4 wil en de meeste opoffering zich onmagtig gevoelt om op eene voldoende wijze in de geestelijke belangen van de R. Katholieken zoo verre van de parochiekerk verwijderd te voorzien Het is met dat doel dat de beide ondergetekenden de eerbiedige vrij heid nemen UEd. te verzoeken Uwen naam op nevensgaande intekenlijst te plaatsen. Wg J.A. Eversteijn Pastoor, J.B. van Hootegem. Het initiatief tot stichting van een nieu we parochie In Hansweert had de toename van de be volking door de aanleg van het kanaal en de bouw van de sluizen automatisch ook een snelle stijging van het aantal - zowel tijdelijke als permanente - rooms-katho- lieke inwoners tot gevolg. Gaandeweg werd het ontbreken van een parochiekerk ter plaatse of in de naaste omgeving dan ook problematisch. Het hele oostelijk deel van Zuid-Beveland was opgenomen in de parochie van de H. Maria Magdalena te Goes. De afstand Fragment uit het overzicht van het aantal rooms- katholieken van de hand van pastoor J.A. Eversteijn, gedateerd 13 november 1867. (ZA, Archief van de parochie.) De woning annex herberg van Pieter d'Hondt (nu Kanaalstraat nr. 9) waar in 1867 de hulpkerk in gebruik werd genomen. De voorgevel van het pand is later geheel vernieuwd. (Foto T. Lepoeter-Boes.) In Kapelle kwam in 1808 de parochie Van het oosten' tot stand. Omstreeks 1840 ging deze weer ter ziele. Van doorslaggevend belang voor de versterking van het zelfbewustzijn van de rooms-katholieken in heel ons land halverwege de negentiende eeuw waren de gebeurtenissen in 1853. Op 4 maart van dat jaar besloot paus Pius IX definitief tot herstel van de bisschoppelijke hiërar chie in Nederland. Hiermee kwam een einde aan de gefragmenteerde en slordige bestuursstructuur die kenmerkend was geweest voor de organisatie van het Ne derlandse katholicisme in de voorbije peri ode. Het werkte in alle geledingen door. Het was na een lange periode van misken ning niet minder dan een opstanding van de Kerk, tevens het startsein voor de bouw van veel nieuwe kerken in het hele land gedurende de decennia die volgden.5' tot de kerk in Goes en de mogelijkheden van het verkeer in dit uitgestrekte gebied waren van dien aard dat het stichten van een nieuwe zelfstandige parochie de meest voor de hand liggende optie was om de problemen op te lossen. Begin 1866, het jaar waarin het kanaal door Zuid-Beveland voor de scheepvaart opengesteld zou worden, was het zover. De Goese pastoor J.A. Eversteijn nam het initiatief. Hij stelde een betoog op papier waarin hij opriep om bijdragen te leveren die het mogelijk zouden maken om een nieuwe parochie met een eigen kerkgebouw te stichten. Uit de onderte kening blijkt dat hij dit niet alleen deed. We citeren: Dat gevaar [het ontberen van geestelijke zorg] wordt bovenal ingezien en met schrik doorschouwd door de Eerw. gees telijkheid der Stad Goes die met den besten Instemming van de bisschop De oproep van pastoor Eversteijn en de uit België afkomstige landbouwer Van Hootegem was vooral gericht op potentiële donateurs in België. Pastoor A. van Schijndel, die in 1918 een globaal overzicht van de eerste vijftig jaar van het bestaan van de parochie gaf, schreef er het volgende over: De eerste stap was het zenden van eenige bedelbrieven aan verscheidene Belgische grondbezitters, die in dit deel van Z.-Beveland vele eigendom men bezaten. Dit werd met het gewenschte gevolg bekroond.® Het resultaat was inderdaad boven ver wachting. Al snel werden verschillende toezeggingen voor financiële bijdragen gedaan. Door J. Eisen te Antwerpen werd in Hansweert drie gemeten grond (plm. 1,2 hectare) beschikbaar gesteld, bestemd voor de bouw van kerk en pastorie en de aanleg van een begraafplaats. Opmerkelijk was de toezegging van P.L. Thomaes te Hulst. Direct na de bekendmaking gaf hij aan alle voor de bouw van kerk en pastorie benodigde bakstenen voor zijn rekening te nemen. Alleen de kosten van het vervoer vanaf de steenbakkerij naar Hansweert zouden voor rekening van de kerk komen. De bisschop van Haarlem, mgr. G.P. Wil- mer, nam verheugd kennis van het veel belovende initiatief. Met zijn brief van 18 /7a wt p.'//?! ZfSMSi t-f //Uns éptjls As*0 /"V*xTst ff ff

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2020 | | pagina 4