21 Het inrichting van de Nieuwe Kerk te Zierikzee. (Bron: Stichting Oude Het interieur van de Oostkerk te Middelburg. (Foto auteur.) Zeeuwse Kerken.) Stedenbouwkundigen vond het herstel van onder andere de koepel plaats door Bouwgroep Peters. Voor het verplaatsen van het liturgisch centrum van het koor naar de viering is door architect E.J. Brans een herinrichtingsplan ontworpen waarbij de bestaande materialen vanuit de kerk zo veel als mogelijk werden hergebruikt. Zo zijn de treden van het verhoogde podium altaar gemaakt van de oude zittingen van de deels verwijderde houten banken. Kerken voor meervoudig gebruik De overweging om naast de eredienst andere activiteiten te ontwikkelen in een kerkgebouw vindt meestal primair plaats vanwege het geld, of eigenlijk het tekort aan geld. Wanneer de voortzetting van het religieuze gebruik onvoldoende rendabel is, door bijvoorbeeld de terugloop in le denaantal, kan worden gedacht aan neven bestemmingen die rechtstreeks of indirect binnen de functie van de kerk passen. Zo kan een kerk ook gebruikt worden voor lezingen, concerten, tentoonstellingen of bijvoorbeeld een modeshow. Dergelijk meervoudig gebruik komt in veel kerken binnen Zeeland voor, maar natuurlijk ook daarbuiten. De Sint-Ja- cobskerk te Vlissingen, de Grote of Maria Magdalenakerk te Goes, de Grote of Onze-Lieve-Vrouwekerk te Tholen en de vloerverwarming aangebracht, er kwamen tochtportalen met automatische deuren en de verouderde audio-installatie werd vervangen door moderne audiovisuele middelen welke centraal bediend kunnen worden door de koster(s). Als laatste voorbeeld de rooms-katholieke Heilige Maria Magdalenakerk te Goes. Deze neogotische kerk werd in de periode 1905-1908 gebouwd. Architecten waren Margry en Snickers. De kerk is qua vorm een bakstenen driebeukige kruiskerk. Links van de voorgevel is een vierkante toren aangebouwd met een achtzijdige spits. Bijzonder is de viering, welke ge kroond wordt door een achtzijdige koe pel. Op verzoek van de parochie is het liturgisch centrum in deze kerk verplaatst, waarbij meteen deze achthoekige koepel werd gerestaureerd en het daglicht weer via de koepel in de kerk binnen kon tre den. Door het verminderde aantal leden en de wens om meer centraal tussen de mensen de dienst te kunnen houden, werd voorgesteld om het liturgisch centrum te verplaatsen naar het midden van de kerk en niet meer in het koor. Hierdoor werd de afstand tussen de pastoor en de kerkbezoekers verkort en ontstond meer het gevoel van verbondenheid. Onder begeleiding van Rothuizen Architecten Grote of Sint-Nicolaaskerk te Brouwers haven zijn daar voorbeelden van. Ook de Nieuwe Kerk te Zierikzee, van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken, is aan gepast voor meervoudig gebruik. Door aantasting van de houtconstructie door zwam was een nieuwe restauratie van het exterieur en het interieur noodzakelijk. Deze restauratie werd aangegrepen om een andere inrichting van het gebouw te realiseren met behoud van vele oor spronkelijke elementen. Het op deze wijze vernieuwde en gerestaureerde kerkgebouw werd op 9 april 2014 opnieuw in gebruik genomen. Door deze herinrichting is het gebruik van de kerk voor uiteenlopende activiteiten sterk uitgebreid. Sinds kort is de Grote Kerk van Veere met grootse plannen qua meervoudig gebruik bezig. In april van dit jaar verscheen in de PZC een artikel over de plannen van de Stichting Grote Kerk Veere. De stichting wil het monumentale gebouw zo aantrek kelijk maken dat volgend jaar zon 25.000 bezoekers entree betalen om vanaf de toren over Walcheren uit te mogen kij ken. Ook qua geschiedenis valt er een en ander over de kerk te beleven. Bezoekers kunnen er ervaren wat in de loop van ruim zes eeuwen allemaal gebeurd is met

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2019 | | pagina 21