Kerk Graauw wordt leeggehaald Badom «n parochie wiinichtdtMB Inventaris door vocht voorkomen 14 H. Maria Sterre der Zee. In 2016 verscheen het boek Kerkinterieurs in Nederland. Het is een gezamenlijke uitgave van Museum Catharijneconvent en de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed. In dit boek worden honderd kerkinterieurs, verdeeld over het hele land en over een breed tijdsbestek en over alle kerkgenootschappen, voor het voetlicht gebracht. Om uit het voorwoord te cite ren: De zorgvuldige selectie van honderd kerkinterieurs is gebaseerd op (kerk)histori- sche en kunsthistorische aspecten, liturgische en gebruikswaarden, alsook op gaafleid en representativiteit. Voor het interieur van de kerk in Graauw, hoe waardevol ook, was geen plaats in het boek. Toen op 24 januari 2017 een delega tie van de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed de kerk bezocht, werd duidelijk dat het de vraag is of dit terecht of onte recht was. Maar ja, Graauw ligt wel erg in een uithoek van het land en bovendien: het is geen Cuyperskerk... In 2015 hebben we in de laatste paragraaf van het artikel over de geschiedenis van de kerk - zonder het antwoord te weten - de vraag aan de orde gesteld hoe het nu ver der moest met de kerk. Als we nu kennis krijgen over het vervolg is het schrikken geblazen. In de editie Zeeuws-Vlaanderen van de Provinciale Zeeuwse Courant van 6 juni 2020 lezen we namelijk onder de kop Kerk Graauw wordt leeggehaald het volgende: Vanwege stormschade en vocht wordt de voormalige kerk van Graauw deze week leeggehaald. De inventaris verhuist naar het bouwdepot van het bisdom Breda. Het bisdom en de parochie Heilige Maria Sterre der Zee willen schade door vochtigheid aan het interieur voorkomen, laat een woordvoerder van het bisdom weten. 'Er is al opgeruimd in de kerk en alle spullen zijn ingepakt in dozen. Die worden deze week opgehaald door een verhuisbedrijf.. Het is een bedroevend en pijnlijk voor beeld van het langdurig ontbreken van voldoende en structureel onderhoud. Cul tureel erfgoed van de eerste orde! Voor wie zich betrokken voelt rest de treurnis. Noot 1. Informatie ontleend aanbulletin nr. 71, maart 2015, pag. 3-15; nr. 72, augustus 2015, pag. 21; nr. 75, december 2016, pag. 15-18. Vanwege stormschade en vocht wordt de vooimelkge kerk van Grftauw deze week leegge haald. De inventaris verhulst naar hel bouwdopot van het bisdom Breda. Sophie Stockman Graauw Het bisdöm en de parochie Heilige Maria Sterre der Zee willen schade door vochtigheid aan het interieur voorkomen, lui een woordvoerder van her bisdom weten, „Er is al op geruimd in de kerk en alle spullen zijn ingepikt in dosten. Dit worden deze week opgehaald dooreen ver huisbedrijf" Het dak is na f elle stormen niet helemaal waterdicht meer en de parochie Heilige Maria Sterre der Zee beschikt niet over de financiën om de kerk volledig re laren np- k nappen en In aand re houden, De voormalige Maria ren 3 lemeJepne- mingketk aan de Dorpsstraat sloot de deu ren in januari 1016 door te- Tugtopcnd kerkbezoek. Sindsdien wacht het gebouw op een herbe stemming. Hetzelfde gold voor de kerken van Sint jans-teen, Terhoïe en Stoppeldijk (VqgrfwaardeJ.Sïns ïansieen en Terhole hebben ior middels een nieuwe eigenaar. Voor de kerk van Graauw wordt door hei bisdom nu een volgende flap gezCL Recent is er een bid- book, voor kandidaat-kopers ge- maakrP waar uitgebreide informa tie over de kerk in staat. Daarmee is de kerk officieel in de verkoop. Het bisdom bekijkt of er serieuze porem iële kopers rijn voor het Rijksmonument uir 1656. Dt kerk is een bijzonder gebouw en volgens de Rijksdienst voor bet Cultureel Erfgoed van algemeen belang vanwege de cultuurhistori sche en architectuurhistorische waarden. Volgens de beschrijving van her monument ls met name het interieur een zeldzaam voor beeld van negentiende- en vroeg- twlHjgHMfliMC rijke kefkdeco- örietn inrichting, Artikel over het verhuizen van de inventaris van de Maria Tenhemelopnemingkerk te Graauw. (PZC, 6 juni 2020.) Interieur van de H. Maria Tenhemelopnemingkerk te Graauw, gezien vanaf het altaar, 2018. (Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed, Amersfoort/ documentnummer 14529-73210.)

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2020 | | pagina 14