22 het gebouw. Zo is bekend dat Napoleon rond 1813 de kerk ooit gebruikt heeft als militair hospitaal en paardenstalling, over meervoudig gebruik gesproken... Ook kunnen de bezoekers er genieten van optredens van internationale artiesten tot en met het kijken naar kunst. De Grote Kerk wordt een cultuurpodium en moet het stadje Veere op de kaart zetten als culturele hotspot. Dit alles wordt moge lijk door bijdragen van de gemeente Veere en de Provincie Zeeland, welke behoorlijk wat geld steken in de ontwikkeling van de kerk en een donatie van de BankGiro Loterij van 750.000 euro. Dit alles om de ambitie van de Stichting Grote Kerk Veere om het kerkgebouw dé cultuurtempel van Zeeland te laten worden, waar te maken. In dit rijtje mag de Oostkerk te Middel burg niet ontbreken. Deze protestantse koepelkerk heeft een unieke classicistische barokke bouwstijl en dito uitstraling en werd in de periode 1648-1667 gebouwd. Op 24 november 2018 heeft de officiële overdracht plaats gevonden van de Pro testantse Gemeente Middelburg aan de Stichting Monumenten Bezit. De PKN- gemeente, de gemeente Middelburg, de Provincie Zeeland en de Stichting Monumenten Bezit hebben tezamen bij gedragen aan een onderhoudsfonds voor de Oostkerk. Het idee is ook hier dat de kerk een unieke en sfeervolle locatie wordt voor onder meer zakelijke bijeenkomsten, mini-symposia, recepties en diners. Maar ook voor intieme concerten, klassiek en eigentijds. Zo vissen vele stichtingen en kerkbesturen in dezelfde vijver. Hierdoor kan het meer voudig gebruik ook geremd worden door concurrentie onderling. Op de website van de Vereniging Be heerders Monumentale Kerkgebouwen VBMK) is een handboek te vinden voor multifunctioneel gebruik. Zie https://www.vbmk.nl/wp-content/up- loads/2019/03/Hoofdstuk-1 -Multifunc- tioneel-gebruik.pdf. De Rijksdienst voor het Cultureel Erf goed (RCE) heeft natuurlijk ook aandacht voor de leegloop van kerken. In 2016 publiceerde de RCE een stappenplan voor kerkbestuurders. Een aanklikbaar stroom schema op de website helpt de lezer om de situatie te analyseren en verwijst naar de juiste stappen en bronnen. Zo kan het een optie zijn om een samenwerking of fusie aan te gaan, het kerkgebouw te verbou wen, of te zoeken naar een kleinere huis vesting en het kerkgebouw te verkopen. Ook bevat de publicatie een aantal capita selecta: een overzicht van onder meer belangrijke partijen, relevante adviseurs en de vergunningsprocedure. De Sub sidieregeling stimulering herbestemming monumenten van de RCE bevordert een duurzaam gebruik van monumenten en van gebouwen met een cultuurhistorische waarde. De regeling voorkomt dat mo numenten waarvoor een nieuwe functie lastig te vinden is, langere tijd leeg staan en daardoor snel achteruit gaan. Deze rege ling haakt in op de categorieën in de ker- kenvisie: C 'kerken die voor herontwikke ling worden vrijgegeven' en D 'kerken die "in de mottenballen" gelegd worden'. Kerken die voor herontwikkeling wor den vrijgegeven Kerken welke vrij komen worden vaak eenvoudigweg te koop gezet. Hierbij is er een verschil tussen protestantse kerken en katholieke kerken. Katholieke kerken worden aan de eredienst onttrokken en het Bisdom stelt bij verkoop voorwaarden aan de functie bij hergebruik, bij voor keur een maatschappelijke functie. Het internet afpluizend komt schrijver dezes een aardig artikel tegen op het Vastgoed Journaal. Al in maart 2015 wordt hier geschreven dat het in Zeeland goedkoper is om een kerk te kopen dan een woning. Het artikel beschrijft dat de Cuyperskerk in Sas van Gent in de verkoop is gegaan. Na het sluiten van de kerk per 1 januari 2013 waren er in eerste instantie plannen om ouderenhuisvesting te realiseren in de kerk en in een nieuwbouwdeel ernaast. Uiteindelijk is besloten dit toch niet te doen en de kerk in de verkoop te zetten. Inmiddels is deze kerk herbestemd. Als Markt 4 gaat het godshuis voortaan door het leven, met onder meer een overdekte versmarkt, restaurant, bierbrouwerij en koffiebar annex -branderij. Per 1 januari 2013 sloten ook de kerken in het Zeeuwse Axel, Hoek, Sluiskil en Westdorpe en deze kerken zijn afgelopen jaren allemaal verkocht. De tot B&B verbouwde kerk in Hoofdplaat staat in middels weer te koop. In bijna elke grote plaats in Zeeland staat wel een kerk te koop. En niet alleen in Zeeland sluiten veel kerken hun deuren, dit is de trend in heel Nederland. Actueel aanbod van kerken is bijvoorbeeld te vinden op de website van Reliplan. Toch zullen niet alle kerken behouden kunnen worden. Dat betekent in die gevallen dat het kerkgebouw als herken ningspunt in het landschap en binnen de stad of dorpskern dreigt te verdwijnen. Wat dit teweeg brengt geeft de discussie rondom de toren van de Bathsewegkerk in Rilland goed weer. Deze kerk heeft vele jaren leeg gestaan en is in 2018 verkocht aan aannemer Berting. De toren, beho rend bij de Bathsewegkerk was hierdoor geen eigendom meer van een kerkgenoot schap in Rilland. Maar de inwoners van Rilland wilden er ook geen afscheid van nemen. En dat is begrijpelijk. De toren heeft een beeldbepalend karakter voor het dorp Rilland en is vanuit de wijde omgeving te zien. De nieuwe eigenaar van het complex zocht samen met de klankbordgroep Rilland mogelijkheden om de toren te behouden. Een eerste idee RILLAND. HERV. KERK EN PASTORIE: De Bathsekerk in beter tijden. (Bron: Reliwiki.)

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2019 | | pagina 22