19 De borden bestaan uit dunne metalen platen die gevat zijn in een houten omlijs ting. Deze uitvoering zagen we op geen enkele andere plaats. De aangebrachte teksten ogen hoekig en weinig sierlijk, waarbij in de Geloofsbelijdenis de aan het eind van een regel afgebroken woorden niet voorzien zijn van een afbrekings streepje. Het consequent gebruik maken van de lettery waar het ij behoort te zijn, is nogal slordig en opvallend. In de tekst van het Onze Vader zien we een storende fout; het Uw wil geschiede is in de verleden tijd geplaatst: Uw wil geschiedde. Over de ouderdom van de borden heb ben we geen gegevens. De schatting is eind negentiende eeuw. De Voorloopige lijst (1922) maakt in het overzicht van de inventaris van de kerk geen melding van de aanwezigheid van de tekstborden.4) 4. Stavenisse, Hervormde kerk (PKN) De uit de zeventiende eeuw daterende kerk werd hier afgebroken om plaats te maken voor de huidige T-vormige kerk. Deze werd in 1910-1911 naar het ontwerp van de Leidse architect H.J. Jesse tegen de bestaande toren gebouwd. Belangrijke inventarisstukken, zoals de preekstoel, het voorlezersgestoelte en een regentenbank zijn uit de oude kerk over gebracht. Bij de inrichting van de nieuwe kerk werd ter weerszijden van de preekstoel een bijpassend tekstbord aangebracht, met op ieder bord een tweetal teksten uit het Nieuwe Testament. De nogal grote muurvlakken naast de preekstoel hebben door het aanbrengen van de tekstborden een evenwichtige invulling gekregen. Op het bord links van de preekstoel lezen we: En nu blijft geloof, hoop en liefde, deze drie: doch de meeste van deze is de liefde. 1 Corinthe 13:13 De Heere zal u bewaren van alle kwaad: uwe ziel zal Hij bewaren. Psalm 121:7. Aan de rechterzijde van de preekstoel: God is een geest en die Hem aanbidden moeten Hem aanbidden in geest en waarheid. Joh. 4:24 Ik hef mijn oogen op naar de bergen van waar mijn hulpe komen zal. Psalm 121:1. We beschikken niet over informatie of in de oude kerk tekstborden aanwezig waren. Als dit wel zo geweest zou zijn, had het overbrengen ervan naar de nieuwe kerk voor de hand gelegen. Noten 1. Rijkscommissie voor de monumentenzorg, Voorloopige lijst der Nederlandsche monu menten van geschiedenis en kunst, deel VI, de provincie Zeeland, Utrecht 1922, pag. 67. 2. Als noot 1, pag. 105. 3. Over de restauratie van de kerk, zie het artikel Ontdekkingen tijdens de restauratie van het Wit Arjaentje, in bulletin nr. 75, december 2016. 4. Als noot 1, pag. 207. Kerk Stavenisse. De tekstborden ter weerszijden van de preekstoel. (Foto A.J. Zwerus.)

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2020 | | pagina 19