23 waarbij de gemeente 400.000 euro sub sidie zou geven voor het opknappen van het gebouw en waarbij het gebouw daarna zou worden doorverkocht aan de Evange lische Stichting The Lighthouse bleek niet haalbaar omdat een dergelijke constructie staatssteun' is, wat niet is toegestaan. Een tweede idee werd positief ontvangen. De eigenaar van het complex en de klank bordgroep stelden voor om het kerkge bouw te slopen en daar een appartemen tengebouw in de stijl van de Amsterdamse School te realiseren, maar de toren te laten staan en compleet te renoveren. Vervolgens zou de gemeenteraad de toren over kunnen nemen voor een bedrag van 250.000 euro en daarbij de nieuwe eige naar zijn van de compleet gerenoveerde toren. Een mooi plan, en de gemeenteraad reageerde dan ook enthousiast. Daarop werd een motie ingediend bij het college van Burgemeester en Wethouders waarin werd opgeroepen om actief alle mogelijk heden te onderzoeken voor behoud van de toren en tevens de initiatiefnemers op te roepen te zoeken naar cofinanciering. Deze motie is in maart aangenomen door de gemeenteraad. Kerken die 'in de mottenballen' gelegd worden Het herbestemmen van een kerk kan een langdurig proces kan zijn. Regelgeving maakt het niet eenvoudig en ook de lig ging of een monumentenstatus maakt het er niet eenvoudiger op. Het zijn vaak langdurige processen. Sommige gebouwen staan al jaren leeg. Een voorbeeld hiervan is de Petruskerk De Petruskerk te Vlissingen voor de verbouwing. (Bron: Reliwiki, foto Rob den Boer.) te Vlissingen, aan de Paul Krugerstraat. Deze uit 1929 daterende gereformeerde kruiskerk is ontworpen door architecten Smits en Van de Linde. De kerk verving de Nieuwe Middelkerk die in de ver drukking kwam door uitbreiding van scheepswerf De Schelde. De nieuwe kerk werd in de crisisjaren gebouwd en is door bombardementen en beschietingen in november 1944 zwaar gehavend. Hierbij werd ook het orgel vernield. Het herstel van de kerk werd echter snel uitgevoerd en in 1947 kon de kerk weer in gebruik worden genomen. De kerk ontving zijn huidige naam pas in 1967, toen werd deze Nieuwe Middelkerk omgedoopt tot 'Petruskerk'. Door het teruglopen van het aantal kerkleden en in het kader van Samen-op-Weg werd de kerk in 2001 buiten gebruik gesteld. Destijds is het Van Leeuwen-orgel uit 1966 naar de Ontmoe- tingskerk in Bergen op Zoom gegaan. De kerk werd aan de binnenzijde gestript en de vensters werden dichtgetimmerd. De herontwikkeling heeft lang geduurd en de kerk ging een aantal malen over in andere handen. Uiteindelijk is de kerk in 2013 opnieuw verkocht en werden er door Habitat Projectontwikkeling concrete plannen voor bedacht. De bijgebouwen van de Petruskerk aan de Rochussenstraat zijn verbouwd tot woonhotel, tijdelijke huisvesting. Deze woningen worden ver huurd aan bijvoorbeeld vakantiegangers. De Petruskerk te Vlissingen tijdens de verbouwing. (Foto auteur.) De Petruskerk te Vlissingen tijdens de bouw van de appartementen. (Foto auteur.)

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2019 | | pagina 23