Leegstand van kerken vergt keuzes 18 Kees de Jonge In de PZC van 8 maart 2019 stond een stuk over de Statenfracties van SGP en PvdA, die vinden dat Zeeland kansen mist om kerkgebouwen te behouden en te restaureren. Deze fracties pleiten in dat artikel voor een breed gedragen Zeeuwse kerkenvisie, een gezamenlijk toekomstplan voor alle kerken binnen de provincie. Die oproep komt niet voor niets op dit moment. Drie jaar lang stelt minister Ingrid van Engelshoven van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap (OCW) circa drie mil joen euro per jaar beschikbaar voor integrale kerkenvisies. Dit beleid is ingegeven door het steeds verder teruglopende kerkbezoek. Landelijk gezien zal hierdoor 30 procent tot misschien wel 80 procent van de circa zesduizend kerken in Nederland de komende jaren hun oorspronkelijke religieuze functie verliezen. Ook in Zeeland is deze ontwikkeling gaande, met name voor wat betreft de rooms-katholieke en protestantse kerken. Inmiddels is al 30 procent van de gebouwen aan het kerkelijk gebruik onttrokken en het einde is nog niet in zicht. Opvallend in Zeeland is dat het aantal van circa 375 kerkgebouwen in de provincie nog steeds groeit omdat er nog kerken worden bijgebouwd, veelal in de hoek van bevindelijke en orthodox gereformeerde denominaties. De vanaf 1 januari van dit jaar beschikbaar gestelde middelen aan gemeenten die van plan zijn zo'n integrale kerkenvisie op te stellen zijn dus voor Zeeland vooral bedoeld voor de leeglopende rooms- katholieke en protestantse kerken. Dit zal binnen de provincie dus niet in alle gemeenten en zeker niet bij alle kerkge nootschappen aan de orde zijn. Inmiddels loopt een aantal pilots, verdeeld over het land. Volgens de SGP en de PvdA laat Zeeland geld uit Den Haag liggen. Het gemeentelijk beleid op het gebied van monumenten is niet overal in Zeeland op orde. Bij diverse gemeenten in Zeeland lijkt er momenteel sprake van een gebrek aan capaciteit, kennis en kunde op het terrein van het gebouwde erfgoed. Er lijkt sprake van een afnemende interesse voor de deels verplichte taakuitoefening van gemeenten. Noord-Beveland en Kapelle hebben geen ambtenaar die zich met kerken bezighoudt, Veere en Schouwen-Duiveland delen er één. De fracties willen dat de provincie ingrijpt en zo mogelijk hulp biedt als toezichthou der op de gemeenten. Bij het opstellen van een Zeeuwse kerken visie komen echter heel wat vragen voor bij. Welke kerken en kerkelijke gebouwen hebben de gemeenten zoal? Is bekend hoe deze kerken worden gebruikt of geëxploi teerd, of dat dit binnenkort gaat verande ren? Wat kan worden behouden en wat kan worden afgestoten? Welke partijen besluiten uiteindelijk? Het gaat om gebruik van de gebouwen. Een kerkenvisie moet dan ook zo volledig mogelijk zijn: alle kerken in een stad of regio moeten worden meegenomen, in clusief interieurs, orgels en roerende goe deren. Voorwaar geen kleine taak... Dit vraagt om samenwerking tussen provincie, gemeenten, kerkeigenaren en erfgoedorga nisaties. Maar ook een kerken- en monu mentenverzekeraar als Donatus kan bij dit overleg betrokken zijn. Het idee is dat partijen samen op lokaal niveau een kerkenvisie voor de kerken ont wikkelen en daarbij alle belangen afwegen, om uiteindelijk tot een keuze te komen over de toekomst van alle kerken binnen de gemeente c.q. binnen de provincie Zeeland. In de kerkenvisie worden dus alle belangen naast elkaar gezet en worden gemotiveerde keuzes gemaakt. Die keuze leidt tot een selectie van: A. kerken die als zodanig behouden blij ven; B. kerken voor meervoudig gebruik, bij voorbeeld als steun in de exploitatie; C. kerken die voor herontwikkeling wor den vrijgegeven; D. kerken die 'in de mottenballen' gelegd worden (omdat er nog geen keuze te maken is); E. kerkgebouwen die gesloopt gaan wor den. Het opstellen van een kerkenvisie veron derstelt het in gezamenlijkheid maken van keuzes. Inherent aan dit proces is dat er al tijd partijen zullen zijn die hun voorkeur keuze niet gehonoreerd zien. Het kan dan een schrale troost zijn dat het een keuze betreft die afgewogen plaats vindt en bin nen het grotere geheel van waarde is voor de andere kerken binnen de gemeente. Het is dan ook belangrijk bij het opstel len van een kerkenvisie dat er voldoende draagvlak is en aandacht en zorg gegeven wordt aan de belanghebbenden. En soms gaat het ook vanzelf, de werke lijkheid kan ook de visie inhalen. Daar waar de gemeente bijvoorbeeld niet in zette op het behoud van de voormalige rooms-katholieke kerk in Hoofdplaat, bleek dit een van de eerste kerken die zon der tussenkomst door de markt werd 'op gepakt' en herbestemd tot een B&B. Ook een kerk in Yerseke heeft een logiesfunctie De herbestemde kerk van Nieuwdorp. (Bron: RDH.)

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2019 | | pagina 18