I f ti 8 9 X Vooraanzicht van de kerk. (Foto T. Lepoeter-Boes.) De viering van 500 jaar rederijkersgilde De Wijngaerdrancke in de kerk van Hansweert in 2008. (Foto T. Lepoeter-Boes.) schepen stueren als hij vroeger goed heeft gedaan. Hij handeld zeer slegt voor eerst stuerd hij ons aller slegste steeny daer uEd. tog voor goede moet betalen Van Hootegem was daarnaast zeer onte vreden over de vrachtprijs die nu aan de schipper betaald moest worden:hij stuerd dan schippers af dat hij afhuerd a lg25c de duijzend daer de scheepsvragt nu tog al veel verminderd is ...10) Ondanks de inferieure kwaliteit werden de stenen verwerkt. Uitvoerder Kattenbelt legde het werk niet stil en steenbakker Van Ranst werd niet aangemaand om vervan gende stenen te leveren. De gevolgen ble ven niet uit. In 1882 werd 270,- betaald voor reparatie van het metselwerk. In 1895 kostte noodzakelijke reparatie aan de muur van de kerk 900 ,-. Een gedeelte van de muur werd van pleisterwerk voor zien om verder afbrokkelen van de stenen te voorkomen. In 1891 werd ook al voor een bedrag van 700,- reparatiewerk ver richt. Hierbij werd niet vermeld waaruit dit werk bestond. Epiloog De beginperiode van de nieuwe paro chie was, zeker op financieel gebied, niet zonder zorgen. Over Petrus Slaman, de in 1868 benoemde eerste priester van de parochie, schreef pastoor A. van Schijndel vijftig jaar later: De jaren (1868-1872) welke deze priester in zijne nieuwe parochie doorbrachtzijn één onafgebroken lijdensge schiedenis geweest. Een latere beschrij ver der geschiedenis van de parochie van Hansweert zal misschien de legio klachten, welke bij den bouw der kerk gemaakt wer den, gaarne willen opsommen, ik zal mij bepalen bij de opmerking, dat al die klach ten het leven van den toenmaligen pastoor hier zeer zuur schijnen gemaakt te hebben. Nog dient te worden vermeld, dat pas toor Slaman, ten einde de schuld op de kerk te dekken, vele reizen ondernam, ook naar België, welke bedelreizen voor hem veel verdriet opleverdenu) Geruime tijd bleef er sprake van een duidelijke oriëntatie op de zuiderburen. Als voorbeeld een notitie uit het kasboek van de parochie: inkomsten 23 juni 1872: collecte in België door den pastoor aan de huizen der katholieken f 723,32. De vestiging van de kerk in Hansweert had met de stichting van de katholieke lagere school en de stichting van het katholieke schippersinternaat in het dorp een sterk katalyserend effect. Petrus Leopoldus Ihomaes (Hoofdplaat 26 december 1815-Hulst 10 december 188°). Na zijn huwelijk op 1 juni 1841 met Clarissa Smet woonde Petrus Leopoldus Ihomaes als landbouwer op de boerderij Landmanslust in de Willem Annapolder onder Biezelinge. Zijn vader had de boerderij in 1840 gekocht. In 1856 vertrok hij naar Clinge, waar hij de boerderij van zijn schoonvader bestuurde. Petrus Leopoldus Ihomaes gaf blijk van een grote betrokkenheid bij de kerk van Hansweert. Op zijn bidprentje staat te lezen dat hij de grondlegger en medestichter van de kerk was. BehaÜre het feit dat hij de stenen voor de bouw schonk, hebben we echter niet gevonden dat hij verder bij de stichting van de kerk betrokken was of dat hij in de beginfase van de parochie een functie heeft bekleed.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2020 | | pagina 8