20 tijdens de restauratie naar de Ichtuskerk in Meliskerke ging, hoorde men toch wel veel verschil. Het orgel in de Ichtuskerk klonk veel krachtiger. Het orgel van de Catharinakekerk had een technische op knapbeurt nodig, maar eigenlijk ook meer kracht. Hiervoor werd een Witte-orgel aangekocht en aanvullend op de herin richting in 2011 werd in april 2015 het gerestaureerde en uitgebreide Witte-orgel in gebruik genomen. Dit Witte-orgel werd in 1871 gebouwd voor het Oudka tholiek Seminarie aan de Muurhuizen te Amersfoort. Na een plaatsing in 1959 in de Oudkatholieke Kerk in Den Helder werd het orgel opgeslagen na sluiting van deze kerk. Onder advies van A. Bergwerff werd het orgel gerestaureerd, het front ge reconstrueerd en de dispositie uitgebreid. Deze werkzaamheden werden verricht door Consultare Skrabl Orgelbouw. De orgelgalerij werd voor het grotere orgel aangepast en versterkt onder begeleiding van restauratiearchitect E.J. Brans. Een ander voorbeeld van een kerk die be houden blijft voor gebruik is de Nicolaus- kerk in Wolphaartsdijk. De Amsterdamse architecten H. Hana en J. Smits maakten destijds het prijswinnende ontwerp voor deze kerk. De bouw begon in 1861 en was in september 1862 afgerond. De kerk heeft een zuilenportiek en een fronton, waardoor hij doet denken aan de zoge noemde Waterstaatskerken, welke zich Het verplaatste liturgisch centrum in de rooms-katholieke Maria Magdalena Kerk te Goes. (Foto auteur.) kenmerken door een neoclassicistische stijl, de heersende mode van die tijd. Het was in die tijd een geëigende methode om goedkope bouwmaterialen, zoals hout en baksteen, te verbloemen door het aan brengen van pleisterwerk en ze zodoende een rijkere uitstraling te geven. Het orgel in de kerk is een keer vervangen. In 1904 werd het orgel gebouwd door de orgel bouwers L. van Dam Zonen uit Leeu warden. Het orgelmeubel was oorspron kelijk donkerbruin van kleur en is later wit geschilderd. Bij de ingebruikname in 1861 bood het kerkgebouw plaats aan ongeveer 690 kerkgangers. Het interieur van de kerk werd lange tijd bepaald door de grijsgroene banken. In de zomer van 2016 is het gebouw door Pim van Dijk Designs in opdracht van de protestantse gemeente heringericht onder het motto 'Geef ruimte aan de Nicolaus'. Een deel van de vaste banken is vervangen door stoelen. De omringende vaste ban ken zijn gehandhaafd en gerestaureerd. Het in de kerk aanwezige asbest werd uiteraard meteen verwijderd. Er werd De heringerichte Nicolauskerk te Wolphaartsdijk. (Foto auteur.)

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2019 | | pagina 20