Bestuurszaken Inhoud 2 Stichting Oude Zeeuwse Kerken Stichting Oude Zeeuwse Kerken www.zeeuwsekerken.nl Secretariaat: G.L.F. Sarneel, Herenstraat 22, 4331 JT Middelburg, tel. 06-51744318, e-mail: secretaris@zeeuwsekerken.nl Donateursadministratie (nieuwe donateurs, opzeggingen, adreswijzigingen) Erfgoed Zeeland, Postbus 49,4330 AA Middelburg, tel. 0118-670870, Rekeningnummer: NL24 INGB 0000 0996 92 t.n.v. Stichting Oude Zeeuwse Kerken, Middelburg, e-mail: md.boone@erfgoedzeeland.nl Dagelijks bestuur Mr. K.P.T.G. Flos, Graauw, voorzitter G.L.F. Sarneel, Kapelle, secretaris Drs. S.M.P. Jongepier RA, Middelburg, penningmeester Ir. L. de Putter, Baarland, bouwkundig adviseur Algemeen bestuur Leden dagelijks bestuur (zie boven), L.M. van der Gouwe, Kloosterzande Dr. H. Uil, Zierikzee J.H.A. Vermin, Baarland G. van der Wal, Kats Redactiecommissie L.M. van der Gouwe, Kloosterzande Ing. C.M.J. de Jonge, Goes Drs. J.P. de Jonge, 's-Gravenpolder G.J. Lepoeter, Kapelle Dr. H. Uil, Zierikzee Redactieadres Drs. J.P. de Jonge, Schoorkenszandweg 29, 4431 PH 's-Gravenpolder, tel. 0113-649296 e-mail: j.p.dejonge@kpnplanet.nl Bestellen bulletins Van de meeste bulletins is nog een beperkt aantal exemplaren verkrijgbaar bij L.M. van der Gouwe, Hulsterweg 10,4587 EC Kloosterzande, tel. 0114-681909. De prijs is 2,00 per stuk exclusief verzendkosten. In de loop van 2020 is het (dagelijks) bestuur van de Stichting uitgebreid met Levien de Putter, woonachtig te Baarland. Het bestuur voelt zich prettig met we derom een architect in zijn midden. Dat maakt voor het dagelijks bestuur het wer ken in ieder geval gemakkelijker. In de editie van het Bulletin van novem ber 2019 hebben we gemeld op zoek te zijn naar een persoon die belast kan wor den met het adviseren en aansturen inzake meer-jaren onderhoud van de kerken die we in eigendom hebben. Helaas heeft het bestuur die persoon nog niet gevonden. We hebben inmiddels wel kandidaten op het oog. Daarnaast voorziet het dagelijks bestuur dat extra administratieve hulp noodzakelijk wordt voor een acceptabele afwikkeling van zaken. De Stichting Oude Zeeuwse Kerken be staat uit vier kerken, een centrale stichting en vier lokale stichtingen. De focus ligt op culturele (her)bestemming van de gebouwen. Het valt te voorzien dat minder vrijwilli gers zich zullen aanmelden om een functie binnen de stichtingen te vervullen. Intussen komen complexe vraagstukken op het bord van SOZK te liggen, zoals herbestemming en duurzaamheid. De regionale en lokale overheden onder kennen het belang van het onderhouden van contact met SOZK. Mogelijk dat een gemeente, Borsele, een beroep op SOZK doet om mee te werken aan een kerken- visie. Met een tweede gemeente, Tholen, Met het indienen van artikelen voor het Bulletin van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken geven auteurs tevens toestemming voor opname van hun artikel in Tijdschriftenbank Zeeland. Frontpagina: Ansichtkaart van de rooms-katholieke kerk van Hansweert uit de periode vóór 1940, met daarop de toren in de oorspronkelijke vorm. (Collectie F.H. de Klerk.) hebben we een gesprek gehad. Evenzeer is het van belang dat SOZK contact onderhoudt en zo mogelijk samenwerkt met organisaties die actief zijn op het terrein van cultureel erfgoed, boerderijen, molens, landschap en overige onderwerpen. De voorbije maanden heeft het dagelijks bestuur gesproken met de kerkenraden van PKN-gemeenten, die in totaal twaalf kerken in eigendom hebben. Kerken met de status Rijksmonument. En wij voor zien gesprekken met kerkbesturen, die te samen een vijftal kerken bezitten. Deze gesprekken zijn gericht op het realiseren van een POM-status voor SOZK. Duidelijk komt in de gesprekken naar voren dat de kerkeigenaren graag toezicht houden op de wijze waarop SOZK met 'hun' kerk omgaat. Als alle kerkeigenaren staan op een vertegenwoordiging in het bestuur van SOZK, wordt het besturen van SOZK er niet eenvoudiger op. Met vriendelijke groet, Het bestuur Pag. 3 G.J. Lepoeter De Onze-Lieve-Vrouw Onbevlekt Ontvangenkerk in Hansweert Pag. 11 David Koren Nationale kerkenaanpak ook in Zeeland van start! Pag. 14 Huib Uil j Vier eeuwen hervormd Stavenisse Pag. 15 Leendert van der Gouwe Tragiek achter een Nederlands-Indisch tafereel in de consistorie van Oudelande

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2020 | | pagina 2