Tragiek achter een Nederlands-Indisch tafereel in de consistorie van Oudelande 15 In de consistorie van de hervormde kerk van Oudelande hangt een drietal schilde rijen die ogenschijnlijk niets met elkaar te maken hebben. Het betreft een portret van een jonge man en een tweetal meer idyllische en romantische schilderijen. Op het ene schilderij is de kerk van Oudelande in een groen landschap te zien, op het andere schilderij staat een kampement aan de kust met de zee als achtergrond. Het verhaal erachter heeft echter een dramatische afloop, dat de leefgemeenschap te Oudelande in 1838 geschokt moet hebben. Aanvaarding ambt ds. Veekmans Nadat ds. Jan Poppe op 2 oktober 1831 op 57-jarige leeftijd was overleden, na een langdurig ziekbed, was het ambt van do minee in Oudelande vacant. Daar kwam in het voorjaar van 1832 verandering in. Op 27 mei aanvaardde ds. Johannes A. Veekmans het beroep als dominee van de Hervormde gemeente Oudelande. Hij was unaniem gekozen tijdens een eerder belegde kerkenraadsvergadering op 3 maart uit een drietal kandidaten.1) Tijdens de aanvaarding van het ambt in de installatiedienst preekte ds. Veekmans s middags uit II Filippensen 2:2 en 3, Statenvertaling. Vers 2: Zo vervult mijne blijdschap, dat gij moogt eensgezind zijn, dezelfde liefde hebbende, van een gemoed en van een gevoelen zijnde en vers 3: Doet geen ding door twisting of ij dele eer, maar door ootmoedigheid acht de een den ander uitnemender dan zichzelvenV Familie Veekmans Johannes Andreas Veekmans werd gebo ren in Rotterdam op 26 september 1806 uit het huwelijk van vader Johannes Veek mans en moeder Elizabeth Felkers. Zijn vader was meestermetselaar. Uit de doop akte blijkt dat het gezin Veekmans woon de agter de Groote Kerktegenwoordig bekend als de Laurenskerk. Johannes werd gereformeerd gedoopt.3) Na het doorlo pen van zijn school ging Johannes stude ren aan de faculteit der Godsgeleerdheid in Leiden. Tijdens zijn studie woonde hij in de binnenstad van Leiden aan de Oude Rijn.4) Hoe hij tot deze studiekeuze was gekomen is niet achterhaald uit de archie ven. Na afronding van deze studie werd hij toegelaten als kandidaat tot de heilige dienst door het provinciaal kerkbestuur van Noord-Holland. In oktober 1829 werd hij door dit bestuur geëxamineerd.5) Hij mocht toen preken en kon beroepen worden. Er was op dat moment een groot overschot aan dominees in Nederland.6) Dit zal ongetwijfeld een rol gespeeld hebben om het beroep in Oudelande te aanvaarden. In de tussentijd gaf hij lezin gen/ Een maand voor het aanvaarden van zijn ambt als dominee in Oudelande trouwde hij te Arnhem als 25-jarige jonge man op 26 april 1832 met zijn 28-jarige verloofde Wilhelmina Jacoba Godefroij. In de trouwakte is opgenomen dat hij op L.M. van der Gouwe dat moment beroepen predikant der Her vormde gemeente te Oudeland is. Wilhel- mina was dochter van een gepensioneerde luitenant-kolonel, geboren in Zaltbommel maar op het moment van trouwen woon achtig in Arnhem. Haar moeder was reeds overleden in 1826.8) Predikantentijd Oudelande Het zal voor het echtpaar Veekmans- Godefroij in Oudelande toch wel even wennen zijn geweest. Allebei opgegroeid in een stad en dan in een plattelandsdorp je in de Zak van Zuid-Beveland terecht komen in de agrarische gemeenschap van Oudelande. Dit in een dorpje dat in het Kerkinterieur van de kerk te Oudelande met de preekstoel en het bankenplan, zoals dat er uitzag toen ds. Veekmans dominee was in de periode 1832-1835. Uiteraard met uitzondering van de lampen. Aan de rechterzijde is het zuidtransept te^ien dat toen nog onderdeel uitmaakte van de kerkzaal. Momenteel is dit afgescheiden en in gebruik als consistoriekamer waar de drie schilderijen hangen, zoals genoemd in dit artikel. (Foto van G.Th. Delemare, collectie Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed, objectnummer 50.645, jaar 06-1955.)

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2020 | | pagina 15