het leven te doen gaan. In de geschie denis van het garnizoensstadje en van het kerkgebouw heeft deze roemruchte oran jetelg immers een onuitwisbare rol ge speeld. Niet voor niets prijkt zijn wapen, omgeven door het devies van de Orde van de Kousenband sinds 1620 fier op de kroonlijst van het in de kerk hangende tiengebodenbord. De parochie van Onze Lieve Vrouwe ten Hemelopneming De rooms-katholieken in IJzendijke had den vanaf 1952 de beschikking over een gloednieuw kerkgebouw, gebouwd naar een ontwerp van de Ginnekense architect J. de Lint. Groots opgezet, met een toren die nog altijd het silhouet van het dorp mede bepaalt. Een kerk om trots op te zijn. Vanaf de jaren zestig-zeventig van de vorige eeuw begon echter de terugloop van het aantal kerkgangers. Toen op 28 januari 1996 pastoor Francois Buijsse afscheid nam van de parochie vanwege zijn emeritaat en er in zijn plaats geen nieuwe eigen pastoor voor in de plaats kwam, betekende dit een belangrijk punt van markering. Een zwarte bladzijde in de geschiedenis van de parochie. Het gemis aan de directe in het dorp zo ver- De toren van de Mauritskerk in IJzendijke. (Foto J.W.P. Prins.) trouwde en vanzelfsprekende relatie Kerk- parochianen was groot. Het betekende ook een versnelling van de terugloop van het kerkbezoek. Het samen komen in het te groot en te duur geworden kerkgebouw versterkte in toenemende mate het gevoel van verloren gaan van intimiteit en gebor genheid tijdens de viering van de eucharis tie. Het besef dat ingrijpende maatregelen nodig zouden zijn, was bij alle betrok kenen aanwezig. Door het bisdom Breda werd, zoals dit ook in andere regio's aan de orde kwam, in overweging genomen om alle parochies in West-Zeeuws-Vlaande- ren in één parochie samen te brengen. Een drastische maatregel, maar onontkoom baar. De parochie H. Andreas West-Zeeuws- Vlaanderen Na een periode van voorbereiding van enkele jaren heeft per 1 januari 2013 deze nieuwe indeling, met als centrale plaats Oostburg, zijn beslag gekregen. IJzendijke ressorteert vanaf dit tijdstip samen met Breskens, Biervliet en Hoofdplaat onder de parochiekerncommissie noord van de parochie H. Andreas West-Zeeuws-Vlaan- deren. De gehechtheid aan het houden van de vieringen in de eigen woonplaats bleek bij een meerderheid van de parochi anen echter zodanig groot, dat het zoeken naar de meest passende oplossing hiervoor prioriteit kreeg. Daarbij kwam dat al in 2011 binnen de Hervormde Gemeente geconstateerd werd dat de toekomst er weinig rooskleurig uitzag. De mogelijk heid van een toekomstige samenwerking met de katholieke kerk IJzendijke werd in dit verband van die zijde toen al voorzich tig geopperd.31 Biervliet als voorbeeld In het naburige Biervliet zat men in het zelfde schuitje als in IJzendijke. Op 14 februari 2015 werd daar de kerk van de H. Maagd Maria Onbevlekt Ontvangen aan de eredienst onttrokken. De parochianen zouden in Oostburg naar de mis kun nen. Dit stuitte op verzet en leidde tot het initiatief om overleg te plegen met de kerkenraad van de Hervormde Gemeente. Namens de kerkenraad van de gecombi neerde Hervormde Gemeente Biervliet- IJzendijke-Hoofdplaat voerde G. van Noort, tevens voorzitter van het bestuur

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2019 | | pagina 14