15 J.W.P. Prins.) De kerk in gereedheid gebracht voor de R.K. eredienst. (Foto mevrouw Van de Calseijde.) Interieur van de Mauritskerk in IJzendijke. (Foto van de Stichting Mauritskerk, de bespre kingen. Het resultaat was dat de katholie ken ieder tweede en vierde weekend van de maand op zaterdagavond om 19.00 uur een viering houden in de hervormde kerk. De hervormden houden er aansluitend op zondag om 10.00 uur een dienst. Hervormden en katholieken samen in de Mauritskerk Gestimuleerd door het succes van de samenwerking in Biervliet werden in ver volg op het eerdere informele overleg snel verkennende besprekingen gevoerd tussen het bestuur van de Stichting Mauritskerk en vertegenwoordigers van de rooms-ka- tholieke parochie over het door hervorm den en katholieken samen gebruiken (hu ren) van de Mauritskerk. Dit resulteerde in de afspraak dat de hervormden op de eerste en derde zondag van de maand hun diensten houden en de katholieken op de tweede en vierde zondag. Rond de geza menlijke feestdagen, zoals Kerst en Pasen, moeten afspraken worden gemaakt. Daar komen ze samen goed uit, de Hervormde Gemeente kan gemakkelijk uitwijken naar Biervliet. In de consistorie zijn kasten en een kluis geplaatst, bestemd voor het opbergen van priestergewaden en gewijde misbeno- digdheden. Na de door het bisdom Breda verleende goedkeuring vond op zondag 12 februari 2017 in de Mauritskerk voor de eerste keer na ruim vier eeuwen een eucharistieviering plaats. We citeren opnieuw Gerard van Noort: Ik ben erg blij met de komst van de katho lieken naar de Mauritskerk. Natuurlijk vanwege de inkomsten, het maakt dat we ruimer in ons jasje zitten. En zeker ook vanwege de prettige samenwerking. Wij doen steeds meer samen. Vorig jaar zorgden de katholieken voor een prachtige kerststal en een heelfraaie adventskrans. Als je doordeweeks de kerk binnenkomt, verwijst alleen het kleine orgeltje naar gebruik voor de katholieke eredienst. Als er vieringen zijn, kleden zij het altaar aan met hun eigen voorwerpen. Die staan in de sacristorie. Dat woord is een combinatie van het protestantse 'consistorie' en de katholieke 'sacristie'. Daar vindt je ook de kazuifels, de altaarkleden, de bellen, de kandelaars.4) Het mooiste voorbeeld van de samenwer king is wellicht dat de beide geloofsge meenschappen samen een paaskaars delen. Oecumene aan de basis van de Kerk! Epiloog Inderdaad hebben we in IJzendijke een sprekend voorbeeld van een op het eer ste gezicht nogal spectaculaire manier van instandhouding van een historisch kerkgebouw. En dit nog wel in hoofdzaak in de oorspronkelijke functie van plaats voor de viering van de eredienst. Tot ruim na de Tweede Wereldoorlog was het ge bruikelijk dat kerkgenootschappen met een verschillende geloofsovertuiging als uitgangspunt met de rug naar elkaar toe stonden. Dat gold voor de overkoepelende organen, maar zeker ook op plaatselijk niveau. Behalve de zeer jeugdigen onder ons, kent toch iedereen de betekenis van het spreekwoord twee geloven op één kus sen, daar slaapt de duivel tussen. Als twee jongelui die niet tot hetzelfde kerkge nootschap behoorden een serieuze relatie aangingen leidde dit maar al te vaak tot langdurige familietwisten. In IJzendijke is het tij - al is het onder sterke invloed van de omstandigheden - volledig gekeerd. In het oude vestingstadje heeft de wijsheid en bedachtzaamheid het gewonnen van het streven naar het eigen gelijk. Daar zijn protestanten en katholieken er in geslaagd om op basis van gelijkheid hun erediensten te houden in één en hetzelfde kerkgebouw, dat boven dien eigendom is van een onafhankelijke derde partij. Dat vormt een solide basis. Na een periode van gewenning is het overheersende gevoel dan ook dat van tevredenheid. In deze tijd van nog steeds voortschrijdende secularisatie is er sprake van een ongedachte win-win situatie. Het zou mooi zijn als IJzendijke in voorko mende gevallen als voorbeeld zou kunnen dienen. Noten 1. J.W.P. Prins (red.), Een Mauritskerk, IJ zendijke 1614-2014, IJzendijke 2014. In bulletin nr. 72, augustus 2015, is een boek bespreking geplaatst. 2. G. van Noort, Trots op mijn monument, in Zeeuws Erfgoed, jaargang 16, december 2017. 3. Trouwens, een overzicht van de gang van zaken van de hand van de secretaris van de Stichting Mauritskerk, tevens redacteur/ auteur van het boek over de kerk J.W.P. Prins, geeft een verrassend inkijkje. We lezen daarin: Bij het maken van deze foto had ik toen al (2007) de toekomstige samen werking tussen de Stichting Mauritskerk, de Hervormde- en de Rooms-Katholieke kerkge meenschap in mijn hoofd. De opkomende zon tussen de beide kerkgebouwen was voor mij het zinnebeeld van de komende door mij ver hoopte ontwikkelingen. De foto heb ik, in een aangepaste vorm, ook gebruikt ten behoeve van de omslag van het boek over de kerk. Inderdaad zien we dat de betreffende foto op de omslag van het boek op de achter zijde (minder helder afgebeeld) doorloopt en dat daarop de toren van de katholieke kerk prijkt. 4. 'Kerk'. Magazine. Onafhankelijk facilitair vakblad voor kerken, Mauritskerk in IJzen dijke, katholiek en protestant, 2018.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2019 | | pagina 15