Pr'< s2^ï5^v'»W'' totfenifo/r^ V ifilj ajste.de il'wiiHftti»/ +<i 'Evprsdijk r. litftltr: *',*-> Kitcr-y^Jinu Detail van de kaart van Zuid-Beveland van J.W.F. Conrad (1858). Hierop is in kruisjes de in 1868 vastgestelde scheidingslijn tussen de parochie van de H. Maria Magdalena te Goes en nieuw te vormen parochie in het oostelijk deel van Zuid-Beveland aangegeven. van de gemeente Kapelle is mogelijk tot stand gekomen onder invloed van Josephus Bernardus van Hootegem, die, wonend in de Willem Annapolder, door deze maatregel bij de nieuwe parochie hoorde. Met dank voor de verstrekte informatie aan de heer F.H. de Klerk, Gemeente archief Goes. Literatuur A.J. Barth e.a., Katholiek Beveland van 1600 1738. Kroniek van Claus, Goes 1990. M.J. Louisse, De vestiging van Onze Lieve Vrouwe parochie te Hansweert, in De Spuije, mededelingenblad van Heemkundige Kring De Bevelanden en Vereniging Vrienden van het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland, November 1997 nr. 41. A. van Schijndel, De parochie van Hansweert, in Bijdragen tot de geschiedenis van het bisdom Haarlem, deel 39, Haarlem 1918. J. Vis en W. Janse (red.), Staf en storm. Het herstel van de bisschoppelijke hiërarchie in Neder land in 1853: actie en reactie, Hilversum 2002. Noten 1C. Dekker, Zuid-Beveland. De historische geografie en de instellingen van een Zeeuws eiland in de Middeleeuwen, Assen 1971, pag. 279-280, 359. 2. P.M. Grijpink, Register op de parochiën, altaren, vicarieën en de bedienaars zoals die voorkomen in de middeleeuwsche rekeningen van den ojficiaal des aartsdiakens van den Utrechtschen dom, Amsterdam 1914, pag. 88. G.F. Sandberg, Overzetveren in Zeeland. Zevenhonderdjaar vervoer te water, Middel burg 1970, pag. 52. Barth e.a., Katholiek Beveland. Vis en Janse, Staf en storm. De kerkprovincie Nederland werd in 1853 verdeeld in vijf bisdommen, te weten Utrecht (aartsbisdom), Haarlem, s-Herto- genbosch, Roermond en Breda. Zeeland ten noorden van de Westerschelde was deel van het bisdom Haarlem, Zeeuws-Vlaan- deren hoorde bij het bisdom Breda. Bij een nieuwe indeling in 1955 werd het aantal bisdommen van vijf uitgebreid tot zeven. Vanaf die tijd is heel de provincie Zeeland deel van het bisdom Breda. Van Schijndel, De parochie van Hansweert, pag. 2. Van Schijndel, De parochie van Hansweert, pag. 3-4. Vlissingsch Weekblad, 6 en 13 mei 1871. Het leggen van de eerste steen werd verricht door graaf Adolphe F.G.C. de Ribaucourt (Perk (B), 1837-1911). Het feit dat wij in het archief van de kerk geen enkele aan wijzing hebben gevonden van zijn betrok kenheid bij de stichting van de kerk wijst er inderdaad op dat dit volledig onvoorzien was. Mogelijk was hij net met de veerboot in de buitenhaven aangekomen en ging hij per diligence naar het treinstation in Vlake, of omgekeerd. De papesteen is een van oudsher bekende steensoort die in de Middeleeuwen door de monniken in een paepeoven werd ge bakken. In de negentiende eeuw werd de papesteen gebakken in een klampoven, een ommuurde oven met dak zonder schouw en gestookt met steenkool. Er bestaat rode en blauwe papesteen. Het is een hoogwaardige gevel- en siersteen die zeer water- en vorst bestendig is. De stenen worden vervaardigd in de Rupelstreek. Anno 1855 is de oudste vermelding van Jan Frans van Ranst als steen- en pannenbakker te Hellegat (Niel). In 1864 verkreeg hij een machtiging voor de uitbating van een steen bakkerij met vier ovens. (Informatie: V. van Dyck, Niels ErfgoedArchief.) 10. De vrachtprijs van 1,25 per duizend ste nen stond in schril contrast met de 0,50 die schipper Aperen van Nieuw Gastel voor de eerste lading berekende. Hij berekende deze (te) lage vrachtprijs in de hoop alle stenen te mogen vervoeren. 11Van Schijndel, De parochie van Hansweert, pag. 3,5. Waarschijnlijk omdat de proble men in de nieuwe parochie hem boven het hoofd groeiden, werd pastoor Petrus Sla- man overgeplaatst. Op 4 januari 1872 werd hij als pastoor benoemd in 't Zand (NH). Voor zover niet vermeld zijn de gegevens in dit artikel ontleend aan het archief van de parochie. Dit bevindt zich in het Zeeuws Archief te Mid delburg. Het is (nog) niet geïnventariseerd.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2020 | | pagina 10