Vier eeuwen hervormd Stavenisse 14 Ter gelegenheid van het vierhonderd)arig bestaan van de Hervormde gemeente te Stavenisse is een jubileumpublicatie verschenen. In een volle kerk werd die op 9 november 2019 gepresenteerd. Omslag van het boek. aan het orgel dat uit 1901 dateert en aan het verenigingsgebouw 'de Schuilplaats' uit 1984. Alle nog in leven zijnde predikanten, te beginnen met ds. H. Bouter, hebben elk in vierhonderd woorden een terugblik gegeven op hun jaren in Stavenisse. Ds. Bouter arriveerde in 1953, het jaar waarin het dorp ernstig werd getroffen door de watersnoodramp. Achterin is een lijst van predikanten opgenomen met de data van bevestiging, herkomst, overlijden, vertrek of emeritaat. Van de veertig predikanten kwam de helft hier als kandidaat. Een zeer fraaie pentekening van de kunstschilder Maarten 't Hart uit Balkbrug siert de omslag van dit mooi uitgegeven gedenkboek met vele foto's, de meeste in kleur. De titel Hij blijft getrouw is ontleend aan 2 Timotheüs 2:13a. AlbertJ. Zwerus (red.), Hij blijft getrouw. Momenten uit vier eeuwen Hervormd StavenisseStavenisse, 2019, 96 p. Het kan worden besteld door het overmaken van 19,25 14,50 plus 4,75 verzendkosten) op IB AN NL 75 INGB 0000 6258 72 ten name van Kerkvoogdij Hervormde Kerk. Graag de bevestiging van uw betaling en uw adresgegevens sturen aan: scriba@hervormdstavenisse.nl. Zodra de betaling en de mail binnen zijn, wordt het boek per post verzonden. De netto opbrengst van het boek is bestemd voor het restauratiefonds van de Hervormde gemeente. De plaatselijke predikant, ds. M.A. Post, en prof. dr. W. Verboom, emeritus hoogleraar, waren de sprekers. Het mannenensemble Con Anima onder leiding van Jan Wesdorp verleende zijn medewerking. Bijzonder was de aanwezigheid van de meeste nog in leven zijnde predikanten die deze gemeente hebben gediend. De oudste van hen, ds. L.G. Zwanenburg, die van 1960-1966 hier dominee was, mocht het eerste exemplaar in ontvangst nemen uit handen van Albert Zwerus, redacteur en auteur van een aantal hoofdstukken. Ook professor Verboom en Ger de Wilde, burgemeester van de gemeente Tholen, waartoe Stavenisse behoort, kregen een exemplaar. Het boek opent met een meditatie van ds. Post waarin hij onder meer terugblikt op de tempel die door Salomo in Jeruzalem werd gebouwd. Vandaar trekt hij de lijnen door naar het kerkgebouw in Stavenisse. De beginperiode van de kerkelijke gemeente komt daarna aan bod. De herbedijking van Stavenisse, aan de westzijde van het eiland Tholen, kwam in 1599 gereed. Al snel, vanaf 1601, deden de eerste bewoners van de nieuwe polder pogingen een predikant in hun midden te krijgen. Dat lukte vijftien jaar later, vooral dankzij de hulp van de Classis Tholen en Bergen op Zoom. David Arondeaulx, zoon van de stadssecretaris van Hulst, werd de eerste herder en leraar. In datzelfde jaar 1616 werd ook begonnen met de bouw van de kerk. Redacteur Albert Zwerus geeft impressies van het gemeenteleven in de beginperiode aan de hand van de kerkenraadsacta. Aansluitend wordt de bouw van de huidige kerk uit 1911 belicht die er kon komen dankzij genereuze giften van ambachtsheer Th.C.J.J. van der Lek de Clercq (1852-1915) en zijn twee zusters. De ambachtsheer zorgde er ook voor dat architect H.J.Jesse (1860-1943) belast werd met het ontwerp van de nieuwe kerk, met behoud van de toren en de grafruimte met het fraaie monument voor ambachtsheer Hieronymus van Tuyll van Serooskerken, overleden in 1669 en vervaardigd door Rombout Verhulst. De Gereformeerde Vredeskerk in Katwijk aan Zee diende als voorbeeld. De plaatselijke predikant J.H.C. Kamsteeg was de aanjager van de nieuwbouw. Vanaf 2017 wordt gewerkt aan het in fasen restaureren van het gebouw waarvan de afronding eind 2021 is voorzien. In het boek wordt naast de grafkapel ook aandacht gegeven Aanbieding van het eerste exemplaar van het boek Hij blijft getrouw, met van links naar rechts: Albert Zwerus, prof. dr. W. Verboom, burgemeester Ger de Wilde en oud-predikant L.G. Zwanenburg.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2020 | | pagina 14