Nationale Kerkenaanpak ook in Zeeland van start! 11 David Koren Minister Ingrid van Engelshoven van Onderwijs Cultuur en Wetenschap heeft vanaf 1 januari 2019 drie miljoen euro beschikbaar gesteld voor het opstellen van kerken- visies, voor de komende drie jaar. Al zeven gemeenten in Zeeland hebben vervol gens de decentrale uitkering aangevraagd om hier uitvoering aan te geven (Borsele, Goes, Hulst, Middelburg, Noord-Beveland, Schouwen-Duiveland en Tholen). Wat zijn kerkenvisies precies en wat kan het betekenen voor de instandhouding van het rijke religieuze erfgoed in Zeeland? Op 14 februari 2019 organiseerde Erf goed Zeeland samen met de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed een bijeen komst voor gemeenten en kerken om hen bij te praten over de mogelijkheden die de regeling biedt. Deze bijeenkomst vond plaats in de Open Havenkerk in Oost-Souburg, zelf een prachtig voor beeld van een historisch kerkgebouw dat een nevenbestemming heeft gekregen ten behoeve van concerten, lezingen en (zakelijke) bijeenkomsten. Het gebouw, een rijksmonument uit de vijftiende eeuw, is uitgerust met beamer, licht en geluid, verwarming en allerhande faciliteiten voor het ontvangen van bezoekers. De lokale kerkgemeenschap heeft al goed nagedacht over de ook hier teruglopende inkomsten als gevolg van de ontkerkelijking. Het kerkbestuur had daarbij gekozen om een aparte exploitatiestichting in het leven te roepen die - buiten het kerkbestuur om - zorg draagt voor de exploitatie van het gebouw en het vergaren van inkomsten voor de instandhouding ervan. Toch zal de hier gekozen oplossing niet voor elke kerk wenselijk of mogelijk zijn. Bijvoorbeeld omdat er simpelweg geen behoefte aan bestaat en de kas voldoende gevuld is. Daarnaast heeft een dergelijke nevenbestemming effecten op de moge lijkheden van nabijgelegen kerkgebouwen. De markt is immers beperkt en een eve nement dat in deze kerk plaatsvindt, zal dus niet in een andere kerk plaatsvinden. Een samenhangende visie op het religieus erfgoed is dan ook wenselijk. Als de spoe ling te dun wordt, is niemand er meer bij gebaat. Maar om tot een samenhangende visie te komen is breed draagvlak tussen de verschillende partijen nodig. Dat zijn niet alleen de eigenaren van kerkgebou wen, maar ook de gemeenten, burgers (omwonenden, erfgoedorganisaties) bedrijven en bezoekers. Kortom, een com plexe opgave om met elkaar in gesprek te komen, wellicht nog moeilijker dan het opstellen van een visie zelf. Maar het Rijk gaat dit proces om tot een kerkenvisie te komen nu financieel ondersteunen. Aantallen kerken van belang De decentrale uitkering die de gemeente kan aanvragen, is gebaseerd op het aantal als kerk gebouwde gebouwen binnen een gemeente. De volgende bedragen zijn beschikbaar: 25.000,- voor gemeenten met 0-19 kerkgebouwen; 50.000,- voor gemeenten met 20-39 kerkgebouwen; 75,000,- voor gemeenten met 40 of meer kerkgebouwen. Erfgoed Zeeland heeft voorjaar 2019 het aantal kerken in de gemeenten uitgezocht en kwam daarbij uit op 365. Lang zal dit echter niet meer duren, want het aantal kerkgebouwen is nog steeds groeiende De oude dorpskerk van Oost-Souburg, rijksmonument en uitgerust met een nevenbestemming. (Foto D. Koren.)

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2020 | | pagina 11