terug was, lijkt het erop dat zij voor haar vertrek uit Nederland in het schilderen geschoold is geweest. Verdere gegevens hierover zijn helaas niet aangetroffen. Ook is niet bekend of zij een groot reper toire heeft achtergelaten. Schilderijen in consistorie Oudelande Zoals in de inleiding van dit artikel is aangegeven hangt in de consistorie van de kerk in Oudelande een drietal schilde rijen. Waarschijnlijk zijn deze alle drie van de hand van Wilhelmina Veekmans-Go - defroij, maar gezien de signering is zeker dat er twee door haar geschilderd zijn. Portret Het portret is geschilderd op doek en niet gesigneerd. Het stelt een manspersoon voor en wordt in de volksmond van Ou delande De dominee genoemd. Het gaat hoogstwaarschijnlijk om een portret van ds. Veekmans dat geschilderd is door Wil helmina Veekmans-Godefroij als herin nering aan haar man, waarmee zij zes jaar getrouwd is geweest. Zicht op de Lucip ara's Het schilderij Zicht op de Lucipara's is geschilderd op paneel en gesigneerd met Wed. J. Veekmans. Het betreft een tafereel dat verwijst naar de schipbreuk met de Willem I en de stranding op het koraalrif de Luciparas, waar het gezin Veekmans met de andere 140 schipbreukelingen uit eindelijk 36 dagen zou verblijven, voordat zij gered werden. Op het schilderij is te zien dat mensen vanuit zee aan land ko men. Rechtsachter is het op het koraalrif gelopen stoomschip de Willem I te. zien. Verder staan er kisten, tonnen en koffers op het strand linksvoor op het schilderij. Ook is waarneembaar dat er een kam pement wordt opgebouwd met hout en zeildoek. Op de achterkant van het schil derij staat met blauw krijt het volgende geschreven: Schipbreuk door grootouders (W) mede gemaakt op hun reis naar Indië van moeders zijn. Ds. Veekmans echtenote en kind en schoonmoeder van Janse.41^ Of dit ook het schilderij is geweest dat op de tentoonstelling heeft gehangen of dat zij meerdere schilderijen over dit onderwerp heeft geschilderd is niet achterhaald. Zicht op Oudelande Ook het schilderij Zicht op Oudelande is geschilderd op paneel en gesigneerd met Wed. J. Veekmans. Opvallend is dat de ba sis van het schilderij lijkt op de gewassen pentekening door C. Pronk, omstreeks 1750. Links voor de kerk is duidelijk de nog steeds aanwezige vate zichtbaar. Verder zien we rechts op de voorgrond, volgens de aantekeningen achter op het schilderij, ds. Johannes Veekmans met zijn vrouw Wilhelmina Veekmans-de Go- defroij en hun dochtertje Adriana. Gezien het schilderij lijkt het erop dat zij goede herinneringen bewaard had aan haar tijd in Oudelande. Op de achterkant van het schilderij staat eveneens met blauw krijt het volgende geschreven: Oudelande zee land pastorie grootmoeder (W) en vader (kind en moeder) W48) Hoe zijn de schilderijen in Oudelande terecht gekomen? De vraag werpt zich op hoe de schilderijen in Oudelande terecht zijn gekomen en wat de betekenis is van de tekst aan de achterzijde van de schilderijen. Om hier antwoord op te krijgen het volgende. Wilhelmina hertrouwde op 11 augustus 1842 met Abraham Lodewijk Frans Ha- zeberg te Leiden. Abraham was dan 31 jaar oud en tras- en verfhoutmolenaar van beroep. Wilhelmina was op dat moment 39 jaar oud en winkelierster van beroep.49) Voor zover kon worden nagaan, zijn uit dit huwelijk geen kinderen geboren. Wil helmina is op 21 december 1875 in Am sterdam overleden. Adriana Wilhelmina Veekmans Adriana Wilhelmina Veekmans trouwde als 27-jarige op 15 mei 1861 in Utrecht met de 44-jarige dokter Ewaldus Frederik van Grasstek.50' Ewaldus was scheepsdok- tor op de West, heel- en verloskundige en chirurgijn. Adriana overleed op 29 sep tember 1867 in Leiden op 33-jarige leef tijd. Het overlijden vindt plaats kort na de bevalling van haar vierde kind, blijkens de rouwadvertentie. Leiden29 septem ber 1867. Na vóór 8 dagen een gelukkige moeder geworden te zijn, stierf aan eene geweldige koorts plotseling mijn geliefde ech- tenoote Adriana Wilhelmina Veekmansna eene gelukkige echtverbindtenis van ruim 6 jaren. Wat ik met onze vier jonge kinderen in haar verlies, weet God alleen. E.F. van Grasstek.^ Dit betekent dat Wilhelmina ook het overlijden van haar oudste doch ter heeft meegemaakt. Bij het overlijden bestond het gezin uit Maria Wilhelmina (*1862), Willem Francois (*1864), Johan nes Andreas (*1865) en Ewaldus Adriaan van Grasstek 1867).52) Willem Francois van Grasstek Willem Francois van Grasstek is geboren op 26 april 1864 te Leiden en overleden 24 april 1938 te s-Gravenhage op de leeftijd van 73 jaar. Hij trad in september 1880 in dienst bij de Koninklijke Neder landse Marine. In 1903 trouwde hij met Jannetje Noot, geboren 4 februari 1880 en overleden 17 december 1964, 84 jaar oud. Willem ontving het Expeditiekruis voor krijgsverrichtingen, Atjeh 1873-1890 en het ereteken voor 20 jaar trouwe dienst. In juli 1914 was Willem gepensioneerd en werd hij eervol ontheven van zijn functie Intendant der Zeemacht in de Stelling van de Monden der Maas en van het Haring- Het echtpaar Willem van Grasstek en zijn vrouw Jannetje Grasstek-Noot, die de schilderijen geschonken hebben aan de Hervormde kerk Oudelande. (Foto M. Brïttinghausen, Amsterdam/ Godesberg (D), www.familievangrasstek.nl/genealogie/namenlijst/11783.)

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2020 | | pagina 23