22 Tafereel op paneel, Zicht op Oudelande met rechts op de voorgrond het gezin Veekmans met vader Johannes, moeder Wilhelmina en dochtertje Adriana. (Foto L.M. van der Gouwe.) De gemeente Amboina Na aankomst in Amboina ving ds. Veek mans zijn dienstwerk aan. Dit als dominee van de Nederduitse gemeente en van de Maleise gemeente.33' Dat verliep onder moeilijke omstandigheden. Zijn voor ganger Ds. Van Beek was reeds in januari overleden, zodat de gemeente al een half jaar zonder dominee zat. Ds. Veekmans was weliswaar na de schipbreuk behouden aangekomen, maar moest nog herstellen van de ontberingen. Zijn hulp, ds. Schiff had, vanwege zijn slechte gezondheid Java nog niet kunnen verlaten. Ds. Schiff nam echter in beterschap en krachten toe en was van plan om op korte termijn naar Amboina te reizen.34' Verder moesten ds. Veekmans en ds. Schiff eerst de Maleisi sche taal nog goed leren beheersen, voor dat zij goed konden functioneren binnen de gemeente.35' Daar zal geruime tijd over heen zijn gegaan. Overlijden jongste dochter Het jaar 1838 begon droevig en zou nog meer rampspoed kennen. Op 4 januari overleed ten gevolge van de op Amboina heersende koorts (malaria) het jongste kind Elizabeth Magthilda van ds. Johan nes Veekmans en Wilhelmina Veekmans- Godefroij.36' Elizabeth was 15 maanden geworden.37' Overlijden ds. Veekmans Eveneens als gevolg van de heersende koorts overleed ds. Johannes Veekmans op 4 mei van datzelfde jaar.38' Ds. Veek mans had de leeftijd bereikt van ruim 31 jaar.39' Weduwe Wilhelmina Veekmans- Godefroij bleef achter met haar dochter Adriana die toen ruim 4 jaar oud was. Dit was precies een jaar na de schipbreuk op de Luciparas. Weduwe Veekmans- Godefroij moet toen de wanhoop nabij zijn geweest. Alleen overblijvend met haar dochter in een vreemd land ver weg van haar familie. Waarschijnlijk zal zij steun en hulp gekregen hebben van ds. Schiff, die uiteindelijk ds. Veekmans in Amboina zou opvolgen.40' Terug naar Nederland Voor weduwe Veekmans-Godefroij was er geen toekomst meer in Amboina. Op 1 juli vertrok zij samen met haar doch tertje Adriana vanuit Amboina met het Nederlandse schip Calijpso samen met een aantal militairen en luitenant ter zee Essen naar Batavia. Daar kwamen zij op 15 juli aan.41' Op 10 augustus werd de reis voort gezet naar Europa. Wilhelmina Veek mans-Godefroij vertrok samen met haar dochtertje Adriana vanuit Batavia met het Zweedse schip Amalia naar Rotterdam.42' Op 3 december meerden zij daar aan.43' Uit de geplaatste rouwadvertenties blijkt dat het bericht van het overlijden van ds. Veekmans dan nog maar recent bekend was. De eerste advertentie was gedateerd op 13 november 1838.44' Verkoop boeken In september 1839 stond er een opmer kelijke advertentie in de Leydse Courant, namelijk: Woensdag den 25 september en drie volgende dagen Verkoop en: De nagelatene bibliotheek van Wijlen den Wel-Eeerw. Zeer Gel. Heer J.A. Veekmans in leven Predikant bij de Hervormde ge meente, eerst te Oudelande en vervolgens in de Oost-Indiën, waaronder verscheidene fraaije werken voorkomen, en waarvan de catalogus bij bovengenoemde boekhande laars te bekomen, en alom verzonden is.A5) Gelet op de schipbreuk en de hoeveelheid boeken, lijkt het erop dat ds. Veekmans bij zijn vertrek uit Oudelande, zijn biblio theek in Nederland achtergelaten heeft. Kunstschilder Wilhelmina Veekmans- Godefroij Teruggekomen in Nederland is Wilhel mina Veekmans-Godefroij in Leiden gaan wonen. Zij hield zich onder andere bezig met schilderen. Waarschijnlijk als aflei ding en troost om haar verdriet te verwer ken. Bekend is dat zij werk tentoongesteld heeft tijdens de tentoonstelling van schil der- en kunstwerken van levende meesters in s-Gravenhage. Deze tentoonstelling werd geopend op 21 september 1839. Op de tentoonstelling waren 496 kunststuk ken te bezichtigen. In de publicatie word gemeld dat na een eerste beschouwing de keurigste en verdienstelijke werden aan gestipt. Hierbij werd weduwe W.J. Veek mans genoemd met een schilderij Gezigt op de Lucipara. De tentoonstelling vond plaats in de zalen van het nieuwe gebouw, dat voor de tekenacademie bestemd was aan de Prinsessengracht.46' Gezien de korte tijd dat zij nog maar in Nederland Tafereel op paneel, Zicht op Oudelande, voorstellende het dorpshart van Oudelande met de kerk en op de voorgrond het gezin van ds. Veekmans. Gesigneerd met Wed. J. Veekmans. (Foto L.M. van der Gouwe).

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2020 | | pagina 22