Rinus Verhage 30 jaar organist van de Nieuwe Kerk Huib u,i 15 Op dinsdag 3 november 2020 werd in de Nieuwe Kerk te Zierikzee Rinus Verhage gehuldigd vanwege zijn jubileum als orga nist van de Nieuwe Kerk. Met ingang van 1 juni 1990 volgde Rinus Verhage de heer Dirk Visser op als organist. Toen de Nieuwe Kerk in de jaren zeventig van de twintigste eeuw in verval raakte en weer en wind door de gedeeltelijk kapotte ramen hun invloed lieten gelden, heeft Dirk Visser zich het lot aangetrokken van het Kam en Van der Meulenorgel. Met niet aflatende energie probeerde hij het instrument zo goed mogelijk door deze periode heen te helpen. Eind 1977 werd de Nieuwe Kerk overgenomen van de Hervormde gemeente door de Stichting Oude Zeeuwse Kerken. Het was het eerste kerkgebouw dat de stichting verwierf. Een jaar later kon begonnen worden met de restauratie. Die bleef aanvankelijk be perkt tot het dak, de goten en de ramen. In de periodes 1980-1982 en 1986-1988 volgde de restauratie van het exterieur en het interieur. Dirk Visser zag erg uit naar de restauratie van het orgel en probeerde in de tussentijd te doen wat mogelijk was. Vanwege zijn verminderd gezichts vermogen moest hij die taak neerleggen. Rinus Verhage werd in 1990 als organist van de Nieuwe Kerk benoemd door het bestuur van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken. Rinus verwierf zich bekendheid als organist in Stellendam en dirigent van enkele koren op Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland. Aan de functie van organist was (en is) geen honorarium verbonden. Van de orga nist wordt verwacht dat hij zich ontfermt over het instrument en orgelbespelingen uitvoert. Dat heeft Rinus Verhage in deze dertig jaar op ruimhartige wijze gedaan. Daarnaast heeft hij ook leerlingen op het instrument opgeleid. Tijdens de huldi gingsbijeenkomst haalde de jubilaris her inneringen op aan de restauratie van het orgel, die in 1996 gereedkwam. Naast de inzet van de gemeente Zierikzee noemde Rinus ook de orgelcommissie die zich bijzonder heeft ingespannen om gelden bijeen te brengen. Met het Kam en Van der Meulenorgel uit 1848 beschikt Zierik- zee over een van de meest toonaangevende orgels uit die periode in Nederland. De begeleiding van de restauratie van het orgel noemde Rinus Verhage de meest bij zondere episode. Die restauratie was in de vertrouwde handen van de firma Verschue- ren en Jan Jongepier, een van de grootste orgeldeskundigen in ons land, begeleidde dit werk. Rinus Verhage werd toegespro ken door Kees van Harten, voorzitter van de Stichting Nieuwe Kerk Zierikzee. Hij prees de inzet en deskundigheid van Rinus Verhage, die ook de functie van stadsorga- nist vervult. Ook zijn inzet voor de orgel concerten werd in het bijzonder genoemd. De zorg voor het orgel kan Rinus nu delen met Marien Stouten als mede-organist. Ook namens het bestuur van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken volgden felicita ties. De jubilaris kreeg bloemen, een mand met Zeeuwse producten en een enveloppe met inhoud, deze laatste aangeboden door de Stichting Vrienden Nieuwe Kerk Zierikzee. Het laatste woord was aan Rinus Verhage die dankte voor de gaven en de woorden. Tot slot had hij nog een wens: laat het orgel klinken bij bijzondere gelegenheden. Daarvan werd goede nota genomen. De enveloppe met inhoud wordt overhandigd door Maris Goudzwaard. Links penningmeester Giljam Bil.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2020 | | pagina 15