Het vernieuwde kerkinterieur van de Catharinakerk te Zoutelande. (Bron: Wikimedia.i als B&B. Door het toenemende toerisme ontstaan er ook mogelijkheden tot hore- cavoorzieningen in kerkgebouwen. Hier van zijn er al een aantal gerealiseerd o.a. in Baarland, Kamperland en Zuidzande. In dit artikel wil ik een aantal voorbeelden laten zien van keuzes die gemaakt zijn in het gebruik van kerkgebouwen de afge lopen jaren, zeg maar de periode vooraf gaand aan de toekomstige totstandkoming van de kerkenvisies. Kerken die als zodanig behouden blij ven Natuurlijk zijn er nog kerken die hun religieuze functie behouden. Dat is dan ook de functie die het meest bij de kerk als gebouw past en hierdoor moet worden nagestreefd. Dat geldt uiteraard vooral voor monumentale en beeldbepalende kerken. Toch zijn voor dat 'behoud door gebruik soms wel aanpassingen nodig. Tijden veranderen en ook de wijze waarop mensen hun geloof beleven of delen. Dit vraagt om een andere visie over het inrichten van kerken en ruimten voor stilte en gebed. Bij het vertalen van deze hernieuwde visie naar ruimtelijke plan nen is een balans nodig tussen traditie en toekomst. Tradities versterken immers de identiteit en continuïteit naar de toe komst. Soms zijn die aanpassingen klein en ondergeschikt, zoals het aanpassen van bijvoorbeeld de geluidsinstallatie maar soms wordt de inrichting van het kerk gebouw fors gewijzigd om aan de nieuwe vraag tegemoet te komen. De kerkgebruikers beïnvloeden dus het kerkgebouw. Dit gebouw is immers een menselijk product. Maar het is ook an dersom, het gebouw beïnvloed ook de gebruiker. Bij het binnengaan worden we bijvoorbeeld ongemerkt stil of juist uit gelaten, gestuurd door de ruimte waarin we binnenlopen. Het aanpassen van een kerkgebouw is dus een balanceren tussen behoud en vernieuwen waarbij elk detail verschil kan maken. Als voorbeeld de Catharinakerk te Zoutelande welke in opdracht van de protestantse gemeente na een ingrijpende restauratie in december 2011 weer in ge bruik genomen werd. De werkzaamheden hebben destijds zo'n 9 maanden in beslag genomen en in die periode heeft de kerk een complete metamorfose ondergaan. Zowel de buiten- als de binnenmuren zijn gerestaureerd en ook het inwendige I van de kerk werd voor een groot gedeelte gerenoveerd en vernieuwd. Het kerkinteri eur werd door Pim van Dijk Designs fors gewijzigd. Zo zijn onder meer de banken vervangen door stoelen, de vloer is ver nieuwd en de verwarming en belichting werden aangepast en gemoderniseerd. Hierbij is veelvuldig glas toegepast wat het geheel een transparante en open aan blik geeft. De ovale Avondmaalstafel, het doopvont en de lessenaar zijn van glas. Maar ook het kruis boven de ingang van de kerk is van glas, uitgevoerd in geeltin- ten. Het vervangt het donkere houten Het oude orgel van de Catharinakerk te Zoute lande. (Foto auteur.) kruis dat jarenlang de kerk sierde. De bekleding van de stoelen is uitgevoerd in twee tinten paars. Deze kleuren harmoni ëren wonderwel met die van de gebrand schilderde ramen. De vloer van de kerk is uitgevlakt en voorzien van nieuwe tegels. Oude zerken zijn herlegd en opgenomen in deze nieuwe vloer. Naast het moderniseren van het kerkin terieur was er de wens om het Weidtman- orgel, een eenklaviers instrument dat in 1950 in Zoutelande werd geplaatst, te vervangen. Toen de protestantse gemeente Het nieuwe Witte-orgel van de Catharinakerk te Zoutelande. (Bron: Orgelsinzeeland.nl.)

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2019 | | pagina 19