13 Vanuit dit vertrouwen kunnen problemen tijdig gesignaleerd en besproken worden, om vervolgens in gezamenlijkheid naar een oplossing te zoeken. In de gemeente Sluis is dit al zo ver, het is de enige ge meente in Zeeland die al over een ker- kenvisie beschikt. Dit was een uitvloeisel van het twee jaar durende project 'Kerk, Krimp en Kans', waarbij niet alleen een brede inventarisatie is uitgevoerd, maar ook jongerendebatten, populariteitspolls en andere activiteiten in en met de kerken zijn ontwikkeld. Hoewel deze visie dus goed is gefundeerd, kan de werkelijkheid soms de visie inhalen, zo is de ervaring van wethouder Peter Ploegaert. Daar waar de gemeente bijvoorbeeld niet inzette op het behoud van de voormalige rooms- katholieke kerk in Hoofdplaat, bleek dit een van de eerste kerken die zonder tus senkomst door de markt werd 'opgepakt' en werd herbestemd tot een Bed Break fast. Het is dus van belang dat de visie een dynamisch document wordt, waarbij het leveren van maatwerk het devies blijft. Kansen in Zeeland Dat zou in heel Zeeland zeker mogelijk moeten zijn. Bij sommige kerkgenoot schappen bestaat er geen enkel probleem ten aanzien van instandhouding en speelt een neven- of herbestemming geen en kele rol. Het is dus wel van belang het instrument breder te introduceren om voldoende draagvlak voor een visie op religieus erfgoed te krijgen. Het moet niet alleen over leegstand gaan. Maar kansen worden ook geboden door het toerisme. Het bevolkingsaantal van Zeeland ver dubbelt of verdrievoudigt in het seizoen, dat overigens steeds langer wordt. Dit biedt met name kansen voor meer horeca- voorzieningen in kerkgebouwen, waarvan er nu nog maar enkele zijn (waaronder Baarland, Kamperland, Zuidzande), of logiesfuncties als B&B (onder andere Hoofdplaat, Yerseke). Maar buiten het seizoen blijkt Zeeland vooral een provincie met een (licht) krimpende bevolking, waarbij met name jongeren de provincie verlaten. Deze ont wikkeling biedt in Zeeland kansen voor het onderbrengen van maatschappelijke functies in leegkomende kerkgebouwen. Dergelijke functies zijn of worden ook gehuisvest in buurtcentra of oude school gebouwen, maar het is aan de gemeenten om prioriteiten te stellen en kansen te benutten. De voorbeelden in onder meer Sas van Gent en Westdorpe - beide in de gemeente Terneuzen overigens - tonen de positieve gevolgen aan als zulke kansen verzilverd worden, waarbij bijzondere kerkgebouwen weer een nieuwe functie krijgen die dienstbaar is aan de samenle ving. Dat soort uitkomsten, toekomstbe- stendige oplossingen en gebaseerd op een breed draagvlak in de samenleving, zijn de gedroomde uitkomsten van een kerkenvi- sie. Op sommige plekken lukt het dus al, maar nu graag in alle gemeenten! Interieur van de herbestemde Cuyperskerk in Sas van Gent. (Bron: G. Goethals, VG Architecten.) hmwuimmmumH

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2020 | | pagina 13